Jesteś tutaj: HomeMagazynBadacze progozują jak będzie wyglądać epidemia COVID-19 w ciągu najbliższej dekady

Badacze progozują jak będzie wyglądać epidemia COVID-19 w ciągu najbliższej dekady

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn sobota, 16 styczeń 2021 18:52
Badacze progozują jak będzie wyglądać epidemia COVID-19 w ciągu najbliższej dekady Fot: Martin Lopez

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

 

Prognozę rozwoju pandemii naukowcy z Emory University (USA) przedstawili na łamach magazynu „Science”. Wykorzystali do tego celu epidemiologiczne i immunologiczne dane na temat czterech endemicznych koronawirusów wywołujących infekcje u ludzi w różnych częściach globu.

 

Ich zdaniem prawdopodobnie infekcje z czasem będą miały naturę endemiczną. Według nich endemiczna postać SARS-CoV-2 będzie chorobą wczesnego dzieciństwa - pierwsza infekcja będzie następowała w wieku 3-5 lat, a choroba będzie przebiegała łagodnie.

 

Starsze osoby nadal będą mogły się zakazić, ale jeśli przejdą infekcję w dzieciństwie, będą chronione przed ciężką postacią COVID-19.

 

Jak szybko pandemia przyjmie taką postać zależy- zdaniem badaczy - m.in. od tego, jak będą działały szczepienia.

 

Jeśli na krótki czas będą chroniły przed infekcją, ale zmniejszą nasilenie choroby, czego można się spodziewać na podstawie danych o innych koronawirusach, COVID-19 stanie się endemiczną chorobą szybciej.

 

Autorzy zaznaczają, że jeśli przebieg choroby u dzieci będzie łagodny, powszechne szczepienia nie będą potrzebne. Jeśli jednak dzieci będą chorowały poważnie, jak to ma miejsce np. w przypadku MERS, powinno być prowadzone szczepienie tej grupy.

 

Więcej informacji: https://science.sciencemag.org/content/early/2021/01/11/science.abe6522

 

(PAP)

mat/ agt/

 

 

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu