Artykuły filtrowane wg daty: środa, 16 lipiec 2014 https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 03:16:15 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Wojna celna z Niemcami dała rozkwit bydgoskiej gospodarce https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4555-wojna-celna-z-niemcami-dala-rozkwit-bydgoskiej-gospodarce https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4555-wojna-celna-z-niemcami-dala-rozkwit-bydgoskiej-gospodarce

Jeszcze w 1919 roku wielu niemieckich urzędników wierzyło, że Bydgoszcz pozostanie częścią ich państwa. Gdy 28 czerwca podpisano ostateczny pokój po I wojnie światowej ,,Traktat Wersalski”, te nadzieje spotkało wielkie rozczarowanie. Niemcy przewidywali upadek Bydgoszczy pod rządami Polaków, te obawy okazały się jednak ostatecznie niezasadne.

Po powrocie Bydgoszczy do Polski 20 stycznia 1920 roku przez kilka tygodni świętowano. Po tej euforii dość szybko jednak trzeba było wrócić do szarej rzeczywistości, do wielu wyzwań jakie stanęły przed Polakami obejmującymi ster Bydgoszczy. Lata 1920-1930 niosły wiele wyzwań, ale co najważniejsze bydgoszczanie po przez swoją pracę twórczą potrafili nim podołać.

 

Pojawiło się ryzyko utraty dostępu do rynku niemieckiego czego obawiali się bydgoscy przedsiębiorcy. Paradoksalnie jednak wojna celna z Niemcami okazała się dla bydgoskiej gospodarki bardzo korzystna.

 

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 17 czerwca 1925 roku wprowadzono zakaz przywozu szeregu artykułów z Niemiec.

Wojna celna z Niemcami odegrała bardzo wielką rolę w ukształtowaniu się życia gospodarczego Bydgoszczy – czytamy w wydanym z okazji 10-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy opracowaniu.

 

Nowa polityka celna oznaczała, że z powodu niemożności sprowadzania wielu artykułów przemysłowych, konieczne było zwiększenie ich produkcji w kraju. Na tym skorzystała pierwsza fabryka kabli w Polsce ,,Kabel Polski”, którą w 1920 roku założył Stanisław Rolbieski. W pierwszych latach była ona niekonkurencyjna wobec importowych z Niemiec kabli, wprowadzenie zakazu importu z zagranicy dało impuls rozwojowy bydgoskiej fabryce, która zwiększyła zatrudnienie o 600 osób. Po przekształceniach własnościowych fabryka kabli funkcjonuje do dzisiaj.

 

Rozwijały się też przedsiębiorstwa z innych branży chociażby Bydgoska Fabryka Zjednoczonych Fabryk Maszyn ,,Unia”. Fabryka płyt fotograficznych ,,Alfa” zdobyła dominującą pozycję w kraju i bardzo dobrze radziła sobie z konkurencją holenderską. Rozwijał się tez nad Brdą przemysł mydlarski i drzewny.

 

Wojna celna oznaczała także konieczność kolejowego skomunikowania przemysłowego Śląska z portem w Gdyni. Z tego powodu powstała magistrala węglowa, która przebiegała też przez Bydgoszcz, co także wpłynęło korzystnie na rozwój bydgoskiego przemysłu.

 

Nic zatem dziwnego, że wojna celna Niemcami została w Bydgoszczy oceniona pozytywnie, gdyż przyniosła cenny impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki.

 

W latach 20-tych towary z Bydgoszczy były eksportowane do wielu krajów Europy, a nawet i świata. Bydgoskie maszyny do obróbki drzewa trafiały nawet do Brazylii, Argentyny i Peru.

]]>
Bydgoszcz Wed, 16 Jul 2014 22:25:47 +0200
ZaiKS chce opodatkować tablety i komórki https://www.portalkujawski.pl/region/item/4554-zaiks-chce-opodatkowac-tablety-i-komorki https://www.portalkujawski.pl/region/item/4554-zaiks-chce-opodatkowac-tablety-i-komorki

,,Puls Biznesu” informuje, że organizacje zrzeszające artystów chcą wprowadzenia w Polsce nowego podatku od nowoczesnych telefonów komórkowych i tabletów. Podatek ten wynosić miałby 3% od wartości sprzedaży danego urządzenia, a wpływy trafiać do ich kieszeni.

Zdaniem ZaiKS, ZPAV oraz SAWP, które zrzeszają polskich twórców, rozwój nowoczesnej techniki jest ze stratą dla nich, gdyż za pomocą nowoczesnych urządzeń może dochodzić do nielegalnego rozpowszechniania muzyki bez ponoszenia opłat.

 

Przeciwko tym pomysłom już protestują producenci i importerzy sprzętu elektronicznego, gdyż rzeczą oczywistą jest to, że nowe regulacje bezpośrednio by w nich uderzyły.

]]>
Regionalne Wed, 16 Jul 2014 21:27:22 +0200
Kupcy ze starówki ze zrozumieniem patrzą na prace remontowe https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4557-kupcy-ze-starowki-ze-zrozumieniem-patrza-na-prace-remontowe https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4557-kupcy-ze-starowki-ze-zrozumieniem-patrza-na-prace-remontowe

Od kilkunastu dni okolice Starego Rynku zostały rozkopane z powodu prowadzonych przez miasto prac rewitalizacyjnych. Dla właścicieli lokali usługowych i handlowych oznacza to mniejsze lub większe utrudnienia w funkcjonowaniu. Panuje jednak w większości tego środowiska zrozumienie, gdyż kupcy o rewitalizację starówki zabiegają już od dobrych kilku lat.

W środę z kupcami spotkał się zastępca prezydenta Łukasz Niedźwiecki. Spotkanie to przebiegło bez emocji, a właściciele lokali pozytywnie odnosili się do tego, że władze miasta wywiązują się z danych im obietnic.

 

- Za cztery tygodnie wszyscy zapomną, że ulice były rozkopane, a ich rewitalizacja będzie wartością dodaną – przyznaje Roman Puchowski, który przy ulicy Pod Blankami prowadzi galerie ram. Kupcy się też cieszą z tego powodu, że za kilka tygodni do użytku zostanie oddany parking piętrowy przy tej ulicy, na który czekali kilka długich lat. Obecnie jedną z bolączek okolic Starego Rynku jest brak miejsc parkingowych, co wpływa z kolei na mniejszą liczbę klientów.

]]>
Bydgoszcz Wed, 16 Jul 2014 21:23:24 +0200
Młody mężczyzna okaleczył się pod Łuczniczką z powodu zawodu miłosnego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4556-mlody-mezczyzna-okaleczyl-sie-pod-luczniczka-z-powodu-zawodu-milosnego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4556-mlody-mezczyzna-okaleczyl-sie-pod-luczniczka-z-powodu-zawodu-milosnego

We wtorek strażnicy miejscy reagując na zgłoszenie na nabrzeżu Brdy zauważyli leżącego mężczyznę. W opinii zgłaszających mogła być to osoba pod silnym wpływem alkoholu. Strażnicy zauważyli, że młody mężczyzna ma dość głębokie rany cięte.

Funkcjonariusze straży miejskiej zabezpieczyli go w bezpiecznej pozycji do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Próbując nawiązać z nim kontakt strażnicy wywnioskowali, że mógł on dokonać samookaleczenia z powodu zawodu miłosnego.

]]>
Bydgoszcz Wed, 16 Jul 2014 21:09:28 +0200
Młodzi chcą być lekarzami. Rekordowa liczba chętnych na Collegium Medicum https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4553-mlodzi-chca-byc-lekarzami-rekordowa-liczba-chetnych-na-collegium-medicum https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4553-mlodzi-chca-byc-lekarzami-rekordowa-liczba-chetnych-na-collegium-medicum

Kierunek lekarski na Collegium Medicum będącego częścią toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika chciało studiować prawie 5 tys. kandydatów. Liczba chętnych na jedno miejsce wyniosła aż 37. Jest to zatem najbardziej oblegany kierunek studiów w całym województwie kujawsko-pomorskim.

 

Od pewnego czasu można usłyszeć dowcip – jaki jest najpopularniejszy kierunek na UMK w Toruniu? Lekarski na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Żart to jednak nie jest, gdyż zainteresowanie studiowaniem medycyny w Bydgoszczy cały czas rośnie.

 

Duże zainteresowanie młodych zostaniem medykami powinna na pewno cieszyć, gdyż średnia wieku lekarzy w wielu specjalizacjach przekracza 60-lat i za kilka lat może się okazać, że wykonujących ten zawód będzie za mało. Tak naprawdę to jak wynika z wielu opracować, to już dzisiaj liczba lekarzy jest zbyt mała i porównując się z dostępnością medyków na liczbę mieszkańców z krajami Unii Europejskiej to jesteśmy w ogonie.

 

Problem jednak w tym, że z prawie 5 tys. chętnych Collegium Medicum nie przyjmie nawet 200 osób, czyli zagrożenie, że za kilka lat zabraknie nam lekarzy jest realne. Samo skończenie kierunku lekarskiego (6 lat studiów i 1 rok obowiązkowego stażu) nie daje jednak zbyt dużych uprawnień i młodzi chcąc się dalej rozwijać muszą zrobić specjalizacje kierunkową. W tej materii Ministerstwo Zdrowia przygotowując małą liczbę miejsc prezydenckich rzuca młodym kolejne kłody pod nogi.

]]>
Bydgoszcz Wed, 16 Jul 2014 17:08:36 +0200
Przewozy Regionalne uruchomią pielgrzymkowe pociągi magistralą węglową https://www.portalkujawski.pl/region/item/4552-przewozy-regionalne-uruchomia-pielgrzymkowe-pociagi-magistrala-weglowa https://www.portalkujawski.pl/region/item/4552-przewozy-regionalne-uruchomia-pielgrzymkowe-pociagi-magistrala-weglowa

Magistrala węglowa łącząca Śląsk z Wybrzeżem ma obecnie zastosowanie głównie towarowe, gdyż duża część tej linii kolejowej jest zamknięta dla regularnego ruchu pasażerskiego. W dniach 31 lipca, 12 sierpnia i 13 sierpnia Przewozy Regionalne uruchomią jednak specjalne kursy z Częstochowy, chcąc w ten sposób ułatwić pielgrzymom powrót.

W dniu 31 lipca na Jasną Górę wejdą pielgrzymi z diecezjalnej pieszej pielgrzymki diecezji bydgoskiej. Do domów będą mogli oni specjalnym pociągiem VIA REGIO, który z Częstochowy odjedzie o godzinie 22:37. Po drodze zatrzyma się od w Zduńskiej Woli o godzinie 0:43, następnie o godzinie 3:13 w Inowrocławiu, a 15 minut później w Nowej Wsi Wielkiej. Pociąg zakończy bieg o godzinie 3:52 na stacji Bydgoszcz Główna. Bilet normalny z Częstochowy do Bydgoszczy kosztować będzie 64 zł.

 

Natomiast w dniu 12 sierpnia do Częstochowy dotrą pielgrzymi z diecezji pelpińskiej i archidiecezji gdańskiej dla których uruchomione zostaną dwa pociągi. Pierwszy wyjedzie o godzinie 22:15 po drodze zatrzymując się w Zduńskiej Woli i Bydgoszczy (godzina 3:17) oraz stacjach wchodzących w skład diecezji pelpińskiej (m.in. Pruszcz Pomorski, Terespol Pomorski, Laskowice Pomorskie, Warlubie, Smętowo). Stacją końcową będzie Gdynia Główna.

 

Drugi pociąg wyruszy z Częstochowy 13 sierpnia o godzinie 16:16. W Inowrocławiu będzie on o godzinie 20:33, w Nowej Wsi Wielkiej 20:51 a w Bydgoszczy o 21:13.

 

Jednym z kluczowych projektów Unii Europejskiej na lata 2014-2020 jest stworzenie transeuropejskiego korytarza transportowego z Gdańska przez Wiedeń do Wenecji i Bolonii. W ramach tych inwestycji magistrala węglowa ma zostać wyremontowana i wrócić ma na nią stały ruch kolejowy. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy się spodziewać oficjalnego harmonogramu prac remontowych.

]]>
Regionalne Wed, 16 Jul 2014 16:52:24 +0200
Meczu Zawiszy w Belgi telewizje nie pokażą https://www.portalkujawski.pl/sport/item/4551-w-meczu-zawiszy-w-belgi-telewizje-nie-pokaza https://www.portalkujawski.pl/sport/item/4551-w-meczu-zawiszy-w-belgi-telewizje-nie-pokaza

W czwartek rozegrane zostaną pierwsze mecze II rundy eliminacyjnej Ligi Europy. O godzinie 20:00 w Belgii SV Zulte Waregem podejmie Zawiszę Bydgoszcz. Tego meczu nie pokaże jednak żadna polska telewizja. W przyszłym tygodniu w Bydgoszczy rozegrany zostanie natomiast mecz rewanżowy.

Tak samo polskie telewizje nie pokażą meczów z udziałem dwóch pozostałych polskich klubów biorących udział w tych rozgrywkach. Ruch Chorzów podejmie jutro zespół z księstwa Liechtensteinu FC Vaduz, w stolicy Estonii Talinie klub Nomme Kalju podejmie natomiast Lecha Poznań.

 

Polskie telewizje nie wykupiły praw do tych meczów, gdyż jak twierdzą po prostu im się to nie opłaca.

]]>
Sport Wed, 16 Jul 2014 11:54:40 +0200
Poznaj piękno regionu – rejsy po Noteci https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/4536-poznaj-piękno-regionu-–-rejsy-po-noteci https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/4536-poznaj-piękno-regionu-–-rejsy-po-noteci

Powiat Nakielski wraz ze Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej zaprasza w sobotę i niedzielę na godzinne rejsy statkiem Władysław Łokietek po Noteci. Jest to doskonała okazja do bliższego poznania piękna Noteci i Kanału Bydgoskiego.

