Jesteś tutaj: HomeMagazynTrwa I Marsz Piastowski

Trwa I Marsz Piastowski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 26 lipiec 2014 19:18

W sąsiedniej Wielkopolsce od piątku trwa I Marsza Piastowski organizowany przez środowiska narodowe. W sobotę sympatycy Ruchu Narodowego odwiedzili Wielkopolski Park Etnograficzny oraz muzeum w Ostrowie Lednickim. Z tradycji piastowskiej wywodzi się duża część naszego regionu.

 

- To są korzenie naszego narodu, także i te duchowe. Idziemy taka naprawdę do źródła polskości – wyjaśnia nam jeden z liderów Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

 

- Dzisiaj odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne - odnosi się do wizyty w Ostrowie Lednickim Winnicki.

 

Marsz wyruszył w piątek z pod Bazyli Archikatedralnej w Poznaniu. Wędruje około 70 osób, jak tłumaczy nam Robert Winnicki głównym motywem są polscy władcy z dynastii Piastów. Dużo uwagi poświęca się Bolesławowi Chrobremu oraz zorganizowanemu przez niego Zjazdowi Gnieźnieńskiemu. Momentami pojawia się także tematyka związana z Powstaniem Wielkopolskim.

 

Jutro marsz dotrze do Gniezna, gdzie planowane jest oddanie hołdu św. Wojciechowi - Codziennie odmawiamy krótką modlitwę do św. Wojciecha. Jest on także obecny w prelekcjach.

 

Z tradycją piastowską związana jest też tożsamość naszego regionu. To z ostatni z Piastów Kazimierz III Wielki nadać miał Bydgoszczy prawa miejskie i wybudować zamek. Ten sam władca wybudował także zamek w Kruszwicy (pozostałości po nim są nazywane mylnie ,,Mysią Wieżą”). Książe Bolesław Pobożny z kolei nadał prawa miejskie Kcyni, zaś Nakło akt lokacyjny zawdzięcza Władysławowi Łokietkowi. Z dynastii Piastów wywodzi się także książę Kazimierz Konradowicz uważany za założyciela Inowrocławia.

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu