Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekPolska z Węgrami, Słowacją i Słowenią chce utworzyć wspólny korytarz towarowy

Polska z Węgrami, Słowacją i Słowenią chce utworzyć wspólny korytarz towarowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek sobota, 02 kwiecień 2016 20:21

Podczas marcowej wizyty w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu z węgierskim prezydentem Janosem Aderem, mówił o potrzebie bliższej realizacji wspólnych działań infrastrukturalnych pomiędzy naszymi krajami. Kilka dni później PKP PLK zainicjowało powstanie europejskiego korytarza transportowego nr 11, który popularnie nazywany ma być ,,Bursztynowym Korytarzem Towarowym”.

 23 marca przedstawiciele Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier (ranga ministrów infrastruktury) podpisali się pod listem do Komisji Europejskiej, w którym wnioskują o utworzenie europejskiego korytarza transportowego nr 11. Byłby to trzeci korytarz, który przebiegałby przez Polskę.

 

Utworzenie nowego korytarza towarowego, łączącego Polskę, Słowację, Węgry i Słowenię to szansa na stworzenie nowej jakości przewozów towarowych. Korytarz „Bursztynowy” zacieśni współpracę i usprawni kolejowy transport w Europie – ocenia Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK.

 

Bliską współpracą zainteresowani są również zarządcy infrastruktury Słowacji, Słowenii i Węgier. Planowany korytarz łączyłby Warszawę z granicą białoruską w Terespolu, obejmowałby również miasta stołeczne: Budapeszt, Bratysławę i Ljubljanę. Wstępna mapa koncepcji:

Grafika: Rynek-Kolejowy.pl

 

Jeżeli Bruksela wyrazi zgodę, to europejski korytarz transportowy nr 11 rozpocznie funkcjonowanie pod koniec 2018 roku.

 

Nowy korytarz uzupełniałby możliwości korytarza nr 5, który funkcjonuje już od listopada. Łączy on polskie Wybrzeże nad Morzem Bałtyckim przez Kujawy i Śląsk, a następnie Austrię i Słowację z włoskim wybrzeżem nad Morzem Adriatyckim. Stąd też oficjalna nazwa - Rail Freight Corridor 5 Baltic – Adriatic. Przebieg korytarza nr 5 i 11 byłby wspólny na odcinku Katowice – Zilina – Bratyslawa.

 

Szerzej o sprawie pisze serwis PopieramBydgoszcz.plKraje Europy Środkowej chcą powołać ,,Bursztynowy Korytarz Transportowy”.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów