Magyar Hirek http://portalkujawski.pl Mon, 20 Aug 2018 10:50:41 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Węgrzy dzisiaj świętują. Ostre słowa o ,,dyktacie Brukseli” http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/10797-wegrzy-dzisiaj-swietuja-ostre-slowa-o-dyktacie-brukseli http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/10797-wegrzy-dzisiaj-swietuja-ostre-slowa-o-dyktacie-brukseli Węgrzy dzisiaj świętują. Ostre słowa o ,,dyktacie Brukseli”

Dzisiaj przypada Narodowe Święto Węgier obchodzone w ramach pamiątki wybuchu powstania w Peszcie – 15 marca 1848 roku – w trakcie Wiosny Ludów. Węgrzy znajdujący się pod austriackim zaborem domagali się m.in. powołania węgierskiego rządu. W tym powstaniu uczestniczyli również Polacy z z gen. Józefem Bemem (w Budapeszcie mieści się jego pomnik) na czele. O udziale naszych rodaków pamiętano dzisiaj w Budapeszcie.

 

Ubiegłotygodniowy szczyt UE w Brukseli wpłynął raczej na pogorszenie relacji polsko-węgierskich. O tym dzisiaj jednak specjalnie nie mówiono w stolicy Węgier. Tak jak co roku obecność Polaków na uroczystościach była widoczna, za co podziękował im osobiście premier Victor Orban.

 

- My, Węgrzy nie zapomnimy, ilu polskich bohaterów walczyło o węgierską wolność – podkreślał burmistrz Budapesztu, Istvan Tarlos.

 

Premier Orban natomiast przyznał – To dla nas ważne, że tak jak w 1848 roku, tak samo dzisiaj jesteście tutaj z nami.

 

Węgierski premier w swoim wystąpieniu dość jednoznacznie krytykował politykę decydentów Unii Europejskiej – Trzeba zdjąć maskę obłudy – apelował o rzeczową debatę na temat przyszłości UE Orban krytycznie odnosił się również do polityki migracyjnej Unii. Podkreślał również potrzebę ochrony tożsamości narodowej poszczególnych państw UE – My na zawsze pozostaniemy Węgrami!

 

Powstanie z 1848 roku zostało stłumione, ale ożywione w ten sposób pragnienie wolności Węgrów poskutkowało utworzeniem w 1867 roku Austro-Węgier z niezależnym węgierskim parlamentem. Wspólne państwo znajdowało się pod panowaniem dynastii Habsburgów.

]]>
Magyar Hirek Wed, 15 Mar 2017 16:58:45 +0100
Duda: Węgrzy byli dla Polaków zawsze przyjaciółmi http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9985-duda-wgrzy-byli-dla-polakow-zawsze-przyjaciolmi http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9985-duda-wgrzy-byli-dla-polakow-zawsze-przyjaciolmi

Gościem obchodów 60-tej rocznicy wybuchu powstania antysowieckiego w Budapeszcie był Prezydent RP Andrzej Duda. Mówił on o wspólnym fundamencie chrześcijańskim, który zbudował węgierską i polską państwowość i zapewnił Węgrów, że zawsze mogą na Polskę liczyć.

- Zginęły tysiące ludzi. Zapłaciliście ogromną cenę za pragnienie wolności, ale w końcu tę wolność zdobyliście. Wprawdzie po latach, po prześladowaniach, po cierpieniu, ale ludzi, którzy mają wolność w sercu nic nie jest w stanie złamać. Odzyskaliście wolność, odzyskaliście suwerenność, niepodległość i dzisiaj budujecie cały czas swój dobrobyt. Może zarówno nam Polakom, jak i Wam do tego zachodniego jeszcze daleko, ale zdobędziemy go swoją pracą, swoim wysiłkiem i swoim poczuciem wolności, i niezależności – mówił w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Wart zauważyć, że podczas zgromadzenia, obecne były polskie flagi.

 

Obecność polskiego prezydenta, podczas tej ważnej dla Węgrów rocznicy, ma na pewno duży wymiar symboliczny.

 

- Polacy nigdy Węgrom nie zapomną, nie tylko pięknych królowych, które do Polski z Węgier przychodziły, św. Kingi, św. Jadwigi, ale nie zapomnimy przede wszystkim pomocy, której żeście nam udzieli w 1920 roku, kiedy broniliśmy się przed wojskiem sowieckim, przysyłając nam amunicję, która być może przechyliła szale tej wojny na polską stronę. Żeście w 1939 roku otwarli granicę dla naszych żołnierzy umykających przed niemiecką i sowiecką agresją, przed niewolą. I dzięki temu mogła powstać polska armia na zachodzie. Żeście zawsze byli naszymi przyjaciółmi, dlatego Was nie opuścimy, i możecie liczyć na Polskę, w najtrudniejszych chwilach, idziemy razem, dwa państwa zbudowane na fundamencie chrześcijańskim. Dzisiaj wolne, niepodległe, będące razem w Zjednoczonej Europie – kontynuował polski prezydent - Niech Bóg błogosławi Polskę, niech Bóg błogosławi Węgry. Cześć i chwała bohaterom powstania 1956 roku, Boże zbaw Węgrów i ześlij na nich swoje łaski – zakończył tymi słowami.

 

Na scenie głową państwa polskiego powitał uściskiem prezydent Węgier János Áder.

 

Szerzej o historyczmym uwarunkowaniu powstania w Budapeszcie piszemy - 60 lat temu w Budapeszcie obudziło się pragnienie wolności

 

]]>
Magyar Hirek Mon, 24 Oct 2016 14:03:42 +0200
Węgrzy stanęli w obronie polskiego rządu http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9761-wegrzy-staneli-w-obronie-polskiego-rzadu http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9761-wegrzy-staneli-w-obronie-polskiego-rzadu

W środę Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której wyraża się zaniepokojenie o stan demokracji w Polsce. Dzień wcześniej odbywała się debata w tej sprawie, podczas której można było usłyszeć z ust przedstawicieli innych państw, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zmonopolizował media w Polsce. Narodem, którego reprezentanci prawie jednogłośnie stanęli po stronie Polski byli Węgrzy.

Podczas, gdy w Strasburgu odbywały się głosowania, w tym samym czasie na budynku parlamentu w Budapeszcie obok węgierskiej flagi, wisiała również flaga Polski. Oficjalnie nie ma informacji o przyczynie udekorowania parlamentu węgierskiego polskimi barwami, ale jeżeli spojrzymy na zachowanie europosłów rządzącego na Węgrzech Fideszu, to można dojść do wniosku, że był to gest solidarności z Polską.

 

Polacy w głosowaniu nie byli jednak jednogłośni, bowiem europosłowie Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej poparli tę rezolucję. Pod ich adresem w Polsce padły zarzuty o głosowanie przeciwko własnemu narodowi. Jak wyjaśnia jednak europoseł Tadeusz Zwiefka z kujawsko-pomorskiego - Parlament Europejski przyjął rezolucje w obronie podstawowych zasad demokratycznych w Polsce. To nie jest rezolucja przeciwko naszej ojczyźnie.

 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz powiedział zaś, że ta rezolucja jest przeciwko PiS-owi.

 

Europoseł PiS prof. Ryszard Legutko w debacie natomiast widział inne przyczyny podjęcia tej rezolucji - Wasi towarzysze politycznie stracili władzę monopolistyczną w Polsce i trudno wam to zaakceptować.

 

Ostatecznie rezolucję przyjęto przy 510 głosach za i 160 przeciw. Wśród przeciwników jednoznacznie zdeklarowali się Węgrzy. Przeciwko podejmowaniu rezolucji głosowali następujący węgierscy posłowie:

Zoltan Balczo (Jobbik), Andrea Bocskor (Fidesz), Andor Deli (Fidesz), Tamas Deutsch (Fidesz), Norbert Erdos (Fidesz), Kinga Gal (Fidesz), Ildiko Gall-Pelcz (Fidesz), Adam Kosa (Fidesz), Bela Kovacs (Jobbik), Gyorgy Schopflin (Fidesz), József Szajer (Fidesz), Laszlo Tokes (Fidesz).

 

Fidesz wraz z Platformą Obywatelską i CDU Angeli Merkel tworzy Europejską Partię Ludową, która prawie cała poparła tę rezolucję. To jednak węgierscy posłowie Fideszu jako największa grupa w tej frakcji zagłosowali przeciw. Co jest pewnym jednoznacznym gestem ze strony Fideszu i lidera tej partii Victora Orbana w kierunku rządzącego Polską PiS-u.

 

Słów krytyki wobec przeciwników rezolucji nie krył natomiast europoseł Zwiefka - Przeciwko byli ci którzy są za rozwaleniem Unii Europejskiej i wspierają politykę Putina mającą na celu rozbicie jedności Europy.

 

Za rezolucją było tylko czterech węgierskich posłów związanych z S&D Martina Schultza – do tej grupy należą również europosłowie SLD:

Csaba Molnar (Koalicja demokratyczna), Peter Niedermuller (Koalicja demokratyczna), Tibor Szanyi (Węgierska Partia Socjalistyczna), Istvan Ujhelyi (Węgierska Partia Socjalistyczna)

 

]]>
Magyar Hirek Thu, 15 Sep 2016 16:25:05 +0200
Węgierskie MSZ: W naszym interesie jest silna Europa http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9295-wegierskie-msz-w-naszym-interesie-jest-silna-europa http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9295-wegierskie-msz-w-naszym-interesie-jest-silna-europa

W czwartek Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej. Wynik brytyjskiego referendum popularnie nazywany jest Brexitem. Głosowanie mieszkańców Wielkiej Brytanii skomentował na konferencji prasowej Péter Szijjártó, szef węgierskiego MSZ.

 

Zdaniem Szijjártó należy z decyzji Brytyjczyków wyciągnąć kilka lekcji. Przede wszystkim Bruksela powinna zacząć słuchać opinii obywateli. Jego zdaniem w interesie nas wszystkich jest silna Europa, będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy Unia Europejska będzie wstanie szukać odpowiedzi na powstające wyzwania i kryzysy, odchodząc przy tym od poprawności politycznej. Przykładem takiego wyzwania jest chociażby kryzys imigracyjny.

 

- Europa potrzebuje wieku szczerej polityki – mówił Péter Szijjártó.

 

Węgierski minister spraw zagranicznych zapowiedział również, że państwa Grupy Wyszehradzkiej będą blisko współpracować w kwestiach dotyczących skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Minister Rolnictwa Sándor Fazekas liczy, że Wielka Brytania po wyjściu, zawrze z Unią Europejską umowę handlową, przez co węgierskie produkty będą nadal trafiać na brytyjski rynek. Węgrzy dostarczają Brytyjczykom wysokiej jakości wina, przetwory mięsne i słodycze.

 

]]>
Magyar Hirek Fri, 24 Jun 2016 23:33:48 +0200
Młodzi Węgrzy w 96-tą rocznicę traktatu z Trianon http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9238-mlodzi-wegrzy-w-96-rocznice-traktatu-z-trianon http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9238-mlodzi-wegrzy-w-96-rocznice-traktatu-z-trianon

Aktywiści Jobbiku zorganizowali w ubiegłym tygodniu na Placu Bohaterów w Budapeszcie happening, którym chcieli wyrazić swoje emocje wobec podpisane 4 czerwca 1920 roku traktatu z Trianon (pałac we francuskim Wersalu). Traktat oznaczał w praktyce rozbiór Węgier.

Podczas happeningu ułożono granicę Węgier przed Trianon, w środku zaś umieszczono cytat węgierskiego pisarza Albert Wass: ,,Razem jesteśmy silni, osłabieni osobno"

 

Zachęcamy do włączenia napisów podczas oglądania filmu. Materiał filmowy w orginale przygotował Jobbik. Podkład stanowi utwór zespółu Szkitia pt. ,,Trianon", który wyraża emocje jakie czują Węgrzy wspominając wydarzenia z 4 czerwca 1920 roku.

 

Więcej o traktacie z Trianon piszemyWęgrzy obchodzą Dzień Jedności Narodowej

 

]]>
Magyar Hirek Tue, 14 Jun 2016 15:54:00 +0200
Czy dojdzie w Budapeszcie do wspólnego posiedzenia parlamentu Polskiego i Węgierskiego http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9224-czy-dojdzie-w-budapeszcie-do-wp-spolnego-posiedzenia-polskiego-i-wegierskiego-parlamentu http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9224-czy-dojdzie-w-budapeszcie-do-wp-spolnego-posiedzenia-polskiego-i-wegierskiego-parlamentu

Takie wydarzenie miałoby na pewno wymiar historycznym, przy tym doskonale podkreślającym wielowiekową tradycję przyjaźni pomiędzy narodami. Byłby to też ważny wyraz w polityce europejskiej. Takiego pragnienia nie kryje dr Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Janusz Szewczak chwali politykę gospodarczą rządu Victora Orbana – Utrzymuję kontakty z węgierskimi politykami – przyznaje polski parlamentarzysta.

 

-Orban był przygotowany, miał projekty ustaw i rozegrał politykę fantastycznie – mówi z zachwytem Szewczak – Oni poszli znacznie dalej od Polski, opodatkowali m.in. firmy komunikacyjne i energetyczne. Tam jednak wszystko było wyprzedane. Węgrzy osiągnęli wielkie zwycięstwo gospodarcze, dzisiaj wiele wskaźników ekonomicznych od naszych. Są na dobrej drodze do suwerenności gospodarczej, choć to znacznie mniejszy kraj.

 

Zdaniem posła Janusza Szewczaka w Budapeszcie panuje lepsza sytuacja polityczna – Nie mają oni tak absurdalnej i totalnej opozycji. U nas wszelkie próby pomocy obywatelom są odbierane jako ataki na demokracje.

 

Szewczak stanowczo krytykuje politykę poprzedniego rządu, który miał stworzyć z Polski Eldorado dla banków, gdyż państwo nie chroniło obywatela przed nieuczciwymi praktykami. Parlamentarzysta uważa, że próba zbudowania wizerunku Polski jako kraju, gdzie zagrożona jest demokracja, to linia obrony instytucji finansowych, które boją się reform przygotowywanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości .

 

- Chciałby, aby doszło na Węgrzech do wspólnego posiedzenia naszych parlamentów – wyraził pragnienie Szewczak – Byłoby to ważne wydarzenie historyczne.

 

Takie posiedzenie podkreśliłoby również siłę polityczną Polski i Węgier w Unii Europejskiej.

 

 

]]>
Magyar Hirek Sun, 12 Jun 2016 14:47:29 +0200
Węgrzy obchodzą Dzień Jedności Narodowej http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9173-wegrzy-obchodza-dzien-jednosci-narodowej http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9173-wegrzy-obchodza-dzien-jednosci-narodowej

Data 4 czerwca dla większości Węgrów wywołuje tragiczne skojarzenia, w związku z podpisanym w 1920 roku traktatem z Trianon, który doprowadził do odebrania Węgrom większości ziem państwowych. Od 2010 roku Węgrzy tego dnia obchodzą Dzień Jedności Narodowej, który jest dniem solidarności z członkami narodu węgierskiego, którzy zamieszkują poza granicami państwa.

 

Traktat z Trianon (nazwa pałacu we francuskim Wersalu) podpisano dokładnie 4 czerwca 1920 roku o godzinie 16:32. Był to dokument pokojowy pomiędzy Węgrami, które znalazły się wśród państw przegranych w I wojnie światowej a państwami Ententy (Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Włochy, Rumunia, Królestwem Chorwatów, Serbów i Słoweńców, Czechosłowacją). Pozycja polityczna była na tyle słaba, że musieli zaakceptować warunki postawione im przez sąsiadów. Największym beneficjentem traktatu wydaje się Rumunia, która uzyskała Siedmiogród. W Siedmiogrodzie zwanym również Transylwanią, do dzisiaj zamieszkuje spora mniejszość węgierska nazywająca siebie Seklerami (O Seklerach szerzej pisaliśmy – Kim są Seklerzy? ) Polska uzyskała małe skrawki Spisza i Orawy.

 

Węgrzy do dzisiaj czują się skrzywdzeni tamtymi ustaleniami. Decyzja z Wersalu nie jest jednak do końca sprawiedliwa – co prawda Węgry były spadkobiercą dawnej monarchii habsburskiej, będąc częścią państwa Austro-Węgry, odpowiedzialnego za wybuch I wojny światowej. Węgrzy nie mieli jednak wpływu na politykę zagraniczną wspólnego z Austriakami państwa, stąd też tak surowe karanie ich wydaje się niezbyt sprawiedliwe.

 

Obchody Dnia Jedności Narodowej odbywały się dzisiaj w Budapeszcie. Przemawiający europoseł László Tőkés z partii rządzącej Fidesz mówił, że dużym zagrożeniem dla tożsamości narodowej Węgier jest szerzący się kosmopolityzm, który próbowali zaszczepić komuniści. Z którym państwa postkomunistyczne borykają się do dzisiaj.

 

Warto wiedzieć:

-W Polsce dzień solidarności z mniejszościami narodowymi obchodzimy 2 maja. Decyzją Sejmu jest to bowiem Dzień Flagi Rzeczypospolitej oraz Polonii za granicą.

-Gdy wybuchała I wojna światowa Polska formalnie nie istniała. Polacy chcący odzyskać państwo liczyli, że uda się wojnę pomiędzy zaborcami wykorzystać dla odbudowy Rzeczypospolitej. Nie byli jednak zgodni co do tego, po jakiej stronie powinniśmy się określić – Ententy czy Państw Centralnych. Zwolennikiem wspierania Ententy był Roman Dmowski, który doprowadził do powstania we Francji tzw. ,,Błękitnej Armii”, na czele której stanął gen. Józef Haller (pierw walczył on po stronie Państw Centralnych przeciwko Rosji, ale gdy zauważył, iż Niemcy nie są zainteresowane niepodległą Polską uciekł do Francji). Dzięki Dmowskiemu i żołnierzach przelewających krew w ,,Błękitnej Armii”, Polska po zakończeniu wojny znalazła się w obozie zwycięskim, przez co nasza pozycja polityczna była znacznie większa niż Węgrów.

 

]]>
Magyar Hirek Sat, 04 Jun 2016 20:08:24 +0200
Ferencvárosu Budapeszt z pucharem Węgier http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9043-ferencvarosu-budapeszt-z-pucharem-wegier http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9043-ferencvarosu-budapeszt-z-pucharem-wegier

W sobotę 7 maja w Budapeszcie rozegrano spotkanie pomiędzy dwoma stołecznymi klubami, którego stawką był puchar kraju. Zwyciężył Ferencvárosu Budapeszt, ciekawie było również na trybunach.

Bramkę na wagę pucharu zdobył Zoltán Gera.

 

Ferencvárosu Budapeszt jest najbardziej utytułowanym węgierskim klubem. W tym roku poza pucharem Węgier, zdobył również ligowe mistrzostwo kraju.

 

Oprawa przygotowana przez kibiców Ujpestu:


 

 

 

 

 

 

]]>
Magyar Hirek Thu, 12 May 2016 21:13:55 +0200
Marszałek Sejmu odbył oficjalną podróż na Węgry http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9018-marszalek-sejmu-odbyl-ofijcalna-podroz-na-wegry http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/9018-marszalek-sejmu-odbyl-ofijcalna-podroz-na-wegry

W piątek w węgierskim parlamencie odbyła się 3. Konferencja Przyjaciół Węgier, której celem było upamiętnienie 60-tej rocznicy rewolucji z 1956, która wybuchał w Budapeszcie. Polskę reprezentował w tym wydarzeniu Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wizyta najwyższego przedstawiciela polskiego parlamentu, była kolejną po odwiedzinach premier Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy w Budapeszcie.

Nie powinno to jednak dziwić, gdyż Węgry uchodzą w ostatnim czasie za jednego z najważniejszych sojuszników Polski w Unii Europejskiej.

 

- Polaków i Węgrów połączył wielki most solidarności i pomocy. Bohaterską walkę Węgrów Polacy traktowali jako własną – mówił, przemawiając w węgierskim parlamencie, marszałek Kuchciński.

 

- Jesteśmy narodami pomiędzy którymi istnieje przyjaźń na bazie wspólnych wartości – powiedział przewodniczący węgierskiego parlamentu László Kövér, podczas otwarcia konferencji.

 

]]>
Magyar Hirek Mon, 09 May 2016 21:10:28 +0200
Święty Wojciech może zostać patronem Europy Środkowo-Wschodniej http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/8850-swiety-wojciech-moze-zostac-patronem-europy-srodkow-wschodniej http://portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/8850-swiety-wojciech-moze-zostac-patronem-europy-srodkow-wschodniej

Taka inicjatywa zrodziła się w sercu prymasa Węgier kard. Péter Erdő. Postać, która obok Mieszka I jest symbolem początku państwa polskiego, również wpisała się w historię Węgier, Czech i Słowacji. Państw, które w ostatnim czasie ściślej współpracują ze sobą politycznie.

 

W czwartek 14 kwietnia przypadnie dokładnie 1050 rocznica przyjęcia przez Mieszka I Chrztu Polski. Tego dnia rozpoczną się najważniejsze obchody jubileuszu chrztu. Nie sposób jednak myśląc o tym wydarzeniu zapomnieć o św. Wojciechu.

 

Wojciech Sławnikowic urodził się w 956 roku w Libicach w Czechach. Rodzice widzieli w nim rycerza, ale gdy ciężko zachorował przyrzekli, że gdy wyzdrowieje to wyślą go do zakonu. Tak też się stało, w zakonie przyjął imię Adalberta. Święcenia kapłańskie przyjął w 981 roku, czyli kilkanaście lat po przyjęciu przez Polskę chrztu. Z Czech musiał wyjechać do Rzymu z powodu konfliktów z miejscowym księciem. Cesarz Otton III z którym Wojciech się zaprzyjaźnił, zasugerował mu przybycie do Polski rządzonej przez syna Mieszka Bolesława Chrobrego. Udał się z misją chrystianizacyjną do Prus, gdzie został zamordowany. Chrobry dość drogo wykupił jego ciało, które kazał pochować w Gnieźnie.

 

To wydarzenie miało kluczowe znaczenie polityczne dla Polski. W roku 1000 doszło bowiem do Zjazdu Gnieźnieńskiego, którego celem była pielgrzymka cesarza Ottona III do Polski. Otton miał wizję odbudowy cesarstwa rzymskiego, w którym Polska miała odgrywać wielką rolę. Jego szybka śmierć te plany jednak uniemożliwiła.

 

Patron Węgier

Święty Wojciech uznawany jest za patrona Polski, Czech i Węgier. Po podbiciu przez Węgry Słowacji, podjął na tych terenach działania misyjne. Doprowadziło to do konfliktu z węgierskim dworem Arpadów, który był pogański. Węgry chrześcijańskie stały się dopiero od 997 roku, gdy na tronie zasiadł św. Stefan I (szent Istvan), który wywodził się z dynastii Arpadów. Przekazy mówią,że najprawdopodobniej  św. Stefan chrzest przyjął w 974 roku właśnie z rąk św. Wojciecha.  Choć wówcas oznaczałoby, że święcenia przyjął szybciej niż w 981 roku, przez co to podani nie jest do końca spójne. Inna wersja mówi o tym, że św. Wojciech udzielił św. Stefanowi sakramentu bieżmowania.

 

W ubiegłym roku węgierski prymas Péter Erdő podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie, wyraził potrzebę modlenia się, aby św. Wojciech został patronem Europy Śrokowo-Wschodniej. Zdaniem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, ta myśl węgierskiego kardynała została pozytywnie przyjęta również przez kard. Dominika Dukę, który stoi na czele Kościoła w Czechach oraz kard. Kazimierza Nycza.

 

]]>
Magyar Hirek Tue, 12 Apr 2016 23:51:35 +0200