Jesteś tutaj: HomeMagazynNarodowa Pielgrzymka Węgrów

Narodowa Pielgrzymka Węgrów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 27 czerwiec 2015 13:28

We wtorek i w środę w częstochowskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze odbyła się V Pielgrzymka Narodowa Węgrów. Jasna Góra ma bowiem także wielkie symboliczne znaczenie dla narodu węgierskiego.

- Często my Węgrzy patrzymy na naszych barci Polaków jako na przykład, jako na naród, który w minionych dziesięcioleciach z wielkim zaangażowaniem dbał o wychowanie dzieci, bohatersko stał w obronie wartości, dawał świadectwo wiary i jedności, i dał Kościołowi i światu świętego papieża. Ale obok tego zdajemy sobie sprawę, że życie polskiego narodu w dzisiejszych czasach też nie jest lekkie – mówił w czasie rozważań kard. Péter Erdő, Prymas Węgier - Wiemy, że nasi bracia Polacy, choć trochę lepiej przeszli transformację gospodarczą i polityczną, to jednak i ich dotykają problemy, zeświecczenie, emigracja, które rodzą w ich sercach uzasadnione i podobne do naszych obawy. W tym wszystkim, w tych wspólnych trudnościach dotykających nasze narody odczuwamy szczególną bliskość między nami. Tutaj nową świeżość otrzymuje dawne powiedzenie, że Polak i Węgier są bratankami”.

 

Zakon na Jasnej Górze założyli i prowadzą Ojcowie Paulini, którzy do Polski zawędrowali z Węgier. Jasna Góra, która tak wpisała się dzieje narodu polskiego, została założona zatem przez Węgra. Jest to zatem miejsce ważne w symbolice obu narodów, które łączy przede wszystkim wspólna wiara.

 

W pielgrzymce uczestniczył także Marszałek Parlamentu Węgierskiego László Kövér i ambasador Wegier w Polsce Ivan Gyurcsik.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu