Jesteś tutaj: HomeMagazynCOVID-19 spowalnia w zabijaniu [raport]

COVID-19 spowalnia w zabijaniu [raport]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 30 maj 2020 13:24
COVID-19 spowalnia w zabijaniu [raport] Fot: Markus Spiske

Liczb osób zarażonych COVID-19 w ostatnich dniach przekroczyła na świecie 6 mln. Do tej pory zmarło ponad 367 tys. osób, za ozdrowiałe uznaje się ponad 2,6 mln. Zapraszamy na nasz cotygodniowy raport o sytuacji epidemicznej na świecie i w regionie.

Pomiędzy 1 a 29 maja COVID-19 zabił ponad 126 tys. osób, w analogicznym okresie kwietnia było to prawie 182 tys., co daje nadzieje na to, że najgorsze za nami.

 

Na podstawie danych: worldometers.info

 

Najwięcej zachorowań odnotowano w Stanach Zjednoczonych – prawie 1,8 mln, gdzie zmarło 104,542 osób. W ostatnim czasie najtrudniejsza sytuacja była w Brazyli, która wyszła na drugą pozycję w liczbie zachorowań, z 468 tys. zachorowań i prawie 28 tys. ofiar śmiertelnych. W trzeciej Rosji mamy prawie 400 tys. chorych. Dalsze miejsca zajmują kraje europejskie: Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Francja i Niemcy (w takiej kolejności), w których łącznie zachorowało 1,1 mln osób i zmarło około 136 tys. osób. Przy czym w Niemczech jest to zaledwie 8,5 tys. ofiar przy ponad 183 tys. zachorowań, gdy np. we Francji z podobną liczbą chorych prawie 29 tys. ofiar. Najwięcej ofiar notuje Wielka Brytania – ponad 38 tys.

 

W Polsce mamy 23,3 tys. zachorowań i 1051 ofiar śmiertelnych. Najnowsza analiza amerykańskiego Institute for Health Metrics and Evaluation, działającego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim wskazuje, że tendencja spadku dziennej liczy zgonów, a przestaną one być notowane w połowie lipca – model wskazuje na łączną liczbę zgonów 1.211. Analizy oparte o modele matematyczne mają to do siebie, że ulegają dynamicznym zmianom, bowiem nie można wielu rzeczy przewidzieć. Jeszcze kilka tygodni temu IHME szacowało, że w Polsce liczba zgonów nie przekroczy tysiąca, ale okazało się, że faktyczna liczba dzienna zgonów była wyższa niż założyła analiza, stąd też późniejsza analiza mówiła o zbliżeniu się do 2 tys. ofiar, z kolei tamte założenia okazały się wyższe, stąd też mamy na dzisiaj prognozę 1.211 zgonów.

 

W ostatnim tygodniu (23-29 maja) w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 2 nowe przypadki zachorowań oraz jeden zgon. Po ujęciu liczby ozdrowieńców liczba aktualnie chorych osób spadła o 30 do 87. We wtorek 26 maja symbolicznie liczba aktualnie chorych spadła poniżej 100. Szczyt odnotowaliśmy 20 kwietnia, gdy jednocześnie mieliśmy stwierdzonych 365 osób chorych. Od tego momentu ta liczba spada. Od początku epidemii w naszym województwie stwierdzono 594 zachorowania.

 

 

 

 

 

Na bieżąco dane statystyczne dostępne są na Portalu Kujawskim w zakładce - COVID-19 - dane statystyczne


Według prognozy analityków ExMetrix dla województwa kujawsko-pomorskiego do 30 czerwca możemy się spodziewać zachorowań w przedziale ponad 700 do 800. Póki co liczba dziennych zachorowań jest znacznie niższa niż wynika z prognozy, bowiem dla okresu 23-29 maja według tej prognozy zachorować powinno 18 osób, mamy potwierdzone tylko 2 przypadki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu