Jesteś tutaj: HomeMagazynSzczerbiec – symboliczne insygnium królewskie

Szczerbiec – symboliczne insygnium królewskie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 14 grudzień 2014 16:55

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o incydencie z Łodzi, gdzie policjanci uznali flagę narodowców ze ,,Szczerbcem” za symbol faszystowski. Z tego też powodu warto bliżej przyjrzeć się historii tego insygnium królewskiego oraz jego symbolice.

Mówimy tutaj o mieczu, który towarzyszył polskim władcom już od czasów piastowskich. Na temat jego powstania jest kilka legend, stąd też nie wiemy dokładnie w jakich okolicznościach został on wykuty. Kronika wielkopolska stwierdza, że miecz ten został wyszczerbiony w 1018 roku w Kijowie przez Bolesława I Chrobrego, który uderzył nim w Złotą Bramę. Sam miecz otrzymać miał wraz z koroną od cesarza niemieckiego Ottona III na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku.

 

Tę wersję można jednak łatwo podważyć, gdyż w tym okresie nie istniała Złota Brama. Mieściła się za to w dzisiejszej stolicy Ukrainy tzw. Wielka Brama Kijowska o której wspomina Gall Anonim, który także nawiązuje do możliwości wyszczerbienia o nią polskiego miecza koronacyjnego. Problem jednak w tym, że szczerbienie znajduje się na głowni miecza, a nie na jego ostrzu.

 

Faktem jest jednak to, że ,,Szczerbiec” po raz pierwszy został użyty przy koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku oraz kolejnych polskich władców. W 1795 roku miecz został zrabowany ze skarbca na Wawelu przez Prusaków. Później trafił do prywatnej kolekcji ambasadora Rosji, skąd wykupiono go do muzeum państwowego w Petersburgu. Polsce zwrócono go w 1928 roku na mocy traktatu ryskiego. W czasie II wojny światowej przechowywany był wraz z najcenniejszymi polskimi zabytkami w Kanadzie. Od 1959 przechowywany jest przez Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. Tam też wystawiony jest na widok publiczny.

 

Szczerbiec jest zatem jedynym zachowanym do dzisiaj insygnium królewskim z okresu piastowskiego.

 

Symbolika narodowa

W okresie dwudziestolecia międzywojennego do symboliki ,,Szczerbca” nawiązywał obóz polityczny Romana Dmowskiego. Miecz owinięty w biało czerwoną szarfę ma symbolizować dążenie do wielkiej Polski, czyli do silnego państwa jakie pozostawić miał nam Bolesław Chrobry, który był pierwszym stwierdzonym właścicielem ,,Szczerbca”. Po 1989 roku symbolikę tą wykorzystuje przede wszystkim Młodzież Wszechpolska, która ideologicznie nawiązuje do myśli politycznej Romana Dmowskiego.

 

Flaga ze Szczerbcem na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

Należy tutaj zaznaczyć, że wielu narodowców oddało życie w czasie II wojny światowej broniąc ojczyzny przed faszystowskim najeźdźcą, jakim były Niemcy Adolfa Hitlera. W obozie koncentracyjnym Auchwitz-Birkenau zamordowany został jeden z prezesów Młodzieży Wszechpolskiej Jan Mosdorf.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu