Jesteś tutaj: HomeMagazynPodmiejski krajobraz: Zielonczyn

Podmiejski krajobraz: Zielonczyn

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 02 sierpień 2014 15:01

Sołectwo Zielonczyn (gmina Sicienko) oddalone jest od granic Bydgoszczy o około 5 km. Liczy ono ponad 500 mieszkańców, których z roku na rok przybywa. Związane jest to z migracją bydgoszczan na tereny podmiejskie. Osadnictwu sprzyja także dobra lokalizacja infrastrukturalna.

Obszary zabudowane znajdują się pomiędzy drogą krajową nr 10 oraz linią kolejową nr 18 (Piła – Bydgoszcz), która miała na pewno duży wpływ w rozwój tego sołectwa. Na stację Bydgoszcz Główna pociągiem dojedziemy w kilkanaście minut, co nie zawsze jest już możliwe w przypadku dojazdu autobusem miejskim z osiedla Osowa Góra.

 

Życie w Zielonczynie wiedzie się spokojnie, mieszkańcy przesiadują w domach, zaś do pracy i do szkół w dużej mierze jeżdżą do Bydgoszczy. Z tego też powodu w pociągach można zauważyć dość duże zapełnienie wagonów. Od jakiegoś czasu w Zielonczynie funkcjonuje także boisko Orlik do piłki nożnej, siatkówki oraz koszykówki.

 

 

Zielonczyn graniczy z rezerwatem przyrody w Kruszynie, na terenie tego sołectwa znajdziemy pozostałości po infrastrukturze obronnej wybudowanej przed II wojną światową. Bunkry znajdują się niekiedy nawet na prywatnych ogródkach. Ze stacji kolejowej w Zielonczynie możemy rozpocząć także wędrówkę szlakiem umocnień tzw. ,,Przedmościa Bydgoskiego”.

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu