Jesteś tutaj: HomeMagazynWęgrzy na obchodach polskiego Święta Niepodległości

Węgrzy na obchodach polskiego Święta Niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn wtorek, 12 listopad 2013 18:48

W uroczystościach zorganizowanych 11 listopada w Warszawie i w Krakowie uczestniczyło wielu Węgrów. W ważnych dla narodu węgierskiego uroczystościach uczestniczą także Polacy. Poseł Gabor Vona zapowiadał w stolicy Polski, że jest gotów oddać życie za nasz kraj.

 

O godzinie 13 z pod ambasady węgierskiej w Warszawie wyruszył Marsz Węgierski. Wzięło w nim udział około 300 osób – Polaków i Węgrów. W marszu uczestniczyli między innymi bydgoscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej oraz osoby związane z Ruchem na rzecz Lepszych Węgier, wraz z liderem tej partii Gaborem Vona.

 

Mam nadzieje, że przyszłe pokolenia nie będę mówić już o przyjaźni polsko-węgierskiej, ale o braterstwie tych narodów – głosił Gabor Vona, który wyrażał pogląd, że Polacy i Węgrzy powinni realizować wspólne cele polityczne, jako dwa narody chrześcijańskie.

 

Jestem gotów oddać życie za Polskę – mówił Vona. Towarzyszył mu jeden z liderów polskiego Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

Ruch na rzecz Lepszych Węgier jest obecnie trzecią silą polityczną w parlamencie Węgier, dość silnie reprezentowaną także we władzach samorządowych. Odwołująca się do nacjonalizmu partia ma największe poparcie wśród młodych Węgrów.

 

 

W momencie gdy w Warszawie trwał Marsz Niepodległości, to w Krakowie około 500 Węgrów uczestniczyło w uroczystościach organizowanych pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego. Ta partia także mówi o potrzebie budowy bliskich stosunków pomiędzy Polakami i Węgrami. Politycy PiS sympatyzują z rządzącą Węgrami partią premiera Victora Orbana. 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  • Były samorządowiec nagrał groźne zdarzenie drogowe ze swoim udziałem

    11 września w deszczowej aurze Marek Jeleniewski wyjeżdżając z Tucholi był uczestnikiem groźnego zdarzenia drogowego. W pewnym momencie pierwszeństwo wymusił na nim młody kierowca chcący skręcić w lewo. Z racji tego, że była to szosa, przy jego prędkości niemożliwe było wyhamowanie, dlatego Jeleniewski odbił gwałtowanie na lewo wjeżdżając na pas zieleni. Zakończyło się na uszkodzeniu podwozia pojazdu. Dla przestrogi Jeleniewski umieścił film na Facebook-u.

  • Sondaż: Senat dla Koalicji, Sejm dla PiS

    Marcin Palade, który należy do jednego z bardziej skutecznych badaczy opinii publicznej w Polsce przedstawił badania sondażowe dla okręgu bydgoskiego. Wygrywa PiS z różnicą 6 punktów procentowych nad Koalicją Obywatelską, ale to Koalicja w jego opinii wygra wybory do Senatu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas