Jesteś tutaj: HomeMagazynTurcja może pomóc polskim rolnikom z wieprzowiną

Turcja może pomóc polskim rolnikom z wieprzowiną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 17 sierpień 2014 18:29

Ambasador Turcji Yusuf Ziya Oczan zadeklarował Polsce pomoc w ominięciu rosyjskiego embarga. Łatwo jednak z tym nie będzie, bo będzie się trzeba liczyć z ewentualnymi relacjami ze strony Rosji, to mimo wszystko próbować warto.

Pierw Unia Europejska nałożyła sankcję na Rosję, w odpowiedzi ten kraj odpowiedział zakazem eksportu produktów spożywczych z zachodu europy. Uderza to w sposób szczególny w Polskę i Niemcy. Z jednej strony w polskich sadowników, a od kilku miesięcy obowiązuje także embargo na eksport polskiej wieprzowiny do Rosji. Dla branży mięsnej w Polsce jest to duży problem.

 

I tutaj pomocna może się okazać Turcja, która producentem wieprzowiny nie jest, ale mogłaby reeksportować kupione w Polsce mięso do Rosji. Zarobiliby na tym polscy rolnicy oraz zajmujący się reeksportem tureccy przedsiębiorcy.

 

Ambasador Yusuf Ziya Oczan odwołuje się tutaj do kilkuset lat istnienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Turcją. O ile przez długi czas pomiędzy krajami dochodziło do wojen. W Polsce dużą czcią cieszy się chociażby bitwa pod Wiedniem, w której Jan III Sobieski pokonał zagrażające Europie wojska muzułmańskie. To już w okresie zaborów Polacy mogli liczyć na dużą przychylność ze strony Turcji. Powstawały nawet polskie miasteczka tworzone przez uchodźców z Polski. Współpraca handlowa jest wciąż żywa, choć pojawiają się głosy, że mogłaby być jeszcze lepsza i tutaj za wzór dla naszego kraju podaje się bliższą współpracę podjętą przez Węgrów.

 

Województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie są największymi producentami wieprzowiny w Polsce, stąd też jest to dla naszego regionu ważny problem gospodarczy.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

  • 191 Polaków wyzdrowiało z COVID-19

    W związku z koronawirusem hospitalizowanych 6 kwietnia było 2 tys. 476 osób, wyzdrowiało 191 osób. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 148 tys. 130 osób, a 36 tys. 391 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

    Etykiety: covid19
  • Kwarantanna od dnia – czyli absurd naszego systemu walki z koronawirusem

    Liczba osób objętych kwarantanną w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła kilka dni temu 10 tys. i cały czas dość dynamicznie rośnie. Kwarantanny, których przestrzegania respektują policjanci są jedna z naszych broni przeciwko szybkiemu rozpowszechnianiu się COVID-19.

    Etykiety: koronawirus

Wiadomości z regionu