Jesteś tutaj: HomeMagazynRaport o sytuacji na Węgrzech

Raport o sytuacji na Węgrzech

Napisane przez  Ł.R. / DailiNewsHungary.com Opublikowano w Magazyn sobota, 19 wrzesień 2015 22:07

Problematyka napływu imigrantów zdominowała dyskusję publiczną w Europie. Węgrzy z napływem uchodźców, niekiedy agresywnie nastawionych, borykają się jednak na co dzień, w szczególności w południowej części kraju. Prezentujemy nasz raport poświęcony sytuacji na Węgrzech.

Dzisiaj (sobota) doszło do dość poważnego incydentu dyplomatycznego pomiędzy Węgrami i Chorwacją. Pociągiem na terytorium Węgier przyjechało około 1 tys. imigrantów w asyście 40 uzbrojonych chorwackich policjantów. Chorwackie służby dokonały tego bez konsultacji z władzami w Budapeszcie. Doradca premiera Victora Orbana ds. bezpieczeństwa Gyorgy Bakondi poinformował, że chorwaccy funkcjonariusze zostali rozbrojeni.

 

- Chorwacja nie przestrzega przepisów Unii Europejskiej i sprzyja nielegalnej imigracji – skomentował incydent w imieniu węgierskiego rządu, rzecznik, Zoltan Kovacs.

 

Kovacs poinformował opinie publiczną, że od piątku na terytorium Węgier przedostało się 11 tys. imigrantów. Od stycznia było to około 209 tys. osób, z tego 172.801 osób złożyło wnioski o azyl. Wobec 133 przybyszy wszczęto postępowania karne.

 

Starcia z policją w Röszke

W tym tygodniu na Węgrzech weszło w życie zaostrzone prawo, które przewiduje dotkliwe kary wobec osób nielegalnie przekraczających granice. Zakończono także budowę płotu oddzielającego Węgry od Serbii.

 

W środę w miejscowości granicznej Röszke doszło do starć grupy agresywnych imigrantów z węgierską policją. Zdaniem premiera Victora Orbana z terytorium Serbii dokonano zbrojnej agresji wobec Węgier. Węgierska policja szuka prowodyrów tego zajścia.

 

Zablokowanie granicy sebrsko-węgierskiej sprawiło, że imigranci do Europy zmierzają przez terytorium Chorwacji. W piątek premier Orban zapowiedział - Musimy wprowadzić to samo rozwiązanie obronne, co w przypadku granicy serbsko-węgierskiej

 

W rezultacie rozpoczęto budowę płotu na granicy serbsko-chorwackiej.

 

Do obrony terytorium Węgier przed imigrantami zmobilizowano 4300 żołnierzy. Minister Obrony Istvan Simicsko wydał decyzję o powoływaniu do sił rezerwy wolontariuszy.

 

Na terenie sześciu południowych węgierskich powiatów obowiązuje stan kryzysowy.

 

Raport powstał we współpracy z portalem – dailynewshungary.com

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas