Jesteś tutaj: HomeMagazynE-usługi mogą finansować transport publiczny?

E-usługi mogą finansować transport publiczny?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 01 listopad 2014 16:41

Tak przynajmniej twierdzi przedstawiciel chińskiego producenta elektroniki Huawei Piotr Głaska, który uważa, że sieć bezprzewodowa w komunikacji zbiorowej może generować przewoźnikowi dochody. Koncepcja ta została przedstawiona w środę w trakcie odbywającego się w Bydgoszczy Forum Inwestycji Tramwajowych i Trolejbusowych.

Bezprzewodowy internet Wi-Fi staje się powoli standardem w komunikacji publicznej. Jako pierwszy swoją flotę wyposażył w to udogodnienie dla pasażerów PolskiBus, staje się toteż standardem w nowych wagonach kolejowych, a niedługo taka funkcjonalność będzie funkcjonować też w bydgoskiej komunikacji miejskiej. Zapewnienie pasażerom większego komfortu podróży przez internet bezprzewodowy to dla przewoźników są przede wszystkim dodatkowe koszty.

 

Zdaniem Piotra Głaski z Huawei tak jednak nie musi być, gdyż rozwój technologii sprawia, że przewoźnicy będą mogli na bezprzewodowym internecie zarabiać.

 

W Pekinie około 50% populacji korzysta z transportu publicznego, jak wyliczono spędzają oni średnio w niej około 51 minut dziennie. Przewiduje się, że w Warszawie nie będzie to wiele mniej. W Bydgoszczy w zależności od miejsca zamieszkania podróż do centrum trwa od kilkunastu minut nawet do godziny w przypadku Fordonu. Sprawia to, że przedsiębiorstwa organizujące transport zbiorowy mogą zarobić miliony złotych rocznie na reklamach.

 

Zdaniem Głaski, aby osiągnąć konkretne zyski, to reklama musi być w pewnym sensie inteligentna. Reklama taka mogłaby być wyświetlana na ekranie smartphoona, którego właściciel podróżując autobusem, tramwajem, bądź pociągiem korzysta z bezpłatnego dostępu do internetu.

 

Przewoźnicy mogliby w ramach dostępu do sieci Wi-Fi dodatkowo oferować dostęp do bazy filmów, które pasażerowie mogliby oglądać w czasie podróży na ekranie swojego telefonu. To rozwiązanie mogłoby się sprawdzić w szczególności w transporcie podmiejskim, gdzie podróż bywa z reguły dłuższa niż poruszanie się w granicach administracyjnych miasta. Dostęp do filmów mógłby być bezpłatny lub za dodatkową niewielką dopłatą do biletu.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu