Jesteś tutaj: HomeNakielskiCo dalej z kcyńskim dworcem?

Co dalej z kcyńskim dworcem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 22 luty 2013 20:49

Władzom marzy się muzeum profesora Jana Czochralskieogo, który decyzją Sejmu jest patronem obecnego roku. Istnieje także szansa, że przez Kcynie będą znowu jeździć pociągi pasażerskie. Póki co jednak budynek dworca jest własnością PKP.

Polskie Koleje Państwowe próbują obcinać koszty, stąd chcą się pozbyć około 300 dworców znajdujących się w małych gminach, których utrzymanie niesie dla spółki dodatkowe koszty.

 

Część z nich tych bardziej atrakcyjnych ma trafić na sprzedaż (około 50 dworców), pozostałe zaś PKP SA będzie chciało przekazać gminom bezpłatnie.

 

W Kcyni dworzec pełni obecnie funkcję mieszkalną. W czwartek burmistrz tego miasta Piotr Hemmerling gościł w Sejmie, gdzie spotkał się z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz i Ministrem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomirem Nowakiem. Rozmawiano o przyszłości kcyńskiego dworca, który w całości chce przejąć gmina.

 

Na dworcu miało by powstać muzeum poświęcone Janowi Czochralskiemu. Wybitnemu wynalazcy, który urodził się w Kcyni. Jego postać jest w pewnym stopniu wizytówką Kcyni. Tutaj pojawić się może jednak mały problem, gdyż procedura którą proponuje PKP umożliwia bezpłatne przekazanie dworca pod warunkiem, że będzie on służył ruchowi pociągów.

 

Pociągi mogą wrócić

Istnieje szansa, że w przyszłości pociągi pasażerskie wrócą do Kcyni. Postulat uznania rewitalizacji linii kolejowej Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – Gołańcz jako priorytetowego działania województwa do 2020 roku wystosowały trzy Rady Gmin (Bydgoszczy, Szubina i Kcyni). Pod petycją w tej spawie podpisało się także ponad stu samorządowców.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Eksperci przewidywali, że po Wielkanocy zabraknie w Polsce respiratorów

    Okres Wielkanocny zapamiętamy głównie z głębokiego lockdownu, zaleceń aby unikać spotkań w zbyt szerokim gronie rodzinnym, a także prawie pustych kościołów w Wielkim Tygodniu. O przyczynach decyzji z tamtego okresu mówił we wtorek na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Komisja poświęcona była przygotowaniom do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Krajobraz po bitwie – komentarz powyborczy

    Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i będzie rządził do 2025 roku – w ten sposób można najprościej podsumować zakończoną batalię wyborczą. Obóz Zjednoczonej Prawicy ze zwycięstwa Dudy zapewne jest zadowolony, ale na tym powody do zadowolenia się kończą – przegrany najmłodszy elektorat, co nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, tak samo jak oparcie tego wcale nie imponującego zwycięstwa na głosujących z Podkarpacia czy Podlasia.

Wiadomości z regionu