Jesteś tutaj: HomeMagazynWybory2015: Janusz Palikot

Wybory2015: Janusz Palikot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 01 maj 2015 16:43

Należy na pewno do grupy najciekawszych obecnych na polskiej scenie politycznej, chociażby z tego powodu, że odchodząc z partii zdecydował się oddać także mandat poselski.

Janusz Palikot nie jest jednak także stały w poglądach. W czasie przemian ustrojowych zaczął rozwijać swój biznes w branży alkoholi wysokoprocentowych. Od 2005 do 2006 roku wydawał katolicki tygodnik ,,Ozon”, dzisiaj jest natomiast jednym z bardziej zdeklarowanych przeciwników przywilejów Kościoła w Polsce.

 

Posłem po raz pierwszy został w roku 2005 z list Platformy Obywatelskiej. Dwa lata później w przyśpieszonych wyborach parlamentarnych ponownie uzyskał mandat. Od 2009 roku kierował komisją nadzwyczajną ,,Przyjazne państwo”, mającej zwalczać prawne absurdy demokratyczne w Polsce, której owoce miały problem ze znalezieniem poparcia nawet w rządzie. Była to jedna z przyczyn jego odejście w październiku 2010 z PO i rezygnacji mandatu poselskiego.

 

W 2011 roku do wyborów przystąpił jako lider nowej partii Ruch Palikota, która niespodziewanie uzyskała trzeci wynik, wygrywając na lewicy z SLD.

 

Przed rokiem wraz z Markiem Siwcem i Aleksandrem Kwaśniewskim zbudował ruch Europa Plus – Twój Ruch do Parlamentu Europejskiego, który odniósł jednak dużą porażkę wyborczą.

 

Wybory prezydenckie będą miały zatem duże znaczenie dla przyszłości Twojego Ruchu, gdyż słaby wynik Palikota najprawdopodobniej doprowadzi do rozpadu partii.

 


W Bydgoszczy Janusz Palikot gościł w sobotę 11 kwietnia, gdzie odbył spotkanie m.in. na targowisku we Fordonie.

 

 

Ciekawostki:

-Jest liderem partii sejmowej, który najczęściej w ostatniej kadencji pojawiał się w Bydgoszczy
-W wyborach prezydenckich w roku 2010, znany z ostrego języka Palikot przeżył znaczną metamorfozę i udawał osobę spokojną, co miało ironizować przemianę, jaką miał przeżyć kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Co się zmienia od 30 maja?

    Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

    Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu