Jesteś tutaj: HomeMagazynKolejne przełomowe odrycia w walce z COVID-19

Kolejne przełomowe odrycia w walce z COVID-19

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn czwartek, 09 lipiec 2020 20:23
Kolejne przełomowe odrycia w walce z COVID-19 Fot: Martin Lopez

Międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował silnie działające przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 i poznał sposób ich powstawania. Zdaniem specjalistów, można je będzie wykorzystać do ochrony przed zakażeniem i leczenia COVID-19.

 

Jedną z podstawowych linii obrony organizmu przed koronawirusem jest produkcja niszczących go cząsteczek zwanych przeciwciałami. Naukowcy z Uniwersytetu Kolońskiego oraz ich koledzy z innych niemieckich ośrodków i Izraela dowiedzieli się, jak powstają przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowali ich rodzaj, który silnie atakuje wirusa.

 

„Naszym celem było lepsze zrozumienie odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowanie silnie działających przeciwciał, których można byłoby użyć do zapobiegania i leczenia COVID-19” - mówi prof. Florian Klein, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w magazynie „Cell”.

 

„Zakładamy, że takie przeciwciała są skuteczne przez kilka tygodni i w tym czasie mogą chronić przed COVID-19” - dodaje dr Christoph Kreer, także jeden z autorów odkrycia.

 

Naukowcy przebadali produkujące przeciwciała limfocyty pobrane od 12 osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zdołali następnie odtworzyć 255 przeciwciał w laboratorium i przetestowali je pod kątem zdolności do neutralizowania koronowirusa. W ten sposób wykryli 28 przeciwciał działających na SARS-CoV-2.

 

Jak się okazało, nawet w próbkach krwi pochodzących sprzed pandemii naukowcy znaleźli limfocyty produkujące przeciwciała podobne do tych, które unieszkodliwiają SARS-CoV-2. Wskazuje to, że przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi można sprawnie wyprodukować, a szczepionka szybko zapewni ochronę - tłumaczą badacze.

 

Przeciwciała mogą być stosowane także w terapii, a także w ramach profilaktyki poekspozycyjnej, czyli u osób, które miały kontakt z zainfekowaną osobą. „Ta forma interwencji mogłaby być szczególnie przydatna do zatrzymywania lokalnych ognisk epidemii i zapobiegania postępom choroby u osób nią zagrożonych” - tłumaczy prof. Klein.

 

Naukowcy spodziewają się, że badania kliniczne przeciwciał będą prowadzone już pod koniec 2020 roku.

 

Więcej informacji na stronie:

 

https://www.dzif.de/en/neutralising-antibodies-battle-against-covid-19 (PAP)

 

mat/ ekr/

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

    We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

    Etykiety: matury
  • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

    W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

Wiadomości z regionu