Jesteś tutaj: HomeNakielskiLikwidacja sądu w Nakle zgodna z konstytucją

Likwidacja sądu w Nakle zgodna z konstytucją

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 28 marzec 2013 12:13

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że reforma jaką wprowadził minister Jarosław Gowin, na mocy której zlikwidowano 79 najmniejszych sądów w Polsce jest zgodna z konstytucja.

Na mocy tych działań ministra zniesiono Sąd Rejonowy w Nakle nad Notecią oraz Sąd Rejonowy w Żninie. W powiecie nakielskim funkcjonuje obecnie tylko Sąd Rejonowy w Szubinie, a w Nakle i Żninie (powiat żniński) znajdują się jego wydziały zamiejscowe. Minister Gowin w ten sposób liczył głównie na zrównoważenie pracą sędziów.

 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał działania ministra za zgodne z ustawą zasadniczą nie był jednak jednogłośny. Czterech z piętnastu sędziów złożyło zdania odrębne.

 

Zdecydowano się na pozostawienie sądu w Szubinie, z powodu położenia pomiędzy Nakłem i Żninem. W praktyce okazuje się jednak, że szubiński sąd narzeka na warunki lokalowe, przez co tworzą się nawet problemy z magazynowaniem dokumentacji. Natomiast rozbudowany budynek sądu w Nakle, w dużej mierze jest niewykorzystywany.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas