Jesteś tutaj: HomeMagazynPolaków i Węgrów łączy genetyczne pochodzenie i zamiłowanie do wolności

Polaków i Węgrów łączy genetyczne pochodzenie i zamiłowanie do wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 11 październik 2014 22:06

Ksiądz prałat Roman Kneblewski uważa, że badania jednoznacznie wskazują, że Polacy i Węgrzy wywodzą się genetycznie od ludów irańskich. Przyjaźń pomiędzy tymi narodami przez wieki była niezwykle silna, także i dzisiaj szczególne więzy pomiędzy Polakami i Węgrami są widoczne.

- W Polsce podobnie jak u Węgrów szlachta stanowiła przeszło 10% populacji, co jest nie do pomyślenia, gdzie indziej. We Francji szlachta stanowiła niespełna 2% i to nie była jeszcze taka szlachta w naszym rozumieniu. Oni nie byli tak wolni, tak obywatelscy, nie mieli tyle do powiedzenia, to tylko u nas król zwracał się do każdego z sejmujących bracie mój. W XVI wieku nie zdejmował czapki przed królem, co prawda z należnym szacunkiem się mu kłaniał – wyjaśnia ks. Roman Kneblewski - Stąd nasza cała mentalność, bez względu na pochodzenie, czy ktoś ma herb, czy go nie ma, kulturowo stał się drogą kulturowej adopcji szlachtą. To właśnie Polacy i Węgrzy są określani jako szlachta wśród narodów świata.

 

Dobrym przykładem wielkiego zamiłowania dla wolności obu narodów był rok 1956, gdy w Poznaniu i w Budapeszcie Polacy i Węgrzy walczyli z sowieckim okupantem. Szczególnie krwawe powstanie miało miejsce na Węgrzech, które zostało przez ZSRR brutalnie stłumione. Wówczas Polacy solidarnie wspierali braci Węgrów oddając krew i przekazując dary. W przyszłym roku obchodzić będziemy 60 rocznicę tych wydarzeń i planowane są wspólne polsko-węgierskie obchody.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Październik 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  • Kończą swoją przygodę z Sejmem

    Patrząc na nazwiska posłów wybranych w okręgu bydgoskim nie sposób nie zauważyć, że mamy aż sześć nowych nazwisk, czyli aż 50% wybranych przez nas posłów przez ostatnie lata w Sejmie nie zasiadała. Właściwie, poza Iwoną Kozłowską, która była posłanką w przeszłości mamy sześciu debiutantów.

  • W okręgu bydgoskim wygrywa PiS – o tym kto został posłem, a kto nie

    Nazwiska nowych posłów przedstawiliśmy już rano. Przedstawiamy pełne wyniki dla okręgu bydgoskiego. Cały czas nieoficjalne, bowiem PKW wynik wyborów ogłosi po podliczeniu wszystkich obwodów, a w niektórych częściach kraju to się jeszcze nie udało. W okręgu bydgoskim mamy już wszystko podliczone, stąd też możemy mówić już o ostatecznych wynikach.

Wiadomości z regionu

Śledź nas