Jesteś tutaj: HomeMagazynKatyń – głęboka rana dla narodu polskiego i temat tabu dla świata

Katyń – głęboka rana dla narodu polskiego i temat tabu dla świata

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 13 kwiecień 2020 09:34

Dzień 13 kwietnia to co roku w Polsce dzień zadumy, tego dnia wspominamy w sposób szczególny Zbrodnie Katyńską, dokonaną w 1940 roku na polskich oficerach przez NKDW. Co roku w Polsce organizowane są obchody, dzisiaj z uwagi na epidemię koronawirusa musimy wyrażać pamięć chociażby poprzez internet.

 

Rozkaz eksterminacji polskich oficerów i przedstawicieli elit wydano 5 marca 1940 roku, egzekucję rozpoczęły się w kwietniu. Dzień Pamięci Ofiar Katynia ustanowiony na 13 kwietnia z uwagi na wydarzenie z 1990 roku, gdyż wtedy prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow przekazał polskim władzom pierwsze obszerne dokumenty na temat zbrodni. Było to wydarzenie przełomowe, bowiem wcześniej Związek Radziecki utrzymywał, że nie miał nic wspólnego z tym co się wydarzyło w lesie katyńskim.

 

W Katyniu,Charkowie, Miednoje i innych miejscach wymordowano ponad 100 tys. polskich oficerów. Patrząc na liczbę ofiar w bestialski sposób pomordowanych, to mamy do czynienia ze zbrodnią, obok której ciężko przejść bez zauważania, dlatego dla Polaków temat Katynia jest wciąż niezwykle emocjonalny. Dla świata Katyń był jednak często problemem, który pomimo ogromu ofiar starano się nie zauważać.

 

Mamy rok 1941 – pod okupacją Niemiecką znajduje się właściwie całą Europa Zachodnia, jedynie opór stawia Wielka Brytania, gdzie rezydują polskie władze emigracyjne. W czerwcu 1941 Hitler rozpoczyna operację Barbarossa atakując Związek Radziecki, w efekcie czego sowieci przyłączają się do obozu alianckiego, stając się w pewnym sensie również polskimi sojusznikami. 30 lipca 1941 roku pomiędzy Polską i Związkiem Radzieckim zostaje zawarty pakt Sikorski – Majski. Na mocy tego porozumienia z gułagów wypuszczono polskich jeńców i utworzono na terenie ZSRR polskie siły zbrojne pod wodzą gen. Władysława Andersa, które skierowano n Bliski Wschód.

 

Działo się to wszystko już po zbrodni katyńskiej, ale nikomu poza sowietami los polskich oficerów nie był znany. W kwietniu 1943 Niemcy ujawnili masowe groby polskich oficerów w okolicach Katynia, co komplikowało sytuację w obozie alianckim. Rosjanie zaprzeczali jakoby stali za tą zbrodnią, doprowadziło to jednak i tak do zerwania stosunków polsko-sowieckich. ZSRR był dla aliantów, w tym szczególności Wielkiej Brytanii kluczowym sojusznikiem, stąd też ,,dla wyższego dobra” świat przymknął na Katyń oko. Później alianci też zgodzili się oddać Polskę w strefę wpływów sowieckich.

 

Dramat katyński to nie tylko dramat ponad 100 tys. pomordowanych, ale też dramat poprawności politycznej udającej, że do żadnej zbrodni nie doszło. Rok 1990 gdy prezydent Gorbaczow przekazał pierwszy duży pakiet dokumentów był przełomem, bowiem już nikt nie kwestionował, że polskich oficerów zamordowoano z rozkazu Józefa Stalina. Drugim przełomem stał się rok 2010, gdy w okolicach Katynia w katastrofie lotniczej zginął prezydent Lech Kaczyński. Cały świat się pytał wówczas, w jakim celu leciał do Katynia i wtedy świat się dowiedział o straszliwej zbrodni z 1940 roku.

 

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

    – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

  • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

    W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu