Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania w okresie świątecznym

Do poczytania w okresie świątecznym

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 03 kwiecień 2021 16:27

Święta Wielkanocne to czas wyciszenia, w którym życie spowalnia, przez co mamy więcej czasu na refleksje Jest to dla wielu osób okres, w którym mamy nieco więcej wolnego czasu, dlatego przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, które były publikowane, do których warto w tym wolniejszym czasie zajrzeć.

 

Generał Aleksander Karnicki – bydgoszczanin z wyboru - od zaledwie kilku dni patron ulicy w Śródmieściu. Jeden z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, który wsławił się w czasie Bitwy Warszawskiej pod Ciechanowem. Uczczenie go w ten sposób kilka miesięcy po 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ma wymiar przede wszystkim symboliczny.

Papież Franciszek: Nie ma powrotu do świata sprzed pandemii - Co jest ważniejsze: troska o ludzi czy utrzymanie systemu finansowego? - pyta wprost papiez Franciszek. W jego opinii kryzys pandemiczny to wielki test dla każdego z nas, ale też narodów. Pytanie jest czy wyjdziemy z tego kryzysu lepsi czy gorsi

 

Katyń, Stalin i Konstytucja Kwietniowa – Czwarty rozdział (w publikacji linki też do wcześniejszych rozdziałów) rozważań o najdłuższej wojnie domowej w Polsce, która rozpoczęła się w 1945 roku, gdy władze Polsce narzuciła Moskwa, która dla wielu osób wciąż się toczy. W tym rozdziale pokazana jest tragedia rządu emigracyjnego w Londynie, który po odkryciu zbrodni katyńskiej, z uwagi na światowe interesy, nie tylko nie zaznał potępienia tej zbrodni, ale zaczął być przez sojuszników marginalizowany.

 

Konstytucja Marcowa to symboliczna kara dla szlachty za utratę niepodległości i docenienie roli chłopów i włościan - ,,Ojczyzną dla szlachty są przywileje” pisał dr Jan Mosdorf zarzucając szlachcie doprowadzenie do rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości szlachta przestała istnieć na mocy Konstytucji Marcowej.

Katolicyzm kulturowy w Polsce się wyczerpuje. Ratunkiem dla Kościoła byłby powrót do prawdziwej łaski wiary – ostatni rok pokazał, że pozycja Kościoła katolickiego w Polsce znacznie osłabła, pogorszyły się jego notowania społeczne. Czy można odwrócić ten trend?

 

,,Z dzisiejszego kryzysu wyłoni się Kościół, który straci wiele. Stanie się nieliczny i będzie musiał rozpocząć na nowo - utratę pozycji Kościoła na świecie dobre 50 lat temu przewidywał kard Joseph Ratzingier, późniejszy papież Benedykt XVI.

 

Psychiatra: lockdown spowoduje niewymierne szkody psychologiczne – co nas czeka po pandemii? Psychiatra nie ma wątpliwości, że konsekwencje psychologiczne i socjalne obowiązku noszenia maseczek, będą „ogromne”: „Komunikacja ludzka w dużym stopniu opiera się na wyrazie twarzy, na uczuciach, które ukazuje twarz. A teraz już się nie da określić, co czuje ten drugi, jakie myśli kryją się za jego słowami”.

Pandemia sprawiła, że marnujemy mniej żywności - Podczas izolacji wielu Polaków zmieniło swoje zwyczaje zakupowe. Większość robi zakupy rzadziej, ale za to kupuje więcej podczas każdorazowej wizyty w sklepie.

 

Przyjaźń polsko-węgierską potrafią zrozumieć jedynie Polacy i Węgrzy - W lutym 2017 roku na stronach internetowych brytyjskiej telewizji BBC ukazał się tekst Quinna Hargitai, który próbował pojąć niezwykłość przyjaźni polsko-węgierskiej. Symbolika będąca elementem codziennych naszych polsko-węgierskich relacji, dla Hargitaia stała się czymś niezwykłym i inspirującym.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu