Jesteś tutaj: HomeMagazynPlanuje się kilka inwestycji przeciwsuszowych na Kujawach

Planuje się kilka inwestycji przeciwsuszowych na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 29 maj 2020 08:46

Przez maj w piątki publikowaliśmy na Portalu Kujawskim publikacje poświęcone zjawisku suszy i powiązanym z nim zjawiskom klimatycznym. Na zakończenie tego cyklu w kilku zdaniach wspomnimy o planowanych na najbliższe lata inwestycjach w naszym regionie, których celem jest powiększanie dyspozycyjnych zasobów wodnych, co ma służyć przeciwdziałaniu suszy.

W tym roku opracowany został przez Wody Polskie projekt dokumentu jakim jest ,,Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy”. Jest to dopiero projekt, który czeka etap konsultacji społecznych, stąd też zapewne jeszcze nie raz pojawi się na naszych łamach. Jego kluczowym elementem jest analiza możliwości powiększania dyspozycyjnych zasobów wodnych, co na język bardziej przystępny można przetłumaczyć jako rozwijanie infrastruktury zapewniającej retencję.

 

Przyjrzyjmy się inwestycjom dotyczącym Kujaw. Do 2027 roku roku planuje się stabilizację Jeziora Jezuickiego (dla bydgoszczan kojarzone z plażą w Pieckach). Stabilizacja zakłada budowę urządzeń piętrzących.

Do 2027 roku planuje się też odbudowę zasobów wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego, na granicy województw kujawsko-pomorskie i wielkopolskiego. Będzie to element przeciwdziałania skutkom zniszczeń spowodowanym przez kopalnie odkrywkowe.

Nieco szybciej, bo do 2022 roku planuje się ukończenie budowy przepustów na Kcyńce, która jak nazwa wskazuje przebiega przez gminę Kcynia oraz w małej części przez tereny województwa wielkopolskiego.

 

W planie jest też opracowanie analizy możliwości zwiększenia retencji na obszarze zurbanizowanym jakim jest Inowrocław.

 

Warte obejrzenia

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu