Jesteś tutaj: HomeMagazynPolscy misjonarze w Brukseli

Polscy misjonarze w Brukseli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 28 wrzesień 2013 18:41

Kościół w Belgii od wielu już lat przeżywa kryzys. Wiąże się to także z bardzo małą liczbą powołań kapłańskich, z tego powodu w tym kraju pojawia się coraz większa rzesza misjonarzy z innych państw. W centrum Belgii , parafię przy ulicy Rue Jourdan prowadzą polscy kapłani. Większość organizowanych nabożeństw prowadzonych jest w języku polskim.

 

Nie tylko postępujący kryzys wiary sprawił, że w stolicy Belgii znalazło się tylu polskich duchownych, wpływ miała na to także postępująca emigracja, która zaczęła się na dobre po upadku Powstania Listopadowego. Później były emigracje zarobkowe i ponownie polityczna po zakończeniu II wojny światowej. Obecnie Belgia nie jest już tak chętnie wybierana przez polskich emigrantów, ale w tym kraju cały czas pod opieką Polskiej Akcji Katolickiej znajduje się około 20 tys. wiernych.

 

Polacy w belgijskich parafiach stanowią pewien ewenement, gdyż w przeciwieństwie do innych obywateli tego kraju  tłumnie przychodzą na nabożeństwa, co wywołuje wśród belgów duże zdziwienie.

 

Kapłani organizują z kolei także okolicznościowe nabożeństwa, jak chociażby z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Kaplica w kościele przy Rue Jordan poświęcona została Matce Boskiej Częstochowskiej.

 

 

Na czele wspólnoty stoi ks. Władysław Walaszczyk, ze zgromadzenia Ojców Oblatów. Warto zauważyć, że niższe seminarium tego zgromadzenia mieści się w Markowicach, w powiecie mogileńskim, kilka kilometrów na południe od Inowrocławia. 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Wiadomości z regionu

Śledź nas