Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 17 czerwiec 2021 https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 07:15:26 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Inflacja może poważnie zagrozić inwestycjom https://www.portalkujawski.pl/region/item/20643-inflacja-moze-powaznie-zagrozic-inwestycjom https://www.portalkujawski.pl/region/item/20643-inflacja-moze-powaznie-zagrozic-inwestycjom Inflacja może poważnie zagrozić inwestycjom

Polska i Węgry notują najwyższą inflację w Unii Europejskiej, która zdecydowanie wybija się od średniej dla wspólnoty. Widać to doskonale chociażby po wzroście cen żywności. GUS oszacował, że w maju inflacja wyniosła 4,7%. Wysoka inflacja uderzyć może przede wszystkim w inwestycje publiczne.

 

Branża budowlana wchodzi w dość trudny okres, na co duży wpływ mają ciągłe wzrosty cen materiałów budowlanych, w niektórych kategoriach nawet powyżej 20%. Sprawia to, że ryzyko uczestnictwa w przetargach publicznych rośnie, bowiem dalszy wzrost cen surowców jest wielką niewiadomą i nie można przewidzieć ile będą one kosztowały w trakcie realizowania inwestycji, co może się skończyć z tym, że firma nie tylko na kontrakcie nie zarobi, ale też dołoży.

 

Przyczyn takiego stanu jest kilka, zauważyć można znaczny wzrost usług logistycznych, spowodowany m.in. wysokimi cenami paliwa, co ma istotny wpływ również na zawirowania na rynku surowców. Druga przyczyna to wysoki popyt na materiały budowlane, który prowadzi do podnoszenia cen przez producentów.

 

Dla samorządów może być problem

Samorządy są w Polsce głównym motorem inwestycji publicznych. Wysoka inflacja i wzrost cen surowców przełożą się najprawdopodobniej na wzrost cen inwestycji, które mogą przekroczyć znacznie szacunki jakie zapisywali samorządowcy w swoich wieloletnich perspektywach finansowych. W rezultacie samorządów może nie być stać na realizowanie swoich planów inwestycyjnych i część zadań będzie trzeba odłożyć o kilka lat w czasie.

 

Wzrost ryzyka startowania w przetargach może sprawić, że trudniej będzie znaleźć wykonawców, co może przedłużać nawet o miesiące postępowania przetargowe.

 

Zawirowania na rynku zamówień publicznych będą miały jednak skutki dla całej gospodarki.

 

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest zapowiedź podniesienia płacy minimalnej w 2020 roku do 3 tys. brutto. Wzrost cen pracy, to także będzie wzrost cen usług, czyli stymulowanie wysokiej inflacji.

 

 

]]>
Regionalne Thu, 17 Jun 2021 18:29:45 +0200
Hołownia: Dzieci nam nie wybaczą, że wyschnie Gopło https://www.portalkujawski.pl/kruszwica/item/20645-holowna-dzieci-nam-nie-wybacza-ze-wyschnie-goplo https://www.portalkujawski.pl/kruszwica/item/20645-holowna-dzieci-nam-nie-wybacza-ze-wyschnie-goplo Hołownia: Dzieci nam nie wybaczą, że wyschnie Gopło

W czwartek pod Mysią Wieżą, nad jeziorem Gopło w Kruszwicy gościł lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Głównym przesłaniem jego konferencji prasowej było podkreślenie problemu wysychania jezior na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w tym zagrożenia również dla jeziora Gopło - My tego nie możemy zostawić naszym dzieciom w takim stanie – apelował polityk.


Problem Gopła i Pojezierza Gnieźnieńskiego znany jest od wielu lat i wynika z działalności kopalni odkrywkowych w okolicach Konia. Szczególnie negatywnie na Kujawy Zachodnie oddziaływuje kopalnia Tomisławice.

 

- Doprowadza ona do poważnego wydrenowania i wód gruntowych, i powierzchniowych, tego obszaru na którym się znajdujemy. To nie dotyczy tylko Gopła, ale też jeziora Kownackiego i Wilczyńskiego, na niektórych z tych jezior w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat odnotowano spadek tafli wody o ładnych parę metrów. To jest sytuacja dramatyczna – mówił w Kruszwicy Szymon Hołownia - Powoduje to ważne problemy dla gospodarki całego regionu dlatego, że wysychają uprawy rolne, za chwilę coraz bardziej ograniczona będzie turystyka.


Zdaniem Polski 2050 priorytetem powinna być transformacja gospodarcza w kierunku zielonej gospodarki, aby region Pojezierza Gnieźnieńskiego mógł skupić się na uprawach zdrowej żywności oraz rozwoju turystyki.

 

- Dzieci nam tego nie wybaczą! Tego, że wyschnie Gopło – podkreślał lider Polski 2050 - My tego nie możemy zostawić naszym dzieciom w takim stanie na jaki się zanosi,że za chwilę zostawimy. To byłoby nieludzkie przeżreć, wykorzystać, przepalić, a wy drogie dzieci radźcie sobie sami.

 

]]>
Kruszwica Thu, 17 Jun 2021 17:08:05 +0200
Dr Rajewski: upały nie stanowią przeciwskazania do szczepienia bądź jego odwlekania https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20641-dr-rajewski-upaly-nie-stanowia-przeciwskazania-do-szczepienia-badz-jego-odwlekania https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20641-dr-rajewski-upaly-nie-stanowia-przeciwskazania-do-szczepienia-badz-jego-odwlekania Dr Rajewski: upały nie stanowią przeciwskazania do szczepienia bądź jego odwlekania

Upały nie stanowią przeciwskazania do szczepienia przeciw COVID-19 bądź jego odwlekania – powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski, pracownik bydgoskiego szpitala obserwacyjno-zakaźnego. Dodał, że trzeba po prostu w gorące dni dbać o odpowiednie nawodnienie i po szczepieniu przez kilka dni unikać wysiłku.

 

"Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej" – podkreślił lekarz.

 

W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie.

 

"Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego" – wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.

 

Zdaniem dr Rajewskiego na 1-2 dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych.

 

"U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc 2 czy 3 dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi" – podsumował ekspert. (PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ joz/

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 17 Jun 2021 14:23:45 +0200
W Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20640-w-fordonie-odbeda-sie-x-dni-kresowe-to-kontynuowanie-dziela-zdzisalwa-cisowskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20640-w-fordonie-odbeda-sie-x-dni-kresowe-to-kontynuowanie-dziela-zdzisalwa-cisowskiego W Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego

Dni Kresowe to szczególne wydarzenie w Bydgoszczy, bowiem wielu bydgoszczan wywodzi się z Kresów dawnej Rzeczypospolitej, co związane jest z przesiedleniami jakie odbyły się po II wojnie światowej. Wielu z nostalgią myśli o ziemiach dawnych swoich przodków, los ich jednak związał z Bydgoszczą.


Od dekady w Bydgoszczy organizowane są w okresie czerwca Dni Kresowe. Postacią, która co roku dbała o to, aby wszystko organizacyjnie dopiąć był Zdzisław Cisowski, mający pochodzenie kresowe. Zmarł on w październiku, co mogło wywołać niepokój o przyszłość dzieła jakim są dni Kresowe. W inicjatywę zaangażowały się jednak jego dzieci, stąd też w najbliższą niedzielę odbędzie się ich X edycja.

 

X Dni Kresowe rozpoczną się o godzinie 10:00 (20 czerwca) Mszą Świętą w parafii pw. św. Łukasza i św. Rity przy ulicy gen. Bora-Komorowskiego w Fordonie. Idea Dni Kresowych od lat była taka, że co roku odwiedzana jest inna parafia. Po Mszy Świętej będzie można obejrzeć wystawę pt. ,,Polskie Kresy od Wilna do Drohobycza i Stanisławowa – podróż sentymentalna”. Odbędzie się też kiermasz wydawnictw kresowych i historycznych.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 17 Jun 2021 13:20:09 +0200
Żnin z każdym dniem oddala się od programu Kolej Plus https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/20638-znin-z-kazdym-dnie-oddala-sie-od-programu-kolej-plus https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/20638-znin-z-kazdym-dnie-oddala-sie-od-programu-kolej-plus Szubin

Do tej pory tylko Koronowo rozpisało przetarg na opracowanie dokumentacji studialnej, konieczne do znalezienia się na liście rankingowej programu Kolej Plus. Czasu jest jednak coraz mniej, bowiem takie opracowanie powinno powstać najpóźniej do listopada.

W naszym regionie w ubiegłym roku aplikację do Kolej Plus złożyły również władze Żnina, były to dwie osobne aplikację na odbudowę ciągu Bydgoszcz – Szubin (z wykorzystaniem linii nr 356) – Żnin oraz modernizację linii kolejowej Żnin – Barcin – Inowrocław. Realizacja obu wariantów jest mało prawdopodobna, stąd też trzeba by się na któryś zdecydować. Z każdym dniem staje się jedna coraz bardziej prawdopodobny scenariusz, iż obie koncepcje przywrócenia Żnina na kolejową mapę Polski upadną.

 

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Żnina do tej pory nie zapadły żadne decyzje co do dalszych kroków, a mamy już połowę czerwca. W tej sprawie burmistrz Żnina planuje w najbliższych dniach naradę z udziałem sąsiednich samorządów, zaproszeni mają być też przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

 

Jak udało nam się ustalić, że jedną z głównych przyczyn braku postępów jest sceptyczne podejście pozostałych samorządów. Chociażby podbydgoska gmina Białe Błota przez którą przebiega linia nr 356 do Szubina, wyraziła brak zainteresowania.

 

Trzeba wyłożyć pieniądze bez pewności, że się zwrócą

Rządowy program Kolej Plus zakłada sfinansowanie inwestycji w 85% przez budżet państwa, ale pozostałe 15% muszą wyłożyć samorządy jako swój wkład. Nie jest powiedziane czy będzie to województwo, czy grupa samorządów.

 

O tym kto dostanie te 85% dofinansowania zdecyduje lista rankingowa, która ma powstać jesienią w oparciu o dokumentacje studialne. Zlecenie takiego studium jest zatem wymogiem, aby znaleźć się na liście rankingowej, ale nie daje to pewności otrzymania dofinansowania. Istnieje zatem ryzyko, że samorządy wyłożą środki na studium i będą na całym interesie stratne Koszt takiego studium zaczyna się od kilkuset tysięcy złotych, ale mogą to być też kwoty powyżej miliona.

 

W niektórych regionach Polski w znacznym stopniu koszty pokrywają samorządy wojewódzkie, u nas jest jednak polityka Urzędu Marszałkowskiego,że powinny to zrobić gminy i powiaty. Jeżeli większość samorządów gminnych i powiatowych w przebiegu danej linii nie zdecyduje się partycypować w tym przedsięwzięciu, to wówczas taka koncepcja najprawdopodobniej upadnie.

 

Z naszych informacji wynika, że koncepcja przywrócenia ciągu kolejowego Bydgoszcz – Szubin – Żnin jest odbierana w samorządach sceptycznie.

 

]]>
Krajna i Pałuki Thu, 17 Jun 2021 11:42:14 +0200
Eksperci: odporność u ozdrowieńców utrzymuje się długo, a szczepienie mocno je wzmacnia https://www.portalkujawski.pl/region/item/20634-eksperci-odpornosc-u-ozdrowiencow-utrzymuje-sie-dlugo-a-szczepienie-mocno-je-wzmacnia https://www.portalkujawski.pl/region/item/20634-eksperci-odpornosc-u-ozdrowiencow-utrzymuje-sie-dlugo-a-szczepienie-mocno-je-wzmacnia Eksperci: odporność u ozdrowieńców utrzymuje się długo, a szczepienie mocno je wzmacnia

 

Dwie bardzo dobre wiadomości: odporność u ozdrowieńców utrzymuje się długo, a szczepienie dramatycznie ją wzmacnia, pozwala to mieć nadzieję, że ochrona przed obecnymi i przyszłymi wariantami będzie na bardzo dobrym poziomie – stwierdza wirusolog UJ w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć.

 

Specjalista powołuje się na opublikowane przez „Nature” badania naukowców Laboratory of Molecular Immunology Rockefeller University w Nowym Jorku. Wynika z nich, że u ozdrowieńców, którzy przeszli chorobę COVID-19, po roku obserwacji można stwierdzić, że odporność utrzymuje się przez co najmniej 6-12 miesięcy. Z kolei zastosowana u tych osób szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, taka jak mRNA firmy Pfizer, jeszcze bardziej zwiększa odporność humoralną (swoistą), związaną z wytwarzaniem przeciwciał oraz komórek odpornościowych, takich jak komórki typu B zapamiętujące zakażenie.

 

Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie podsumowuje na Twitterze, że są to dwie bardzo dobre wiadomości: odporność u ozdrowieńców utrzymuje się długo, a szczepienie dramatycznie wzmacnia tę odporność i pozwala mieć nadzieję, że ochrona przed obecnymi i przyszłymi wariantami będzie na bardzo dobrym poziomie.

 

Zwraca uwagę, że osoby zaszczepione chronią przez zakażeniem także innych ludzi. „Szczepimy się dla siebie, ale także dla innych. Średnio na każde 20 proc. osób zaszczepionych w danej populacji, liczba przypadków w grupach niezaszczepionych zmniejsza się prawie dwukrotnie” – podkreśla.

 

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. dr Paweł Grzesiowski ostrzega, że ludzie tracą motywację do profilaktyki, gdy lekceważy się zagrożenie. Na Twitterze przypomina, że dotąd ponad 150 tys. Polaków zmarło z powodu koronawirusa, 1,5 mln cierpi na powikłania pocovidowe. (PAP)

 

autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

 

 

]]>
Regionalne Thu, 17 Jun 2021 08:41:11 +0200
Sędzia Juszczyszyn i prokurator Kwiatkowska wezmą w piątek udział w wiecu konstytucyjnym https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20637-sedzia-juszczyszyn-i-prokurator-kwiatkowska-wezma-w-piatek-udzial-w-wiecu-konstytucyjnym https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20637-sedzia-juszczyszyn-i-prokurator-kwiatkowska-wezma-w-piatek-udzial-w-wiecu-konstytucyjnym Sędzia Juszczyszyn i prokurator Kwiatkowska  wezmą w piątek udział w wiecu konstytucyjnym

,,Bydgoszcz pod rękę z Konstytucją” - to tytuł wiecu jaki odbędzie się w piątek o godzinie 14 przy amfiteatrze przy ulicy Mostowej w Bydgoszczy. Będzie to kolejne zgromadzenie krytykujące rząd za działania wobec wymiaru sprawiedliwości. Tym razem pojawią się jednak goście specjalni.

Sędzia Paweł Juszczyn, który pracował w Sądzie Rejonowym oraz Sądzie Okręgowym w Olsztynie stał się jednym z najbardziej znanych sędziów w Polsce za sprawą zawieszenia go w czynnościach służbowych. Sędzia Juszczyszyn jako pierwszy w Polsce powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wskazywał, iż sposób powoływania nowych członków Krajowej Rady Sądowniczej może naruszać prawo Unii Europejskiej. W 2019 roku rozpatrując odwołanie od wyroku sądu I instancji, podjął się próby wyjaśnienia, czy sędzia wydający tamten wyrok miał prawo orzekać, bowiem miał wątpliwości, czy uprawnienia nadane przez KRS sędziemu w pierwszej instancji były prawomocne, dlatego wystąpił do Kancelarii Sejmu RP o ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Tamte działania sprawiły, że w sprawie sędziego Juszczyszyna zrobiło się głośno. Z tego powodu został odsunięty od orzekania.

W kwietniu Sąd Rejonowy w Bydgoszczy badał wniosek sędziego Juszczyszyna, nakazał olsztyńskiemu sądowi przywrócenie go do pracy. Wyrok bydgoskiego sądu nie został jednak do tej pory zrealizowany przez prezesa sądu.

 

Drugim gościem będzie prokurator Katarzyna Kwiatowska, prezes stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. Wypowiadała się krytycznie o kierownictwie Ministerstwa Sprawiedliwości. Pracowała jeszcze kilka miesięcy temu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, dostała jednak skierowanie w ramach delegacji do oddalonego o 180 km od miejsca zamieszkania Golubia-Dobrzynia w kujawsko-pomorskim. W jej opinii jest to ,,karne zesłanie”.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 17 Jun 2021 06:12:21 +0200