Jesteś tutaj: HomeNakielskiProfesor Czochralski obserwuje posłów w Sejmie

Profesor Czochralski obserwuje posłów w Sejmie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 07 luty 2013 20:19

W holu głównym budynku Sejmu Rzeczypospolitej otwarto w środę wystawę poświęconą wybitnemu wynalazcy urodzonemu w Kcyni – profesorowi Janowi Czochralskiemu. Warto pamiętać, że decyzją parlamentu rok 2013 nosi jego imię.

 

To dzięki niezwykłej pasji, determinacji, pracowitości i innowacyjności myślenia Profesor Czochralski wyprzedził swoją epokę i tym samym zapewnił swoim pracom trwałe miejsce w kanonie światowej literatury naukowej – mówił w czasie uroczystości otwarcia wystawy podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Jacek Guliński.

 

Do Warszawy na to wydarzenie udał się także burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. Nie mogło zabraknąć także wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Marka Chmielewskiego.

 

Profesor Czochralski zasłynął jako wynalazca tzw. ,,metalu B”. Po II wojnie światowej spotkały go prześladowania ze strony władz komunistycznych. Został między innymi wykluczony ze środowiska naukowego. Jego postać rehabilitował Senat Politechniki Warszawskiej dopiero kilka lat temu.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

  • Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

    Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

Wiadomości z regionu

Śledź nas