Jesteś tutaj: HomeMagazynPetycje według nowego prawa – poradnik

Petycje według nowego prawa – poradnik

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 06 wrzesień 2015 20:16

W niedziele 6 września 2015 roku weszła w życie ustawa określająca zasady składania i rozpatrywania petycji. Senacka inicjatywa jest pierwszą próbą uregulowania zasad funkcjonowania petycji w obronie publicznym, przy tym nakładająca konkretne procedury działania przez organy administracji publicznej. Przedstawiamy najważniejsze założenia nowej ustawy.

Prawo składania petycji gwarantuje każdemu obywatelowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 221. Chcąc, aby nasze wystąpienie zostało uznane za petycje w świetle ustawy o której mowa, powinniśmy jasno określić w treści, że mamy do czynienia z petycją. W praktyce wystarczy odpowiedni nagłówek z napisem ,,petycja”.

 

Petycję możemy wnosić w interesie publicznym, naszym prywatnym lub za zgodą osoby, której interesu dotyczyć ma wystąpienie.

Konieczne jest wskazanie miejsca zamieszkania lub siedziby osoby składającej petycję lub reprezentanta, gdy mamy do czynienia z grupą obywateli lub podmiotów.

 

Ważne jest także wskazanie adresata petycji, od którego oczekujemy reakcji. Nie może mieć ona bowiem formy Listu Otwartego bez wskazania adresata.

 

Instytucje publiczne będą zobowiązane po otrzymaniu petycji umieścić ją na swoich stronach internetowych oraz udzielić odpowiedzi bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy. W przypadku, gdy złożonych zostanie kilka petycji o podobnej treści, rozpatrujący może podjąć decyzję o połączeniu postępowań.

 

Petycje można składać także drogą elektroniczną.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu