Jesteś tutaj: HomeNakielskiCo dalej z kcyńskim dworcem?

Co dalej z kcyńskim dworcem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 22 luty 2013 20:49

Władzom marzy się muzeum profesora Jana Czochralskieogo, który decyzją Sejmu jest patronem obecnego roku. Istnieje także szansa, że przez Kcynie będą znowu jeździć pociągi pasażerskie. Póki co jednak budynek dworca jest własnością PKP.

Polskie Koleje Państwowe próbują obcinać koszty, stąd chcą się pozbyć około 300 dworców znajdujących się w małych gminach, których utrzymanie niesie dla spółki dodatkowe koszty.

 

Część z nich tych bardziej atrakcyjnych ma trafić na sprzedaż (około 50 dworców), pozostałe zaś PKP SA będzie chciało przekazać gminom bezpłatnie.

 

W Kcyni dworzec pełni obecnie funkcję mieszkalną. W czwartek burmistrz tego miasta Piotr Hemmerling gościł w Sejmie, gdzie spotkał się z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz i Ministrem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomirem Nowakiem. Rozmawiano o przyszłości kcyńskiego dworca, który w całości chce przejąć gmina.

 

Na dworcu miało by powstać muzeum poświęcone Janowi Czochralskiemu. Wybitnemu wynalazcy, który urodził się w Kcyni. Jego postać jest w pewnym stopniu wizytówką Kcyni. Tutaj pojawić się może jednak mały problem, gdyż procedura którą proponuje PKP umożliwia bezpłatne przekazanie dworca pod warunkiem, że będzie on służył ruchowi pociągów.

 

Pociągi mogą wrócić

Istnieje szansa, że w przyszłości pociągi pasażerskie wrócą do Kcyni. Postulat uznania rewitalizacji linii kolejowej Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – Gołańcz jako priorytetowego działania województwa do 2020 roku wystosowały trzy Rady Gmin (Bydgoszczy, Szubina i Kcyni). Pod petycją w tej spawie podpisało się także ponad stu samorządowców.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • PKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

    O powrocie pociągów do Świecia, gdzie fragment torów został nawet rozebrany i zagospodarowany pod drogę gminą, mówi się od pewnego czasu. Duże nadzieje daje umieszczenie tej inwestycji w rządowym programie Kolej Plus. Przy okazji prac koncepcyjnych opracowano nawet pewną koncepcję.

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi

Wiadomości z regionu

Śledź nas