Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania w okresie świąteczno-noworocznym

Do poczytania w okresie świąteczno-noworocznym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 25 grudzień 2020 00:16
Do poczytania w okresie świąteczno-noworocznym Autor: Suzy Hazelwood

Przed nami kilka luźniejszych dni, może być to doskonała okazja, aby nadrobić zaległości w lekturach, które pojawiły się w ostatnim roku, a nie mieliśmy na nie czasu. Przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych publikacji z Portalu Kujawskiego.

Czas najwyższy, aby ,,nietrzeźwy romantyzm” wyginął - Od lekarzy i przedstawicieli wielu innych zawodów wymagamy dużego profesjonalizmu, gdy ktoś rażąco narusza standardy traci prawo do wykonywania zawodu, specjalnie profesjonalizmu nie wymaga się już od osób pełniących funkcje publiczne, gdzie przyzwyczailiśmy się do działań będących na bakier z poczuciem odpowiedzialności (część 1 rozważań z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości)

Egoizm zawsze niszczył społeczeństwa, potrzebujemy odpowiedzialnej klasy politycznej część 2 rozważań ustrojowych z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Koronawirus stale mutuje i istnieje wiele jego wariantów - SARS-CoV-2 stale mutuje i istnieje wiele jego wariantów. Do lipca stwierdzono występowanie co najmniej 12 tys. „mutantów”, choć mogą ich być nawet dziesiątki tysięcy, różniące się od siebie tylko jedną mutacją.

 

Choroby i epidemie zawsze wpływały na dzieje cywilizacji - Pandemia COVID-19 nie jest pierwszą, która zaburzyła rozwój świata; choroby i epidemie od czasów starożytności zawsze wpływały na dzieje cywilizacji – twierdzi Maciej Rosolak w książce „Wielkie zarazy ludzkości”.

 

Transformacja ustrojowa na Węgrzech, czyli o Trójkątnym Stole (1989) - Obrady Narodowego Trójkątnego Stołu rozpoczęły się 13 czerwca 1989r. i zakończyły 18 września tego samego roku. Rozmowy trzech stron, czyli władzy, opozycji i organizacji społecznych doprowadziły do odejścia od systemu komunistycznego, od lat 60. zwanego na Węgrzech kadaryzmem lub też gulaszowym komunizmem.

 

Dlaczego z Niccolo Machiavieli'ego robi się czarny charakter? - Makiawelizm – to dzisiaj synonim bezwzględnego prowadzenia polityki, z wykorzystaniem niemoralnych metod, czyli można powiedzieć z Nicco Machiaviellego zrobiono symbol amoralności w polityce. W psychologii za makiawelizm uznaje się psychopatię pozbawioną uczuć wyższych. Propagatorzy takiej oceny Machiaviellego jakby celowo pomijali fakt, że filozof polityczny nawet jeżeli w uzasadnionych przypadkach przyzwalał czy łamanie danego słowa, ale tylko i wyłącznie, gdy wymaga tego racja stanu, jako wyższa konieczność.

 

Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski był wojskowym geniuszem, który powstrzymał w 1920 roku bolszewików - Na swoje nieszczęście gen. Rozwadowski był przeciwnikiem w polityce wojskowej, a później także postrzegania tej państwowej Józefa Piłsudskiego. A, że dla potomnych w sierpniu 1920 roku nie mogło być więcej niż jednego zwycięskiego wodza, to później zwolennicy Piłsudskiego starali się na każdym kroku podważać rolę gen. Rozwadowskiego. To jest ogromny mój przytyk wobec sanacji, o którym właśnie dzisiaj w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej trzeba stanowczo napisać.

 

Czeskie muzeum, które przypomina również o Polakach - W czeskim Harrachovie, słynącego z nieczynnej obecnie mamuciej skoczni narciarskiej, funkcjonuje działające pod oficjalną egidą międzynarodowej federacji FIS muzeum. Prowadzone jest przez kilkupokoleniową rodzinę Slavików, bez których jako działaczy Czechy nie zaistniałyby w przeszłości na światowej mapie skoków narciarskich.

 

Trzy aspekty węgierskiego epizodu Zakonu Krzyżackiego - Zakon Krzyżacki powstały w 1198r. w Akce w Ziemi Świętej w szybkim czasie uzyskał posiadłości również w innych częściach Europy. Były to m.in. baliwaty w Turyngii, Saksonii, nadania na Cyprze, w Czechach, na Węgrzech oraz w Prusach.

 

Wydawało nam się, że nic nie jest wstanie wstrząsnąć naszym światem - Na początku marca nikt nie spodziewał się, że kolejne dni znacząco zmienią nasze życie. Nie przewidywaliśmy, że będziemy się od siebie izolować, będziemy musieli zrezygnować z życia towarzyskiego natomiast obecność na Mszach Świętych zastąpić będą musiały nam transmisje w telewizji lub w internecie. W końcu nie spodziewaliśmy się, że z dnia na dzień będzie nasza gospodarka pochłaniać się w recesji.

 

,,Algorytmy dają potężne możliwości tym, którzy wiedzą, jak z nimi pracować” - Silnik parowy i energia elektryczna zrewolucjonizowały przemysł i świat, zdaniem futurologa Mike Walsha obecnie nasz biznes i świat rewolucjonizują algorytmy, przed którymi już nie uciekniemy. Ich zrozumienie może nieść korzyści, ale też mogą nieść obawy.

 

 

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu