Jesteś tutaj: HomeMagazynPolscy misjonarze w Brukseli

Polscy misjonarze w Brukseli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 28 wrzesień 2013 18:41

Kościół w Belgii od wielu już lat przeżywa kryzys. Wiąże się to także z bardzo małą liczbą powołań kapłańskich, z tego powodu w tym kraju pojawia się coraz większa rzesza misjonarzy z innych państw. W centrum Belgii , parafię przy ulicy Rue Jourdan prowadzą polscy kapłani. Większość organizowanych nabożeństw prowadzonych jest w języku polskim.

 

Nie tylko postępujący kryzys wiary sprawił, że w stolicy Belgii znalazło się tylu polskich duchownych, wpływ miała na to także postępująca emigracja, która zaczęła się na dobre po upadku Powstania Listopadowego. Później były emigracje zarobkowe i ponownie polityczna po zakończeniu II wojny światowej. Obecnie Belgia nie jest już tak chętnie wybierana przez polskich emigrantów, ale w tym kraju cały czas pod opieką Polskiej Akcji Katolickiej znajduje się około 20 tys. wiernych.

 

Polacy w belgijskich parafiach stanowią pewien ewenement, gdyż w przeciwieństwie do innych obywateli tego kraju  tłumnie przychodzą na nabożeństwa, co wywołuje wśród belgów duże zdziwienie.

 

Kapłani organizują z kolei także okolicznościowe nabożeństwa, jak chociażby z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Kaplica w kościele przy Rue Jordan poświęcona została Matce Boskiej Częstochowskiej.

 

 

Na czele wspólnoty stoi ks. Władysław Walaszczyk, ze zgromadzenia Ojców Oblatów. Warto zauważyć, że niższe seminarium tego zgromadzenia mieści się w Markowicach, w powiecie mogileńskim, kilka kilometrów na południe od Inowrocławia. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Województwo wspomoże finansowo imprezy w gminach o najwyższej frekwencji

    Marszałek województwa Piotr Całbecki i przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska zapowiadają przekazanie po 20 tys. zł na wsparcie organizacji wydarzenia kulturalnego lub rozrywkowego, dla gmin w których w najbliższą niedzielę frekwencja wyborcza będzie największa. To kolejne działania mające na celu promowanie frekwencji.

  • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

Wiadomości z regionu