Jesteś tutaj: HomeMagazynPoznaj historię ochotnika do Auschwitz

Poznaj historię ochotnika do Auschwitz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn wtorek, 13 maj 2014 12:36

Dzisiaj mija 113 rocznica urodzin Witolda Pileckiego, który uznawany jest za jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Jest to jednak postać cały czas mało znana w Europie.

Polsce Pilecki służył już od 1918 roku, gdy brał udział w wojnach z bolszewikami. 5 sierpnia 1920 roku wsławił się podczas obrony Grodna. W czasie II wojny światowej pierw walczył w kompani wrześniowej, by później dać się złapać jako jeniec do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie tworzył ruch oporu i przekazywał na zewnątrz informację o piekle jakie tam się odbywa. Po brawurowej ucieczce jego raporty stały się niezwykle cenne dla aliantów. Sam Pilecki wchodzi w skład Kedywu KG AK i walczy w Powstaniu Warszawskim. Później trafia do Włoch i bierze udział w walkach 2 Korpusu Polskiego gen. Andersa.

 

Po wojnie wraca do Polski i próbuje organizować siatkę wywiadowczą. W 1947 roku zostaje zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, a następnie skazany na karę śmierci. Miejsce pochówku jego zwłok do dzisiaj nie jest znane.

 

Życiorys rotmistrza, a właściwie od kilku miesięcy już półkownika Pileckiego przedstawia krótki film przygotowany przez grupę internetową CFMG:

 

Przed rokiem w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona książce włoskiego pisarza Marco Patricelii poświęconej tej postaci.

 

Do wojska nie poszedł on dla kariery – podkreślał wielokrotnie Marco Patriacielii – Wypełniał tylko obowiązek obywatelski wobec swojej ojczyzny. Włoch ze szczegółami przedstawił życiorys Polaka, pozwolił sobie jednak także na  opinie polityczne. Szkoda, że Parlament Europejski nie chciał uhonorować rezolucją postaci Pileckiego.

 

W czasie tej konferencji z udziałem eurposła z naszego regionu Tadeusza Zwiefki wielokrotniepodkreślano, że powinien powstać film fabularny z prawdziwego zdarzenia, który przybliży europejczykom tę niezwykłą postać.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu