Jesteś tutaj: HomeMagazynDzisiaj odczuwamy brak politycznych autorytetów

Dzisiaj odczuwamy brak politycznych autorytetów

Napisał  Opublikowano w Magazyn sobota, 31 październik 2020 00:45

Długotrwały zamęt wewnętrzny byłby pogrzebem państwa polskiego – pisał w 1936 roku w Gazecie Warszawskiej Roman Dmowski, gdy Polska stała przed widmem wojny domowej - Rozbijmy Polskę na autonomiczne ziemie, to ją rychło zlikwidujemy. Rok 1926 dla Romana Dmowskiego był przełomowy, bowiem zmiany w państwie jakie się rozpoczęły sprawiły, że jego rola polityczna w Polsce zaczęła spadać. Jednak tłumiąc emocje w Wielkopolskiej, która była gotowa ruszyć na Warszawę,musiał zdawać sobie z tego sprawę, wyżej postawił jednak byt niepodległej Polski.

 

Gdy mówimy o niepodległej Polsce to postać Romana Dmowskiego odgrywa rolę szczególną, bowiem to jego narracja polityczna w trakcie I wojny światowej przyczyniła się do tego, że Polacy po jej zakończeniu zostali uznani za część obozu zwycięskiego w Wielkiej Wojnie. Dmowski to zatem postać szczególnie zasłużona dla Niepodległej, której utrzymanie tej niepodległości w sposób szczególny leżało na sercu. W latach 20. był dla wielu Polaków wielkim autorytetem politycznym.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Jednym z najważniejszych warunków naprawy moralnej życia państwowego jest podniesienie poziomu inteligencji politycznej społeczeństwa. Bo w polityce, zwłaszcza u nas, najwięcej nieuczciwości popełniają ludzie dlatego, że są za głupi, ażeby zrozumieć, co jest uczciwe, a co nieuczciwe. Hasłami, choćby były rzucane najszczerzej, nie umoralni się życia państwowego – pisał w tym samym artykule Dmowski.

 

 

Czy to samo by powiedział o dzisiejszej scenie politycznej? Na pewno brakuje nam dzisiaj takiego autorytetu jakim był w tamtym okresie Roman Dmowski.

 

Za niespełna dwa tygodnie przypadnie 102 rocznica symbolicznej daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy czy mimo pandemii będzie to dzień radosnego świętowania, czy coraz bardziej eskalowanej wojny polsko-polskiej.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu