Jesteś tutaj: HomeMagazynCo może Prezydent Rzeczypospolitej?

Co może Prezydent Rzeczypospolitej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 08 maj 2015 11:54

W niedziele wybierzemy osobę, która do 2020 roku będzie pełnić funkcję najwyższego przedstawiciela polskich władz oraz będzie gwarantem ciągłości władzy państwowej.

 

W artykule 126 Konstytucji RP czytamy:

1.Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej.

2.Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.

 

Artykuł 134 Konstytucji mówi o tym, że prezydent jest najwyższym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, z tego też powodu w kampanii wyborczej dużo czasu poświęcono dyskusji dotyczącym spraw obronnym. Zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi odbywa się za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej, a ten mianowany jest z reguły przez premiera, co zdaniem wielu może prowadzić w sytuacji zagrożenia do małego chaosu.

 

Prezydent ponadto ogrywa dość istotną funkcję w kwestii polityki zagranicznej. Co prawda powinien ją konsultować z rządem i premierem, to mniej jednak dla ratyfikacji umowy międzynarodowej potrzebny jest jego podpis.

 

Osoba pełniąca urząd prezydenta RP ma prawo nadawać obcokrajowcom obywatelstwo polskie oraz ułaskawiać osoby skazane. Prezydent może zarządzić przeprowadzenie referendum w danej sprawie, zawetować przyjętą przez parlament ustawę (kwalifikowana większość parlamentarna może veto obalić) Prezydentowi przysługuje też prawo inicjatywy uchwałodawczej, czyli zgłoszenia swojego projektu ustawy. Wówczas jednak musi zostać przyjęta przez Sejm i Senat, na to co prezydent bezpośredniego wpływu nie ma.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Październik 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Wiadomości z regionu

Śledź nas