Jesteś tutaj: HomeMagazynCo może Prezydent Rzeczypospolitej?

Co może Prezydent Rzeczypospolitej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 08 maj 2015 11:54

W niedziele wybierzemy osobę, która do 2020 roku będzie pełnić funkcję najwyższego przedstawiciela polskich władz oraz będzie gwarantem ciągłości władzy państwowej.

 

W artykule 126 Konstytucji RP czytamy:

1.Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej.

2.Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.

 

Artykuł 134 Konstytucji mówi o tym, że prezydent jest najwyższym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, z tego też powodu w kampanii wyborczej dużo czasu poświęcono dyskusji dotyczącym spraw obronnym. Zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi odbywa się za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej, a ten mianowany jest z reguły przez premiera, co zdaniem wielu może prowadzić w sytuacji zagrożenia do małego chaosu.

 

Prezydent ponadto ogrywa dość istotną funkcję w kwestii polityki zagranicznej. Co prawda powinien ją konsultować z rządem i premierem, to mniej jednak dla ratyfikacji umowy międzynarodowej potrzebny jest jego podpis.

 

Osoba pełniąca urząd prezydenta RP ma prawo nadawać obcokrajowcom obywatelstwo polskie oraz ułaskawiać osoby skazane. Prezydent może zarządzić przeprowadzenie referendum w danej sprawie, zawetować przyjętą przez parlament ustawę (kwalifikowana większość parlamentarna może veto obalić) Prezydentowi przysługuje też prawo inicjatywy uchwałodawczej, czyli zgłoszenia swojego projektu ustawy. Wówczas jednak musi zostać przyjęta przez Sejm i Senat, na to co prezydent bezpośredniego wpływu nie ma.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

  • Schreiber: wartość tarczy antykryzysowej 2 to ponad 11 mld zł

    Dzisiaj minister Łukasz Schreiber ogosił wraz z minister Jadwigą Emilewicz założenia drugiej tarczy antykryzysowej, czyli tak na prawdę uzupełnienia uchwalonej tej przed tygodniem. Dzisiaj zająć ma się tym projektem Sejm RP.

  • 191 Polaków wyzdrowiało z COVID-19

    W związku z koronawirusem hospitalizowanych 6 kwietnia było 2 tys. 476 osób, wyzdrowiało 191 osób. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 148 tys. 130 osób, a 36 tys. 391 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu