Jesteś tutaj: HomeMagazynBitwa o City Hall w Karbali

Bitwa o City Hall w Karbali

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn piątek, 15 sierpień 2014 09:33

W dzisiejsze Święto Wojska Polskiego przypominane są zwycięstwa oręża polskiego – czy to słynną Bitwę Warszawską w wojnie z bolszewikami, bądź wielkie boje w czasie II wojny światowej. Warto jednak także przypominać sukcesy naszych żołnierzy w czasach współczesnych, chociażby bitwę o ratusz miejski w irackiej Karbali w 2004 roku.

 

Gdyby nie przecieki do prasy to zapewne o tej operacji opinia publiczna w Polsce by się do dzisiaj nie dowiedziała. Choć zdaniem publicystów militarnych, było to największe starcie bojowe polskich żołnierzy od czasu II wojny światowej.

 

3 kwietnia 2004 roku podczas muzułmańskiego święta Aszula do Karbali ściągały duże ilości szyickich pielgrzymów. Wieczorem muzułmańscy rebelianci rozpoczęli ostrzał siedziby władz lokalnych, na prośbę irackiej policji przybyły polskie siły szybkiego reagowania.

 

Polakom i Bułgarom pod dowództwem ppłk Tomasza Domańskiego i mjr Tomasza Biedziaka przyszło bronić miejscowego ratusza, aby nie doszło w mieście do rebelii. Od 4 kwietnia przez 3 dni trwały regularne strzelaniny pomiędzy obrońcami City Hall (kilkunastu Polaków, kilkunastu Bułgarów i kilku irackich policjantów) oraz dość dużymi (nieoszacowanymi) grupami rebeliantów. Do ataków na City Hall dochodziło głównie nocami. Czwartego dnia oblężenia przybyło wsparcie 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego, tego samego dnia wykrwawieni rebelianci wycofali się.

 

Po stronie obrońców jeden żołnierz bułgarski odniósł rany, wśród rebeliantów było ponad 80 zabitych. Przeciwko Polakom i Bułgarom stanęli w tej bitwie bojownicy Al.-Kaidy, członkowie milicji Armii Mahdiego, a także Czeczeni.

 

Dopiero 4 lata po tej bitwie informacja o niej pojawiła się na łamach Gazety Wyborczej. Sprawą zainteresowały się inne media, po czym część uczestników walk o City Hall zostało odznaczonych Gwiazdą Iraku.

 

Polskimi siłami w okresie bitwy o City Hall dowodził gen. Edward Gruszka, obecnie szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Z jego inicjatywy w ostatnim czasie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wystawiona jest ekspozycja poświęcona Karbali.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Październik 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  • Kończą swoją przygodę z Sejmem

    Patrząc na nazwiska posłów wybranych w okręgu bydgoskim nie sposób nie zauważyć, że mamy aż sześć nowych nazwisk, czyli aż 50% wybranych przez nas posłów przez ostatnie lata w Sejmie nie zasiadała. Właściwie, poza Iwoną Kozłowską, która była posłanką w przeszłości mamy sześciu debiutantów.

  • W okręgu bydgoskim wygrywa PiS – o tym kto został posłem, a kto nie

    Nazwiska nowych posłów przedstawiliśmy już rano. Przedstawiamy pełne wyniki dla okręgu bydgoskiego. Cały czas nieoficjalne, bowiem PKW wynik wyborów ogłosi po podliczeniu wszystkich obwodów, a w niektórych częściach kraju to się jeszcze nie udało. W okręgu bydgoskim mamy już wszystko podliczone, stąd też możemy mówić już o ostatecznych wynikach.

Wiadomości z regionu

Śledź nas