Statek wypływać będzie z przystani w Nakle nad Notecią. W soboty rejsy rozpoczną się o godzinach: 12:00, 13:15, 14:30, 15:45, 17:00, 18:15, 19:30.

 

W niedziele natomiast: 12:00, 13:15, 13:40, 15:45, 17:00.

 

Koszt biletu normalnego to 8 zł zaś ulgowe 4 zł.

]]>
Krajna i Pałuki Wed, 16 Jul 2014 11:27:20 +0200
Uczniowie zawodówek i techników zdobywają doświadczenie w bydgoskim parku technologicznego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4549-uczniowie-zawodowek-i-technikow-zdobywaja-doswiadczenie-w-bydgoskim-parku-technologicznym https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4549-uczniowie-zawodowek-i-technikow-zdobywaja-doswiadczenie-w-bydgoskim-parku-technologicznym

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczęła się realizacja projektu ,,Od ucznia do mistrza. Praktyki i staże Twoją drogą do kariery zawodowe”, którego liderem jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Bydgoszczy. Uczniowie ze szkół z całego regionu, czyli nie tylko z Bydgoszczy, biorą udział w specjalnie przygotowanych dla nich praktykach zawodowych na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego.

W stażu uczestniczy 68 uczniów techników i zawodówek z województwa kujawsko-pomorskiego. Chęć udziału w projekcie złożyło jednak ponad 300. Przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne z ekspertem, po których wytypowano najlepszych.

 

Staże są płatne i odbywają się w 14 bydgoskich firmach. Trwać będą one w zależności od branży od 4 do 8 tygodni.

 

Stażyści zdobywają fach na takich stanowiskach, jak: pracownik administracyjno-biurowy, ślusarz-spawacz, elektryk, monter wodno-kanalizacyjny, drukarz, technolog, pracownik laboratoryjny, programista CNC, lakiernik i wiele innych.

 

W roku szkolnym planowana jest kolejna edycja staży, która odbywać się będzie po godzinach nauki.

]]>
Bydgoszcz Wed, 16 Jul 2014 08:58:24 +0200
Historia inowrocławskiego dworca https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/4550-historia-inowroclawskiego-dworca https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/4550-historia-inowroclawskiego-dworca

Duże zainteresowanie wywołuje rozpoczęta przebudowa bydgoskiego dworca, a już w październiku do użytku zostanie natomiast oddany obiekt dworcowy w Inowrocławiu, gdzie prace remontowe trwają od kilku miesięcy. Historia tego obiektu to już dobre ponad 140 lat.

 

Stacja kolejowa w Inowrocławiu powstała w 1872 roku, czyli 21 lat po Bydgoszczy. Budynek dworca nawiązywał swoja architekturą do stylów romańskiego i renesansowego. Razem z dworcem otwarto wówczas dwa połączenia: z Bydgoszczą i Poznaniem. W praktyce oznaczało to także komunikację ze stołecznym Berlinem (był to okres zaborów).

 

Zdjęcie z 1914 roku.

 

Rok później Inowrocław uzyskał połączenie z Toruniem, a z tego miasta można było przekroczyć granicę prusko-rosyjską w kierunku Warszawy.

 

Ważny dla rozwoju Inowrocławia był też okres II Rzeczypospolitej, gdy sytuacja polityczna wojny celnej z Niemcami wymusiła budowę magistrali węglowej, czyli połączenia kolejowego portu w Gdyni ze Śląskiem. W 1933 roku otwarto linie z Inowrocławia do Zduńskiej Woli, skąd można było bez problemu dotrzeć na Śląsk. W kierunku południowym przez Bydgoszcz pociągi jeździły natomiast do Gdyni.

W latach 60-tych z powodu rosnącej liczby podróżnych zdecydowano się przebudować inowrocławski dworzec. Obecnie trwające prace remontowe mają przywrócić budynek dworca do tego tradycyjnego z okresu XIX wieku.

 

Zdjęcie z 1916 roku

 

Plany Unii Europejskiej zakładają rewitalizacje magistrali węglowej, która jako transeuropejski korytarz transportowy ma łączyć Gdańsk z Wiedniem i Bolonią we Włoszech. Istnieje zatem szansa, że Inowrocław kolejowo zyska na znaczeniu.

 

Zdjecie współczesne peronów

 

]]>
Inowrocław Wed, 16 Jul 2014 07:34:49 +0200