Jesteś tutaj: HomeMagazynPlanuje się kilka inwestycji przeciwsuszowych na Kujawach

Planuje się kilka inwestycji przeciwsuszowych na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 29 maj 2020 08:46

Przez maj w piątki publikowaliśmy na Portalu Kujawskim publikacje poświęcone zjawisku suszy i powiązanym z nim zjawiskom klimatycznym. Na zakończenie tego cyklu w kilku zdaniach wspomnimy o planowanych na najbliższe lata inwestycjach w naszym regionie, których celem jest powiększanie dyspozycyjnych zasobów wodnych, co ma służyć przeciwdziałaniu suszy.

W tym roku opracowany został przez Wody Polskie projekt dokumentu jakim jest ,,Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy”. Jest to dopiero projekt, który czeka etap konsultacji społecznych, stąd też zapewne jeszcze nie raz pojawi się na naszych łamach. Jego kluczowym elementem jest analiza możliwości powiększania dyspozycyjnych zasobów wodnych, co na język bardziej przystępny można przetłumaczyć jako rozwijanie infrastruktury zapewniającej retencję.

 

Przyjrzyjmy się inwestycjom dotyczącym Kujaw. Do 2027 roku roku planuje się stabilizację Jeziora Jezuickiego (dla bydgoszczan kojarzone z plażą w Pieckach). Stabilizacja zakłada budowę urządzeń piętrzących.

Do 2027 roku planuje się też odbudowę zasobów wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego, na granicy województw kujawsko-pomorskie i wielkopolskiego. Będzie to element przeciwdziałania skutkom zniszczeń spowodowanym przez kopalnie odkrywkowe.

Nieco szybciej, bo do 2022 roku planuje się ukończenie budowy przepustów na Kcyńce, która jak nazwa wskazuje przebiega przez gminę Kcynia oraz w małej części przez tereny województwa wielkopolskiego.

 

W planie jest też opracowanie analizy możliwości zwiększenia retencji na obszarze zurbanizowanym jakim jest Inowrocław.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

    W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

    Etykiety: psychiatria covid19
  • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

    Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu