Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 31 styczeń 2015 https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 17:04:03 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Niech wydatki na promocję przynoszą rzeczywiście taką korzyść Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5906-niech-wydatki-na-promocje-przynosza-rzeczywiscie-taka-korzysc-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5906-niech-wydatki-na-promocje-przynosza-rzeczywiscie-taka-korzysc-bydgoszczy

Ratusz wkrótce rozda zainteresowanym podmiotom 700 tys. zł na promocję miasta. Dokładniej ogłoszono konkurs, w którym każdy mający pomysł na promocję Bydgoszczy ma szansę na wsparcie swojej inicjatywy. Na pierwszy rzut oka pomysł urzędników dość ciekawy, ale praktyka pokazuje, że finansowane jest ostatecznie coś co promocją trudno nazwać.

Na pochwałę zasługuje tutaj na pewno zauważenie, że przez organizacje pozarządowe miasto może się promować i niekiedy nawet dość skutecznie. Ogólnie przyjęło się, że tzw. NGO czy trzeci sektor, potrafią wykonywać zadania zlecane im przez gminy znacznie skuteczniej, niż gdyby w całości musiały być organizowane przez samorząd. Taka filozofia współpracy bardzo dobrze sprawdza się w sprawach związanych z pomocą społeczną czy ochronie zdrowia w ramach działalności profilaktycznej.


Teraz jednak odniosę się drugiej strony medalu – konkurs na zadania promocyjne w roku 2014 wygrało wiele zadań polegających na organizacji imprez rozrywkowych. Dość duże pieniądze poszły na koncerty, które bezpośrednio promocją miasta nie są, a jak pośrednio przynoszą jakieś efekty, to i tak dość niewielkie. I właśnie te doświadczenia z ubiegłego roku wywołują u mnie duży dystans do trwającego obecnie naboru. No bo skoro uznano za lepszą promocję koncert w ramach święta ulicy niż festiwal historyczny w Wyszogrodzie, to coś wydaje się tutaj nie tak? Nie chce w tym miejscu lobbować za Wyszogrodem, bo większość gości była z naszego regionu, stąd też nie jest to też typowa promocja.


Brakuje jednak innowacyjnych pomysłów na promocję Bydgoszczy za granicą, czy w innych regionach Polski, co by niosło wieść o istnieniu naszego pięknego miasta do osób go nie znających. Kilka tygodni temu pisałem o promocji zagranicznej, nawiązując do debaty na sesji Rady Miasta, gdzie jeden z radnych stwierdził, że NGO zbyt mało się angażują w promocję zagraniczną. Mamy wiele miast partnerskich, ale relacje głównie odbywają się na poziomie kurtuazji pomiędzy ich władzami. Na poziomie organizacji pozarządowych nie dzieje się tak naprawdę zbyt wiele ciekawego.


Owszem urząd przyjął pewne kryteria oceny wniosków, których w tym momencie nie chcę oceniać, bo niestety największym problemem jest to, że nikt nie składa wartościowych wniosków. W rezultacie pieniądze zamiast służyć promocji Bydgoszczy zostaną wydane na krótkie igrzyska.


Stąd też zachęcam osoby zaangażowane społecznie w Bydgoszczy do zastanowienia się, czy może właśnie poprzez realizację projektu promocyjnego, będziecie mogli służyć swojej małej ojczyźnie.

 

Publikację po raz pierwszy opublikowano na portalu PopieramBydgoszcz.pl

]]>
Bydgoszcz Sat, 31 Jan 2015 09:53:31 +0100
Naukowcy zbadają szczegółowo osadę z czasów rzymskich https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/5907-naukowcy-zbadaja-szczegolowo-osade-z-czasow-rzymskich https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/5907-naukowcy-zbadaja-szczegolowo-osade-z-czasow-rzymskich

Być może wkrótce dowiemy się więcej jak wyglądało życie w Karczynie (na terenie gminy Inowrocław nieopodal gminy Kruszwica) przed 2 tys. lat. Archeolodzy uważają, że osada z tamtego okresu ulegała dużym wpływom Rzymu. Przez Kujawy w tamtym okresie przebiegał słynny Bursztynowy Szlak.

W latach 2002-2010 Karczyn badała Ekspedycja Archeologiczna Instytutu Prahistorii z UAM w Poznaniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się wesprzeć finansowo przeprowadzenie analiz badań z tamtego okresu. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie badan bioarcheologicznych z użyciem DNA. Pozwoli to dowiedzieć się z kim spokrewnione były osoby pochowane na tych ziemiach oraz nawet jaką miały dietę.

 

Ekspedycja z Uniwersytetu Adama Mickiewicza przed kilkoma latami odkryła, że sposób chowania zmarłych był daleki od zwyczajów panujących wówczas na ziemiach dzisiejszej Polski. Znaleziono także dwa gigantyczne grobowce, największe do tej pory odnalezione na Kujawach. Okrzyknięto je ,,grobami książęcymi”. Co jednak najbardziej zadziwia naukowców, to chowanie w nich zarówno osobników dorosłych oraz dzieci, co jest niespotykanym obrządkiem pochówku.

 

Według atropologów wśród pochowanych znajdują się wojownicy, którzy jeździli konno. Takie wnioski wysnuwają oni po charakterystycznych zmianach na kościach.

 

Dalsze badania dzięki wsparciu ministerstwa będą prowadzić pracownicy poznańskiego UAM.

 

]]>
Inowrocław Sat, 31 Jan 2015 08:09:35 +0100