Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekDrogi Budapesztu sparaliżował protest taksówkarzy

Drogi Budapesztu sparaliżował protest taksówkarzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek poniedziałek, 18 styczeń 2016 19:48

W poniedziałek rano bez zapowiedzi odbył się protest około 100 taksówkarzy, którzy sparaliżowali skutecznie ruch na głównych arteriach stolicy Węgier. Protestowali oni przeciwko aplikacji mobilnej ,,Uber”, która bezpośrednio uderza w rynek taksówek.

Uber jest aplikacją mobilną na telefony komórkowe i tablety, która pozwala każdemu oferować usługi przewozowe, które rozliczane są za pomocą systemu Ubera bezgotówkowo. W Polsce aplikacja jest jeszcze mało popularna i wspierana przez producenta tylko w największych miastach: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań. Przeciwko niej protestują środowiska taksówkarzy w całej Europie (w Paryżu doszło nawet do zamieszek), gdyż w ich opinii psuje ona rynek.

 

Węgierscy taksówkarze udali się pod Urząd Miasta Budapesztu, gdzie na ręce burmistrza Istvána Tarlósa złożyli petycje. Włodarz Budapesztu wyraził solidarność z ich postulatami, gdyż jak wyjaśniał, węgierscy taksówkarze płacą do miasta podatki, w przeciwieństwie do osób zarabiających dzięki aplikacji Uber. Tarlós rozkłada jednak jako samorządowiec ręce, gdyż nie ma żadnych kompetencji, aby przeciwdziałać w tej sprawie. Z taksówkarzami w tym tygodniu chce się spotkać János Lázár, szef Kancelarii Premiera Victora Orbana.

 

Szacuje się, że w Budapeszcie usługi za pomocą Uber świadczy 1,2 tys. kierowców, zaś aplikacja ma w tym mieście 80 tys. użytkowników. Budapesztańscy kierowcy twierdzą, że stracili przez tą aplikację około połowy klientów.

 

 

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.