Jesteś tutaj: HomeMagazynRaport o sytuacji na Węgrzech

Raport o sytuacji na Węgrzech

Napisane przez  Ł.R. / DailiNewsHungary.com Opublikowano w Magazyn sobota, 19 wrzesień 2015 22:07

Problematyka napływu imigrantów zdominowała dyskusję publiczną w Europie. Węgrzy z napływem uchodźców, niekiedy agresywnie nastawionych, borykają się jednak na co dzień, w szczególności w południowej części kraju. Prezentujemy nasz raport poświęcony sytuacji na Węgrzech.

Dzisiaj (sobota) doszło do dość poważnego incydentu dyplomatycznego pomiędzy Węgrami i Chorwacją. Pociągiem na terytorium Węgier przyjechało około 1 tys. imigrantów w asyście 40 uzbrojonych chorwackich policjantów. Chorwackie służby dokonały tego bez konsultacji z władzami w Budapeszcie. Doradca premiera Victora Orbana ds. bezpieczeństwa Gyorgy Bakondi poinformował, że chorwaccy funkcjonariusze zostali rozbrojeni.

 

- Chorwacja nie przestrzega przepisów Unii Europejskiej i sprzyja nielegalnej imigracji – skomentował incydent w imieniu węgierskiego rządu, rzecznik, Zoltan Kovacs.

 

Kovacs poinformował opinie publiczną, że od piątku na terytorium Węgier przedostało się 11 tys. imigrantów. Od stycznia było to około 209 tys. osób, z tego 172.801 osób złożyło wnioski o azyl. Wobec 133 przybyszy wszczęto postępowania karne.

 

Starcia z policją w Röszke

W tym tygodniu na Węgrzech weszło w życie zaostrzone prawo, które przewiduje dotkliwe kary wobec osób nielegalnie przekraczających granice. Zakończono także budowę płotu oddzielającego Węgry od Serbii.

 

W środę w miejscowości granicznej Röszke doszło do starć grupy agresywnych imigrantów z węgierską policją. Zdaniem premiera Victora Orbana z terytorium Serbii dokonano zbrojnej agresji wobec Węgier. Węgierska policja szuka prowodyrów tego zajścia.

 

Zablokowanie granicy sebrsko-węgierskiej sprawiło, że imigranci do Europy zmierzają przez terytorium Chorwacji. W piątek premier Orban zapowiedział - Musimy wprowadzić to samo rozwiązanie obronne, co w przypadku granicy serbsko-węgierskiej

 

W rezultacie rozpoczęto budowę płotu na granicy serbsko-chorwackiej.

 

Do obrony terytorium Węgier przed imigrantami zmobilizowano 4300 żołnierzy. Minister Obrony Istvan Simicsko wydał decyzję o powoływaniu do sił rezerwy wolontariuszy.

 

Na terenie sześciu południowych węgierskich powiatów obowiązuje stan kryzysowy.

 

Raport powstał we współpracy z portalem – dailynewshungary.com

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

    Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

  • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

    Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu