Jesteś tutaj: HomeMagazynCzy światu grozi wojna światowa?

Czy światu grozi wojna światowa?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 28 sierpień 2013 22:26

Od kilku dni świat z uwagę obserwuje sytuację na Bliskim Wschodzie. Amerykanie grupują wojska, które będą mogły uderzyć na Syrię. Rosja stanowczo jednak ostrzega przed skutkami tej interwencji.

 

Świadczy o tym chociażby zablokowanie przez Kreml rezolucji ONZ przeciwko Syrii. Interwencja zbrojna państw zachodnich ma być podyktowana użyciem broni chemicznej przez siły prezydenta Baszara Assada. Zachodni przywódcy nie mają wątpliwości, że taki incydent miał miejsce. Pojawiają się jednak głosy, że broni chemicznej użyli arabscy terroryści. Do tej pory eksperci ONZ badający ten incydent nie przedstawili raportu.

 

Atak na Syrię może doprowadzić do włączenia się w ten konflikt najbliższego sojusznika tego państwa Iranu.  Do konfliktu włączy się wówczas także Izrael, który ma wrogi stosunek do Syrii i Iranu. Niewykluczone, że wówczas w obronie Iranu i Syrii stanie Rosja i Chiny.

 

Mówienie o wojnie światowej może wydawać się przesadzone, ale jeżeli sytuacji wyrwie się z pod kontroli każdy scenariusz jest możliwy.

 

W ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii jak zapowiedział premier Donald Tusk nie weźmie udziału Polska. Z kolei interwencje USA na Bliskim Wschodzie popiera wedle sondaży tylko 8% amerykanów. 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

    Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

    Etykiety: Piotr Całbecki
  • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

    Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

Wiadomości z regionu

Śledź nas