Jesteś tutaj: HomeMagazyn,,W Polsce są wyraźne dynamiki spadkowe liczby zakażeń i zgonów, ale sytuacja na świecie nie wygląda tak dobrze"

,,W Polsce są wyraźne dynamiki spadkowe liczby zakażeń i zgonów, ale sytuacja na świecie nie wygląda tak dobrze"

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn środa, 27 styczeń 2021 15:14

W Polsce są wyraźne dynamiki spadkowe liczby zakażeń koronawirusem i zgonów, ale sytuacja na świecie nie wygląda tak dobrze i trzeba brać pod uwagę ryzyko związane z otoczeniem i brytyjską mutacją koronawirusa - zaznaczył w środę szef MZ Adam Niedzielski.

 

Na konferencji prasowej minister zdrowia odniósł się do liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce. Jego resort podał w środę, że jest to 6789 nowych zakażeń, zmarło 389 chorych.

 

"To jest w ujęciu tygodniowym malejąca liczba przypadków. Ta dynamika spadków pomiędzy kolejnymi tygodniami jest na poziomie bardzo stabilnym - w ostatnich tygodniach rzędu 20 proc. Nieco mniejszą dynamikę, jeżeli chodzi o spadek liczby, odnotowujemy w przypadku zgonów. Tutaj ta liczba z tygodnia na tydzień maleje o 7 proc." - powiedział Niedzielski.

 

Ocenił, że są to "wyraźne dynamiki spadkowe", ale zastrzegł też, że sytuacja międzynarodowa "nie wygląda tak dobrze jak w Polsce". Jako przykład podał Hiszpanię. "Tam poziom zakażeń jest rzędu 40 tys. (dziennie - PAP), a nawet w ostatni poniedziałek było 90 tys. odnotowanych zakażeń" - powiedział Niedzielski. Stwierdził jednak, że tak wysoki poziom zakażeń wynika z "poniedziałkowej kumulacji", bo w Hiszpanii nie są raportowane zakażenia wykryte w weekend.

 

Mówił również, że w Wielkiej Brytanii i Francji sytuacja jest inna niż w Polsce - we Francji są "poziomy zachorowań powyżej 20 tys." dziennie, a w ostatnich tygodniach było to 28-30 tys. zakażeń dziennie. Ocenił też, że w Wielkiej Brytanii poziom zachorowań spadł "trochę" w porównaniu do początku roku.

 

"Mamy do czynienia z niejednoznaczną sytuacją, bo na naszym podwórku wygląda to o wiele lepiej, ale trzeba brać pod uwagę ryzyko związane z otoczeniem i z brytyjska mutacją wirusa" - podkreślił szef MZ. (PAP)

 

autor: Krzysztof Kowalczyk

 

krz/ mok/

 

 

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu