Jesteś tutaj: HomeMagazynWincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd

Wincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 01 sierpień 2020 15:32
Wincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd Grafika RPO

W tym roku przypadła 100 rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do Polski, a także zaślubin Polski z morzem, natomiast przed nami jeszcze świętowanie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, która tę niepodległość przypieczętowała, są jednak sprawy które wymagają wciąż pewnego wyjaśnienia. Do grona ojców niepodległości zaliczany jest Wincenty Witos, który w świetle polskiego prawa uchodzi za osobę skazaną. Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar w sprawie Witosa wniósł skargę kasacyjną.

 

W 1932 w ,,procesie brzeskim” władze sanacyjne skazały 10 działaczy ,,Centrolewu”, znajdujących się w opozycji do rządów sanacyjnych pod zarzutem spisku, w celu obalenia przemocą władzy. Wśród skazanych na 1,5 roku więzienia był były premier Wincenty Witos, uznawany za jednego z ojców niepodległości. Witos po tym wyroku wyemigrował do Czechosłowacji. Istnienia spisku w sposób przekonujący nie udało się jednak udowodnić.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wniósł pod koniec lipca do Sądu Najwyższego o kasację wyroków 10 skazanych w 1932 roku, do zaskarżenia wyroków nawet sprzed 90 lat RPO przysługuje nadzwyczajny środek. W opinii Rzecznika skazani w ,,procesie brzeskim” działali w granicach prawa, a ich działania nie miały charakteru spisku, chociażby z tego powodu, że środowiska współpracujące w ramach Centrolewu działały jawnie.

 

W 1932 na karę 3 lat więzienia skazano działaczy PPS: Norberta Balickiego, Stanisława Duboisa, Mieczysława Masteka, Adama Pragiera i Adama Ciołacza oraz działacza PSL ,,Wyzwolenie” Józefa Putka. Na karę 2,5 roku więzienia skazano działaczy PPS: Hermana Liebermana i Norberta Balickiego oraz działacza PSL ,,Piast” Władysława Kiernika. Na 2 lata więzienia skazano działacza PSL ,,Wyzwolenie” Kazimierza Bagińskiego Na 1,5 roku działającego w PSL ,,Piast” Wincentego Witosa.

 

O wniesienie skargi kasacyjnej do SN, do RPO wnioskowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

    We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

    Etykiety: matury
  • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

    W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

Wiadomości z regionu