Jesteś tutaj: HomeMagazynPowiat pilski, na granicy ziemi bydgoskiej

Powiat pilski, na granicy ziemi bydgoskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 20 lipiec 2013 17:32

Piła jest jednym z ważniejszych miast Wielkopolski. Chodź te tereny mają bardzo silne związki z Bydgoszczą, to  z racji nowego podziału administracyjnego, to mówi się o nich niewiele, co nie zmienia faktu, że w jakimś stopniu one nadal istnieją.

 

Bezrobocie w powiecie pilskim wynosi niecałe 14% (podobnie jak w powiecie bydgoskim),  dużą zasługę ku temu ma fabryka Philipsa, czy także osoba kontrowersyjnego byłego senatora Henryka Stokłosy, będącego jednym z większych pracodawców.

 

Prawa miejskie Miasto Piła otrzymało w XV wieku, potwierdzone one zostały przez króla Zygmunta Starego w 1513 roku. W czasie I rozbioru Polski Piła trafiła do Prus razem z Bydgoszczą. Okres zaborów mógł mieć duży wpływ na powstawanie relacji pomiędzy miastami. W czasie II wojny światowej miasto pełniło rolę ważnej twierdzy w ramach Wału Pomorskiego. Niestety z tego powodu zniszczone zostało około 70% miasta i trzeba było je budować praktycznie od nowa. Od 1975 roku piła była stolicą województwa. W 1998 roku miasto weszło w skład województwa Wielkopolskiego, obecnie liczy niecałe 75 tys. mieszkańców, podobnie jak Inowrocław.

 

W skład powiatu pilskiego wchodzi gmina Wyrzysk, leząca przy granicy zwojewództwem kujawsko-pomorskim. Znajduje się ona pod dużym oddziaływaniem Bydgoszczy, głównie za sprawą drogi krajowej nr 10, która pozwala w około 50 minut dotrzeć do Bydgoszczy oraz przebiegającej przez Osiek (miejscowość w gminie Wyrzysk) linii kolejowej nr 18.  Odległość z Bydgoszczy do Wyrzyska jest podobna jak odległość z Bydgoszczy do Torunia.

 

Także w strefie oddziaływania Bydgoszczy znajdują się takie gminy jak Łobżenica. Wielu młodych na studia udaje się do Bydgoszczy, gdzie często po ich zakończeniu pozostaje. Powiaty pilski i powiat złotowski dość blisko współpracują także z powiatami sępoleńskim i chojnickim (województwo pomorskie).  Szczególnie silne są jednak związki z Krajną. 

 

W czasie negocjowania nowego podziału administracyjnego kraju pojawiła się koncepcja województwa bydgoskiego, w skład którego miała wejść miedzy innymi Piła, Chojnice i Inowrocław. Ostatecznie nie spotkała ona akceptacji rządzących krajem.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

    11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

  • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

    Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas