Jesteś tutaj: HomeMagazynBitwa o City Hall w Karbali

Bitwa o City Hall w Karbali

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn piątek, 15 sierpień 2014 09:33

W dzisiejsze Święto Wojska Polskiego przypominane są zwycięstwa oręża polskiego – czy to słynną Bitwę Warszawską w wojnie z bolszewikami, bądź wielkie boje w czasie II wojny światowej. Warto jednak także przypominać sukcesy naszych żołnierzy w czasach współczesnych, chociażby bitwę o ratusz miejski w irackiej Karbali w 2004 roku.

 

Gdyby nie przecieki do prasy to zapewne o tej operacji opinia publiczna w Polsce by się do dzisiaj nie dowiedziała. Choć zdaniem publicystów militarnych, było to największe starcie bojowe polskich żołnierzy od czasu II wojny światowej.

 

3 kwietnia 2004 roku podczas muzułmańskiego święta Aszula do Karbali ściągały duże ilości szyickich pielgrzymów. Wieczorem muzułmańscy rebelianci rozpoczęli ostrzał siedziby władz lokalnych, na prośbę irackiej policji przybyły polskie siły szybkiego reagowania.

 

Polakom i Bułgarom pod dowództwem ppłk Tomasza Domańskiego i mjr Tomasza Biedziaka przyszło bronić miejscowego ratusza, aby nie doszło w mieście do rebelii. Od 4 kwietnia przez 3 dni trwały regularne strzelaniny pomiędzy obrońcami City Hall (kilkunastu Polaków, kilkunastu Bułgarów i kilku irackich policjantów) oraz dość dużymi (nieoszacowanymi) grupami rebeliantów. Do ataków na City Hall dochodziło głównie nocami. Czwartego dnia oblężenia przybyło wsparcie 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, tego samego dnia wykrwawieni rebelianci wycofali się.

 

Po stronie obrońców jeden żołnierz bułgarski odniósł rany, wśród rebeliantów było ponad 80 zabitych. Przeciwko Polakom i Bułgarom stanęli w tej bitwie bojownicy Al.-Kaidy, członkowie milicji Armii Mahdiego, a także Czeczeni.

 

Dopiero 4 lata po tej bitwie informacja o niej pojawiła się na łamach Gazety Wyborczej. Sprawą zainteresowały się inne media, po czym część uczestników walk o City Hall zostało odznaczonych Gwiazdą Iraku.

 

Polskimi siłami w okresie bitwy o City Hall dowodził gen. Edward Gruszka, obecnie szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy w ostatnim czasie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wystawiona jest ekspozycja poświęcona Karbali.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

    Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

    Etykiety: matury
  • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

    Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu