Jesteś tutaj: HomeMagazynNowe możliwości terapii dla dzieci z autyzmem

Nowe możliwości terapii dla dzieci z autyzmem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn niedziela, 19 lipiec 2015 19:20

Potrzebna jest pomoc dla dzieci z autyzmem. Rozpoczęła się kampania crowdfundingowa na platformie Polak Potrafi.

 

Autyzm – choć nazwa ta bardzo często pojawia się w mediach, to wiele z nas wciąż nic o nim nie wie. Badania epidemiologiczne są alarmujące. Obecnie aż u 1 na 100 dzieci diagnozuje się te zaburzenie. Pomimo licznych badań, autyzm nadal pozostawia wiele nieodgadnionych pytań. Na niektóre z nich, starają się odpowiedzieć specjaliści pracujący w Instytucie Terapii i Badań Autyzmu „Zrozumieć Niepojęte”.

 

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Osoby, które są nim dotknięte, przejawiają deficyty we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka. Z tego powodu niezwykle ważne jest szybkie podjęcie terapii, która pozwoli dziecku przyswajać kolejne umiejętności oraz ograniczy powstawanie następnych – tłumaczy prezes Instytutu  Agnieszka Paruszewska.

 

Warunkiem zdiagnozowania autyzmu jest występowanie nieprawidłowości w zakresie relacji społecznych, komunikacji oraz określonych zaburzeń zachowania przed ukończeniem 3 roku życia. Należy jednak podkreślić, że zaburzenia te nie tworzą jednolitego obrazu pod względem symptomatologii. Z tego powodu mówi się o spektrum zaburzeń autystycznych – wyjaśnia terapeutka.

 

Autyzm nie musi być wyrokiem – dzieciom trzeba jednak udzielić kompleksowego wsparcia. Istnieje wiele metod terapeutycznych. Część z nich znacząco się różni w swoim podejściu do pracy z dzieckiem. Jednak jest ich tak wiele, że pozwala to na objęcie interwencją wszystkich sfer rozwoju. Instytut wprowadza terapię wykorzystując stosowaną analizę zachowania, Integrację Sensoryczną, logopedię, terapię taktylną, Integrację Odruchów Niemowlęcych wg S. Masgutowej, muzykoterapię, arteterapię oraz dogoterapię. Ponad to, co jest niezwykle ważne ze względu na zaburzenia społeczne dzieci z autyzmem, odbywać się będą codzienne zajęcia integracyjne w grupie z innymi dziećmi rozwijającymi się prawidłowo. Placówka zadba także o diagnostykę układu pokarmowego i immunologicznego, które u dzieci z autyzmem często funkcjonują nieprawidłowo.

 

Dobrze zaplanowany program terapii oraz doświadczona kadra to podstawa. Nie można jednak przecenić roli odpowiedniego wyposażenia. Aby terapia przynosiła pożądane rezultaty, placówka musi mieć dostęp do odpowiednich narzędzi diagnostycznych, pomocy dydaktycznych oraz atrakcyjnych zabawek, które wykorzystywane są jako wzmocnienia zachowań dzieci podczas terapii.

 

Pragniemy zapewnić naszym podopiecznym to co najlepsze. Chcielibyśmy lepiej wyposażyć swoje gabinety terapeutyczne, aby zajęcia z dziećmi były dla nich bardziej atrakcyjne oraz przede wszystkim skuteczniejsze. Crowdfunding wydał się nam rewelacyjnym sposobem, na uzupełnienie sprzętu oraz przekazanie innym naszej wizji oddziaływań terapeutycznych. Do realizacji naszej wyjątkowej idei przyłączyło się wiele  osób. Jako pierwszy udzielił nam wsparcia Pan Michał Wawrzyniak, który jest założycielem Mentalway – Zawsze i Wszędzie Możesz Wszystko. Po wizycie w jego studio nagrań w Kaliszu, szybko przyłączyły się kolejne osoby – Pan Henryk Chmielewski, Artur Cieciórski, Marcin Gortat, Mariusz Czerkawski, Zespół Enej, Zespół Luxtorpeda oraz liczne placówki kulturalno – oświatowe, parki rozrywki, a także wydawnictwo Sensus oraz wytwórnia muzyczna Lou&Rocked Boys. To dla nas ogromny sukces – mówi Agnieszka Paruszewska.

 

Od kilku dni, każdy może udzielić wsparcia naszym podopiecznym, pomagając nam zgromadzić fundusze na zakup pomocy. Wystarczy się zalogować na portalu Polak Potrafi, wybrać nagrodę, a następnie wpłacić dowolną kwotę. Projekt zakończy się powodzeniem tylko wtedy, gdy uda się nam zgromadzić minimum 8000 zł – tłumaczy prezes Instytutu. Jeśli kwota będzie mniejsza, pieniądze wrócą do osób, które dokonały wpłat na rzecz inicjatywy.

 

Zachęcamy do udziału w projekcie. Każda pomoc ma znaczenie! Można wpłacić nawet symboliczną złotówkę. Warto! Nagrodę każdy wybiera sam. Największą będzie jednak uśmiech dziecka.

 

Projekt jest dostępny pod adresem:

https://polakpotrafi.pl/projekt/zrozumiec

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa
  • Na drogach mniej samochodów, przez co jeździmy szybciej

    Z danych GDDKiA, ale także operatorów nawigacji GPS wynika, że natężenie ruchu zmalało w momencie wprowadzenie restrykcji związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronawirusem. Przełożyło się to wyraźny spadek zdarzeń drogowych, ale już w małym stopniu zmalała liczba ofiar. Pozwala to wysnuć wniosek, że wypadki do których dochodzi są cięższe, stąd też statystycznie na wypadek wzrasta liczba ofiar.

  • We Wielkanoc na Mszę będzie mogła pójść większa ilość wiernych

    Wczoraj rząd wprowadził nowe obostrzenia w celu walki z pandemią koronawirusa COViD-19. Z racji tego, że konferencje prasowe mimo wszystko nie są źródłem stanowienia prawa, po publikacji stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, sprawdzamy jak wyglądają one w praktyce i do kiedy będą obowiązywać.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu