Jesteś tutaj: HomeMagazynPrawosławni obchodzą dzisiaj I dzień świąt

Prawosławni obchodzą dzisiaj I dzień świąt

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 07 styczeń 2015 14:41

Dzisiaj kościół prawosławny obchodzi I dzień świąt, czyli wspomina narodzenie Jezusa Chrystusa. Wczoraj prawosławni zasiedli natomiast do Wigilii. Wspólnota prawosławna w Polsce liczy ponad 500 tys. wiernych.

Wyznawcy prawosławia dzień 6 stycznia (odpowiednik naszej Wigilii) obchodzą jako ścisły post, zamiast opłatkiem dzielą się natomiast prosforą. Najważniejszym dniem jest jednak dzisiejsze Rożdziestwo Christowo, gdy wieczorami odprawiane są uroczyste nieszpory. Jutro (8 stycznia) Cerkiew Prawosławna będzie obchodził święto Bogurodzicy.

 

Różnica 13 dni w stosunku do świąt katolickich związana jest z faktem, że Cerkiew opiera się kalendarz juliański.

 

Diecezja łódzko-poznańska liczy ponad 27 tys. wiernych. Dzieli się na trzy dekanaty, w tym obejmujący województwo kujawsko-pomorskie bydgoski. Znajdują się w nim trzy parafie pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

    W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

    Etykiety: autyzm
  • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

    Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas