Jesteś tutaj: HomeNakielskiPowstańcy nie pozwolili zająć Kcyni

Powstańcy nie pozwolili zająć Kcyni

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 07 luty 2013 14:09

3 lutego miała miejsce jedna z ważniejszych bitw powstania wielkopolskiego. Stoczona została ona na kcyńskim dworcu. Jutro odbędą się uroczystości upamiętniające powstanie w Kcyni.

 

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Dość szybko walki objęły niema całą Wielkopolskę i Kujawy. W noc sylwestrową bez większego oporu zdobyto Kcynię.

 

Miesiąc później w trakcie trwania niemieckie kontrofensywy pod Kcynią doszło do walk raz jeszcze. 3 lutego pozycje powstańców w okolicach dworca kolejowego ostrzelała artyleria, do akcji ruszył także niemiecki pociąg pancerny. To zwycięstwo pozwoliło na zdobycie dużej ilości broni.

 

Tego samego dnia powstańcy zdobyli Rynarzewo, a dzień później Szubin. Dla powstańców oznaczało to przywrócenie linii rontu wzdłuż Noteci.

 

94 lata później pamiętajmy

W piątek 8 lutego w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni odprawiona zostanie uroczysta msza święta w 94 rocznicę wybuchu powstania. Następnie na kcyńskim rynku odbędzie się Apel Poległych. Serdecznie zachęcamy do udziału.

Na rynku zostanie także otwarta wystawa przedstawiająca powstanie na fotografii, która na dłużej zagości w tym miejscu.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

 • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

   

  We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

  Etykiety: PKP kolej linia nr 131
 • Nadal w naszym województwie będzie dwóch przewoźników

  Obecnie przewozy o charakterze regionalnym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego świadczy dwóch przewoźników: Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) oraz Arriva. Od 13 grudnia nadal będzie dwóch przewoźników, choć nie jest powiedziane jakie będą to firmy, nie wiadomo też kto w jakich pakietach będzie świadczył przewozy.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu