Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 15 czerwiec 2017 https://portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 16:34:05 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Z ziemi swej uciekał przed Bolszewikami. Bydgoszcz stała się jego nowym domem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11323-z-ziemi-swej-uciekal-przed-bolszewikami-bydgoszz-stala-sie-jego-nowym-domem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11323-z-ziemi-swej-uciekal-przed-bolszewikami-bydgoszz-stala-sie-jego-nowym-domem Z ziemi swej uciekał przed Bolszewikami. Bydgoszcz stała się jego nowym domem

W środę w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Bielawach miała miejsce ważna uroczystość poświęcona upamiętnieniu ok. 112 tys. zamordowanych Polaków w latach 1937-1938. Była to zbrodnia przeprowadzona na szerszą skalę, którą wprost można nazwać ludobójstwem – niestety nieco zapomniana. Dzisiaj chcielibyśmy przypomnieć raz jeszcze postać Edward Woyniłłowicza, który był jednym ze znamienitszych obywateli Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej.

- Ilość ofiar przeraża – mówił w trakcie środowej Mszy ks. Marek Ristau – Każdemu w Polsce mówi coś słowo Katyń, słowo łagr. Te słowa się utrwaliły, natomiast pojęcie ,,operacji polskiej” NKWD trzeba powiedzieć prawie w ogóle jest nieznane.

 

Więcej o uroczystościach zorganizowanych przez IPN i kibiców Zawiszy piszemy – Zginąć można było za polsko brzmiące nazwisko

 

Eksterminacji poddani zostali głównie Polacy mieszkający na terenach przygranicznych, które na mocy Traktatu Ryskiego z 1921 roku znaleźli się poza granicami Rzeczypospolitej. W granicach Związku Sowieckiego znalazł się również majątek Edwarda Woyniłłowicza w Sawiczu niedaleko Mińska. Okrucieństwa ze strony bolszewików doznał on już w 1918 roku po upadku caratu, gdy doszło do napaści na jego majątek. Uratował życie tylko dzięki ucieczce do lasu. Do Sawicza wrócił dopiero, gdy tereny te zostały zajęte przez polskie wojsko. Podjął się dzieła odbudowy splądrowanego majątku, ale w 1920 roku musiał znowu uciekać, gdy ruszyła ofensywa sowiecka na Warszawę. Ustalenia traktatu pokojowego z Rygi raz na zawsze odebrały mu nadzieję na powrót do majątku. O ustaleniach Trataktu Ryskiego Woyniłłowicz pisał z żalem - Przez sto kilkadziesiąt lat porozbiorowych przechowywaliśmy na Białorusi wiarę katolicką, ideę polską, tradycje narodowe, znosiliśmy prześladowania, krwią określaliśmy granicę 1772 roku. Komisja nasza pokojowa w Rydze nie musiała ustąpić, ale o samego początku, z założeniu, nie chciała żądać Mińska. Wstyd nam będzie nawet oczy pokazać w kraju, żeśmy byli pionierami idei nie uznanej przez samą metropolię, która się nas wyparła i ciężko za to odpokutuje.

 

Szlachcic będący prezesem Związku Polaków na Kresach Wschodnich za swój nowy dom obrał Bydgoszcz. Nasze miasto przejęte z rąk niemieckich potrzebowało wówczas elit stąd też Edward Woyniłłowicz został przyjęty z otwartymi rękoma i zamieszkał przy ulicy Zamoyskiego. W 1923 roku z rąk prezydenta Bydgoszczy Bernarda Śliwińskiego otrzymał order Polonia Restituta.

 

Czasu wielkiego terroru i ,,akcji polskiej” NKWD w Związku Radzieckim już nie dożył Zmarł 16 czerwca 1928 roku. Pochowany został na cmentarzu Starofarnym. Na jego grobie wyryto symboliczne zdanie - ,,Traktatem ryskim z swej ziemi wygnany, deptać musiałem obce łany”.

 

W 2006 roku jego szczątki wróciły w rodzinne strony – spoczął na cmentarzu parafii św. Szymona i Heleny w Mińsku.

 

Szerzej o dziejach Edwarda Woyniłłowicza można przeczytać w serwisie PopieramBydgoszcz,pl - Traktatem ryskim z swej ziemi wygnany, deptać musiałem obce łany

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 16 Jun 2017 00:19:16 +0200
Dzisiaj historyczny dzień dla telekomunikacji w Europie https://portalkujawski.pl/region/item/11321-dzisiaj-historyczny-dzien-dla-telekomunikacji-w-europie https://portalkujawski.pl/region/item/11321-dzisiaj-historyczny-dzien-dla-telekomunikacji-w-europie Dzisiaj historyczny dzień dla telekomunikacji w Europie

Data 15 czerwca 2017 może stać się historyczną – od dzisiaj obowiązują bowiem w Unii Europejskiej przepisy znoszące opłaty w roamingu. Niezależnie czy rozmawiam przez komórkę na terenie Polski czy np. Francji lub Belgii zapłacimy tyle samo. Nowe regulacje nie podobały się wszystkim polskim operatorom, ale ostatecznie wszystkie dostępne w naszym kraju sieci się do nich dostosowały.

 

Zlikwidowanie opłat roamingowych to jedno z największych i najbardziej wymiernych osiągnięć, jakimi może się poszczycić UE. Przez ostatnie 10 lat instytucje europejskie wytrwale razem pracowały, aby wyeliminować ten problem. Za każdym razem, gdy obywatel Unii Europejskiej wyjeżdżał do innego państwa członkowskiego, czy to na wakacje, do pracy, czy na studia, a nawet gdy przekraczał granicę tylko na jeden dzień, musiał uważać na to, jak korzysta z telefonu komórkowego, a po powrocie martwił się o wysoki rachunek z naliczonymi opłatami roamingowymi. Teraz opłaty roamingowe odchodzą już w przeszłość – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

 

Nowe prawo europejskie wprowadza w życie zasadę ,,Roam Like at Home” (RLAH). Patrząc na to z punktu widzenia obywatela polskiego, za granicą będziemy płacić z rozmowy telefoniczne według obowiązujących obecnie w naszej taryfie stawek krajowych. Jako pierwsza taryfy zgodne z RLAH zapowiedziała sieć Orange Polska. Pozostali operatorzy mieli opór, ale groźba nałożenia kar finansowych sprawiła, iż również przygotowali cenniki zgodne z RLAH.

 

Dzisiaj formalnie roaming został zniesiony w krajach Unii Europejskiej, wkrótce nastąpi to również na Islandii, w Liechtensteinie i Norwegi.

 

]]>
Regionalne Thu, 15 Jun 2017 19:39:12 +0200
Chcą odwołać wójta Inowrocławia https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/11322-chca-odwolac-wojta-inowroclawia https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/11322-chca-odwolac-wojta-inowroclawia Chcą odwołać wójta Inowrocławia

W poniedziałek Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia przez mieszkańców gminy wiejskiej Inowrocław referendum w sprawie odwołania wójta Tadeusza Kacprzaka przed zakończeniem jego kadencji. Na czele grupy niezadowolonych mieszkańców stoi Sławomir Woźniak ze stowarzyszenia Nasze Prawo.

 

Komitet referendalny Nasze Prawo zarzuca wójtowi Kasprzakowi m.in. zatrudnianie w administracji osób po znajomości, łamanie prawa miejscowego, umarzanie podatków firmą będącym w dobrej kondycji finansowej, co ma być działaniem na szkodę gminy. Zlecanie zadań własnych gminy zaprzyjaźnionym ze sobą firmom oraz niegospodarność. Lista zarzutów komitetu referendalnego jest znacznie dłuższa.

 

Żeby doszło do rozpisania referendum komitet Nasze Prawo będzie musiał w ciągu 60 dni uzbierać niecały tysiąc podpisów mieszkańców.

 

]]>
Inowrocław Thu, 15 Jun 2017 17:50:21 +0200
,,W procesji mówimy do Chrystusa: Zostań z nami” https://portalkujawski.pl/region/item/11320-w-procesji-mowimy-do-chrystusa-zostan-z-nami https://portalkujawski.pl/region/item/11320-w-procesji-mowimy-do-chrystusa-zostan-z-nami ,,W procesji mówimy do Chrystusa: Zostań z nami”

Dzisiaj przypada uroczystość Bożego Ciała, w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W miastach, miasteczkach i we wsiach odbywają się procesje mające podkreśla żywą obecność zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa wśród nas. Żywe świadectwo wiary dali dzisiaj również mieszkańcy Kujaw.

Święto Bożego Ciała w Kościele katolickim funkcjonuje od XVIII wieku za sprawą ustanowienia go przez papieża Urbana VI. Jego geneza sięga objawień jakie uzyskała bł. Juliana Cornillon w wieku szesnastu lat. Chrystus miał oczekiwać od niej ustanowienia święta Eucharystii tuż po uroczystości Świętej Trójcy.

 

Były papież Benedykt XVI często mówiąc o Bożym Ciele nawiązywał do Wielkiego Czwartku przed Wielkanocą, czyli święta ustanowienia Eucharystii.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa — Corpus Domini — jest nierozłącznie związana z Wielkim Czwartkiem, z Mszą św. in Caena Domini, w czasie której uroczyście celebruje się ustanowienie Eucharystii – mówił Benedykt XVI w homilii wygłoszonej w 2011 roku podczas uroczystości w Lateranie - Podczas gdy w wielkoczwartkowy wieczór przeżywamy na nowo tajemnicę Chrystusa, który daje się nam w łamanym chlebie i nalewanym winie, dzisiaj, w uroczystość Bożego Ciała ta sama tajemnica jest ukazywana, aby lud Boży ją adorował i nad nią medytował, a Przenajświętszy Sakrament jest niesiony w procesji ulicami miast i wiosek dla pokazania, że zmartwychwstały Chrystus idzie pośród nas i nas prowadzi ku królestwu niebieskiemu.

 


 

Boże Ciało w Kruszwicy

 

W roku 2009 z kolei Benedykt XVI mówiąc o procesji będącej stałym elementem uroczystości Bożego Ciała w sposób następujący - Drodzy bracia i siostry, jak każdego roku, po zakończeniu Mszy św. odbędzie się tradycyjna procesja eucharystyczna, i modlitwą oraz śpiewem będziemy zgodnie zanosić prośby do Pana obecnego w konsekrowanej hostii. Powiemy Mu w imieniu całego miasta: Zostań z nami, Jezu, uczyń nam dar z siebie i daj nam chleba, który jest pokarmem na życie wieczne! Uwolnij ten świat od trucizny zła, od przemocy i nienawiści, która skaża sumienia, oczyść go mocą swej miłosiernej miłości. A Ty, Maryjo, która przez całe swoje życie byłaś Niewiastą «eucharystyczną», pomóż nam podążać razem ku niebieskiej mecie, karmiąc się Ciałem i Krwią Chrystusa — Chlebem życia wiecznego i lekarstwem Bożej nieśmiertelności. Amen!

 

Dzisiaj na Kujawach tłumy wiernych uczestniczyło w procesjach, które organizowane były w ramach wspólnot parafialnych. Bardzo wielu wiernych brało udział w uroczystościach odbywających się w Kruszwicy, które przeszły przez  całe miasto. W sposób szczególny kruszwiczanie eksponowali motyw 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.

]]>
Regionalne Thu, 15 Jun 2017 15:22:01 +0200
Do poczytania na długi weekend https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11315-do-poczytania-na-dlugi-weekend https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/11315-do-poczytania-na-dlugi-weekend Do poczytania na długi weekend

Zachęcamy do cyklicznych odwiedzin zaprzyjaźnionego serwisu PopieramBydgoszcz.pl na którym publikowane są ciekawe teksty poświęcone dziejom Bydgoszczy, tożsamości naszego miasta oraz prowadzona dyskusja o przyszłości – szansach rozwojowych.

Na długi czerwcowy weekend postanowiliśmy polecić kilka artykułów. Tematem przewodnim będą prezydenci Bydgoszczy z okresu II RP:

Prezydenci się zmieniali, wice trwał – Tadeusz Walery Chmielarski funkcję wiceprezydenta Bydgoszczy pełnił przez kilkanaście lat, trzykrotnie powierzano mu również obowiązki prezydenta

 

,,600-lecie wytrwania w walce z niemczyzną” - O tym jak tożsamość Bydgoszczy widziano w 1946 roku, podczas obchodów 600-lecia nadania praw miejskich

 

Wincenty Łukowski – bydgoską przygodę zakończył w złej atmosferze – mało znany prezydent Bydgoszczy okresu II RP

 

Dzięki tym koncertom mogliśmy zrozumieć Bydgoszcz okresu międzywojennego – przez cały maj mogliśmy słuchać w Katedrze Koncertów Maryjnych z Różą. Przyglądamy się bliżej tej ciekawej inicjatywie.

 

Jan Maciaszek – Wielkopolanin z krwi i kości – tego nazwiska chyba nikomu w Bydgoszczy nie trzeba przedstawiać.

 

Córka generała Karnickiego spoczęła w Bydgoszczy – o rodzinie wojskowej Karnicki w kontekście odbywającej się niedawno uroczystości

 

W Pekinie o wielkich projektach gospodarczych dla świata i naszego regionu – echa majowej wizyty premier Beaty Szydło w Chinach.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 15 Jun 2017 10:57:43 +0200
Tak Boże Ciało obchodzono nad Gopłem przed wojną https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/11316-tak-boze-cialo-obchodzono-nad-goplem-przed-wojna https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/11316-tak-boze-cialo-obchodzono-nad-goplem-przed-wojna Tak Boże Ciało obchodzono nad Gopłem przed wojną

Święto Oktawy Bożego Ciała w czerwcu 1937 roku parafianie brzescy wraz ze swym proboszczem księdzem Ziarniakiem rozpoczęli uroczystą procesją w kościele, w Ostrowie nad Gopłem. Ksiądz Ziarniak uroczystą sumę rozpoczął o godzinie 10:00, potem zabrzmiały dzwony kościoła, był to znak dla drugiej barwnej procesji, która przeszła przez wieś Ostrowo do ołtarzy ustawionych przy pałacu dr. Trzcińskiego, domach dominialnych, a ostatni ołtarz przy kostnicy.

Na czele procesji szły dzieci szkolne i wychowawcy, organizacje zawodowe i kościelne z sztandarami i chorągwiami, oraz niesione były piękne feretrony. Za celebransem ks. prob. Strechlem postępowali panowie z patronatu i rada parafialna oraz tłum wiernych obydwu parafii. Brukowana ulica, która była przystrojona, tak jak cała wieś dodawały procesji uroku. Pierwsze trzy ewangelie odśpiewał ks. prob. Ziarniak, a ostatnią ks. prob. Strechl po czym udzielił celebrans błogosławieństwa.

 

 

Niemniej uroczyście obchodziła parafia brzeska w ostatnią niedzielę – święto Jezusa Eucharystycznego. Udział w tej uroczystości wzięli parafianie ostrowscy ze swym proboszczem ks. Strehlem. Po sumie procesja ruszyła do pałacu pp. Miechów, ogrodu p. Balona domu dominialnym i przy bramie cmentarnej, wcześniej przechodząc przes wieś. ks. celebrans Strehl niósł piękną nową monstrancję Najśw. Sakrament w kolejnej asyście prowadzili przedstawiciele wszystkich stanów, a szpaler utrzymywała Ochotnicza Straż Pożarna z Jerzyc. Trzy ewangelie odśpiewał ks. prob. Ziarniak, czwartą ks. prob. Strehl. Procesję zakończono podniosłym hymnem „Te Deum laudamus”.

 

Oprac. Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, na podstawie Dziennik Kujawski z czerwca 1937 r., nr 129. Fot. 1) procesja Bożego Ciała nadesłane, czasy przedwojenne, 2) ksiądz Dobromir Ziarniak (1906-1985), w parafii brzeskiej od 1936 r. do wybuchu II wojny światowej.

 

]]>
Kruszwica Thu, 15 Jun 2017 07:03:54 +0200