Jesteś tutaj: HomeMagazynWincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd

Wincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 01 sierpień 2020 15:32
Wincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd Grafika RPO

W tym roku przypadła 100 rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do Polski, a także zaślubin Polski z morzem, natomiast przed nami jeszcze świętowanie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, która tę niepodległość przypieczętowała, są jednak sprawy które wymagają wciąż pewnego wyjaśnienia. Do grona ojców niepodległości zaliczany jest Wincenty Witos, który w świetle polskiego prawa uchodzi za osobę skazaną. Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar w sprawie Witosa wniósł skargę kasacyjną.

 

W 1932 w ,,procesie brzeskim” władze sanacyjne skazały 10 działaczy ,,Centrolewu”, znajdujących się w opozycji do rządów sanacyjnych pod zarzutem spisku, w celu obalenia przemocą władzy. Wśród skazanych na 1,5 roku więzienia był były premier Wincenty Witos, uznawany za jednego z ojców niepodległości. Witos po tym wyroku wyemigrował do Czechosłowacji. Istnienia spisku w sposób przekonujący nie udało się jednak udowodnić.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wniósł pod koniec lipca do Sądu Najwyższego o kasację wyroków 10 skazanych w 1932 roku, do zaskarżenia wyroków nawet sprzed 90 lat RPO przysługuje nadzwyczajny środek. W opinii Rzecznika skazani w ,,procesie brzeskim” działali w granicach prawa, a ich działania nie miały charakteru spisku, chociażby z tego powodu, że środowiska współpracujące w ramach Centrolewu działały jawnie.

 

W 1932 na karę 3 lat więzienia skazano działaczy PPS: Norberta Balickiego, Stanisława Duboisa, Mieczysława Masteka, Adama Pragiera i Adama Ciołacza oraz działacza PSL ,,Wyzwolenie” Józefa Putka. Na karę 2,5 roku więzienia skazano działaczy PPS: Hermana Liebermana i Norberta Balickiego oraz działacza PSL ,,Piast” Władysława Kiernika. Na 2 lata więzienia skazano działacza PSL ,,Wyzwolenie” Kazimierza Bagińskiego Na 1,5 roku działającego w PSL ,,Piast” Wincentego Witosa.

 

O wniesienie skargi kasacyjnej do SN, do RPO wnioskowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • ,,Zachowanie osób niewierzących w istnienie epidemii COVID-19 niweczy wysiłek reszty społeczeństwa”

    W depeszy PAP dr hab. Andrzej Cieśla z Uniwersytetu Rzeszowskiego wyraża pogląd, że COVID-19 w ostatnim czasie zbyt mocno rozpowszechnił się w Polsce, stąd też  utrzymywanie się większej liczby zakażeń będzie trwało dłużej. W jego opinii anarchiści kwestionujący istnienie pandemii niweczą wysiłki reszty społeczeństwa.

    Etykiety: covid19
  • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

    Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

Wiadomości z regionu