Jesteś tutaj: HomeMagazyn

Fundacja „Pocztowy Dar” wsparła zakup kardiomonitorów dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Decyzja o przekazaniu darowizny to kolejny krok Poczty Polskiej w realizacji programu walki z COVID-19. W sumie na ten cel w postaci darowizn dla instytucji medycznych przeznaczono dotychczas blisko 600 tys. złotych. 

W szpitalach sytuacja wciąż jest trudna, ale pacjentów z COVID-19 już nie przybywa, powoli spada zapełnienie nimi szpitali, wykorzystywanych jest coraz mniej respiratorów. Takim punktem kulminacyjnym jeżeli chodzi o obciążenie służby zdrowia w kujawsko-pomorskim był początek tygodnia. Powoli też spada liczba dziennych zakażeń, choć tempo spadkowe w naszym województwie nie jest już tak duże jak przed tygodniem.

Dzięki większej liczbie szczepień będziemy w stanie osiągnąć w dwa miesiące, a może nawet szybciej, pułap odporności zbiorowej - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Najdłuższa wojna domowa w dziejach Polski

Napisane przez niedziela, 11 kwiecień 2021 10:55

Kwiecień to dla Polaków szczególny okres, w którym wspominamy ofiary zbrodni katyńskiej. Wymordowanie polskich oficerów, reprezentujących ówczesną inteligencję było ogromnym ciosem dla narodu polskiego, ale też przysłużyło się – paradoksalnie – do zrealizowania planu Józefa Stalina podporządkowania Polski Moskwie. Następstwem tego była wojna domowa pomiędzy podziemiem antykomunistycznym oraz tymi, którzy byli lojalni moskiewskim władzom. Zapraszam na ostatni rozdział mojego opracowania poświęconego tej najdłuższej wojnie, która dla wielu wciąż trwa – jednocześnie przytaczam linki do poprzednich publikacji.

COVID-19 wyzwala w płucach nieoczekiwany mechanizm

Napisane przez sobota, 10 kwiecień 2021 21:34

W komórkach płuc wirus SARS-CoV-2 wyzwala szlak biochemiczny, zwany układem dopełniacza - co może tłumaczyć, dlaczego choroba jest tak trudna do wyleczenia - poinformował międzynarodowy zespół naukowców na łamach czasopism „Science Immunology”.

Spada liczba zakażeń, niestety zgony idą w górę (raport)

Napisane przez sobota, 10 kwiecień 2021 11:25

Dane z ostatnich dni potwierdzają, że w kujawsko-pomorskim jesteśmy już po szczycie trzeciej fali COVID-19, zdaniem ekspertów najtrudniejszej, być może także już ostatniej. Powoli liczba aktywnie zakażonych powinna spadać, niestety szczyt tej trzeciej fali obecnie przewija się przez szpitale, przez co widoczny jest wzrost zgonów, mamy też do czynienia z największy obciążeniem szpitali. Z tego też powodu rząd postanowił o tydzień przedłużyć obostrzenia.

Od roku niemal każdego dnia spotykamy się ze wpisami lub pseudoartykułami, które porównują śmiertelność COVID-19 z zagrożeniem jakie niesie wirus grypy, czy głoszące teorię spiskowe jakoby pandemia była wywołana celowo, aby ograniczać wolności obywatelskie. Jak się okazuje – to zjawisko zauważa też papież Franciszek i przyrównuje je do patologii medialnej.

Warte obejrzenia

19 marca 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Dane o szczepieniach są tak prezentowane, że pogubić może się nawet wojewoda

    - W tej chwili mamy w województwie kujawsko-pomorskim 440 tys. (zaszczepionych) dawką pierwszą oraz dawkami dwiema 110 tys. osób – pochwalił się na wtorkowej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Gdyby tak było to przynajmniej jedną dawką szczepionki zaszczepione byłoby 21,6% populacji naszego województwa, czym zawyżalibyśmy znacznie średnią dla Polski, która wynosi 17,5%. Okazuje się, że sposób prezentacji oficjalnych informacji o szczepieniach nie jest zbyt czytelny.

  • Sami sobie zgotowaliśmy ten los

    W niedzielę wykazaliśmy, że w marcu mieliśmy w kujawsko-pomorskim wzrost zgonów w stosunku do roku ubiegłego o 35%, Tzw. zgony nadmiarowe widoczne są od listopada, w tym okresie jest to ponad 6 tys. zgonów. W wielu zestawieniach Polska widnieje jako ten kraj w Europie, gdzie tych przedwczesnych zgonów jest najwięcej i to jest nasza wielka porażka.

Wiadomości z regionu