Jesteś tutaj: HomeMagazynMinisterstwo Zdrowia: Szczepionka przeciwko COVID, na przełomie grudnia i stycznia jest realna

Ministerstwo Zdrowia: Szczepionka przeciwko COVID, na przełomie grudnia i stycznia jest realna

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn środa, 09 wrzesień 2020 13:03
Ministerstwo Zdrowia: Szczepionka przeciwko COVID, na przełomie grudnia i stycznia jest realna Fot: Martin Lopez

Wiele firm pracuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Termin jej pojawienia się pod koniec grudnia lub na początku stycznia może być dotrzymany - ocenił w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Szczepionka musi być nie tylko skuteczna. ale i bezpieczna - dodał.

 

Wiceminister był pytany w TVP Info, o optymistycznie brzmiące oceny, że jest szansa na szczepionkę przeciw koronawirusowi jeszcze w tym roku.

 

"Są informacje, że na przełomie roku ta szczepionka może się pojawić, aczkolwiek dzisiaj pojawiła się troszkę niepokojąca informacja od jednej firmy farmaceutycznej, że testy są troszkę wstrzymane. Ale wiemy, że wiele różnych firm pracuje nad tą szczepionką, więc myślę, że ten termin koniec grudnia, początek stycznia będzie dotrzymany i szczepionka się pojawi na naszym rynku" – powiedział minister.

 

"To bardzo ważne, abyśmy zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, bo to jedyna metoda, by przerwać łańcuch epidemiologiczny, aby wyrwać się z infekcji, którą mamy niestety w naszym kraju" – dodał.

 

Wyraził nadzieję, że szczepionka, która się pojawi, będzie nie tylko szczepionką skuteczną, ale i bezpieczną. "To ważne, żeby wszyscy mieli przeświadczenie, że po zaszczepieniu nie wystąpią żadne inne objawy uboczne" – powiedział.

 

Dlatego – jak wyjaśniał – choć wszystkim zależy na szybkim wyprodukowaniu szczepionki, konieczne jest przeprowadzenie "wielu różnych faz produkcji, by była ona bezpieczna".

 

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas mówił we wtorek, że prowadzone są działania, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić. Ocenił, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie ona dostępna na rynku. (PAP)

 

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu