Jesteś tutaj: HomeMagazynPetycje według nowego prawa – poradnik

Petycje według nowego prawa – poradnik

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 06 wrzesień 2015 20:16

W niedziele 6 września 2015 roku weszła w życie ustawa określająca zasady składania i rozpatrywania petycji. Senacka inicjatywa jest pierwszą próbą uregulowania zasad funkcjonowania petycji w obronie publicznym, przy tym nakładająca konkretne procedury działania przez organy administracji publicznej. Przedstawiamy najważniejsze założenia nowej ustawy.

Prawo składania petycji gwarantuje każdemu obywatelowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 221. Chcąc, aby nasze wystąpienie zostało uznane za petycje w świetle ustawy o której mowa, powinniśmy jasno określić w treści, że mamy do czynienia z petycją. W praktyce wystarczy odpowiedni nagłówek z napisem ,,petycja”.

 

Petycję możemy wnosić w interesie publicznym, naszym prywatnym lub za zgodą osoby, której interesu dotyczyć ma wystąpienie.

Konieczne jest wskazanie miejsca zamieszkania lub siedziby osoby składającej petycję lub reprezentanta, gdy mamy do czynienia z grupą obywateli lub podmiotów.

 

Ważne jest także wskazanie adresata petycji, od którego oczekujemy reakcji. Nie może mieć ona bowiem formy Listu Otwartego bez wskazania adresata.

 

Instytucje publiczne będą zobowiązane po otrzymaniu petycji umieścić ją na swoich stronach internetowych oraz udzielić odpowiedzi bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy. W przypadku, gdy złożonych zostanie kilka petycji o podobnej treści, rozpatrujący może podjąć decyzję o połączeniu postępowań.

 

Petycje można składać także drogą elektroniczną.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

  • Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

    Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

Wiadomości z regionu

Śledź nas