Jesteś tutaj: HomeNakielskiCzy pieniądze z POIiŚ mogą pozwolić na szybszy remont linii kolejowej nr 356?

Czy pieniądze z POIiŚ mogą pozwolić na szybszy remont linii kolejowej nr 356?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 18 marzec 2019 19:08

W trakcie poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni pytali o zaktualizowany Plan Spójności Komunikacyjnej, w którym zawiera się plan inwestycji kolejowych. W stosunku do pierwotnej wersji dokumentu z 2016 roku, część zadań spadła z realizacji, bowiem okazało się, iż realne koszty realizacji inwestycji będą większe niż zakładano.

O Planie Spójności w nowej wersji pisaliśmy już kilka dni temu - Jakie inwestycje kolejowe z RPO zostaną wykonane w tej perspektywie unijnej?

 

W poniedziałek od zmiany dotyczące inwestycji kolejowych pytali radni Jerzy Gawęda i Roman Jasiakiewicz. Ten ostatni wprost zadał pytanie o linie kolejową nr 356 łączącą Bydgoszcz z Szubinem i Kcynią, po której od wielu lat nie jeżdżą pociągi pasażerskie. Pierwotnie rewitalizacja linii nr 356 była rozważana jako zadanie rezerwowe. Z racji tego, że nie uda się zrealizować całej listy podstawowej, to zadanie nie zostanie zrealizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego w tej perspektywie unijnej.

 

Marszałek Piotr Całbecki odpowiadając na pytania radnych podkreślił, iż za zgodą Komisji Europejskiej. Podobno KE pierwszy raz w historii zgodziła się na taką zmianę. Fundusze niewykorzystane na prace torowe, będą przeznaczone na przeprowadzenie postępowania przygotowawczego dla rewitalizacji linii kolejowej nr 356, która fizycznie miałaby zostać wyremontowana w nowej perspektywie unijnej, czyli praktycznie po 2023 roku.

 

Ale

Marszałek wyraził również ocenę, iż przewiduje, że rządowi nie uda się wykorzystać całej puli kolejowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dlatego też nie wyklucza scenariusza, iż środki z POIiŚ będą mogły być wykorzystane na inwestycje kolejowe o charakterze lokalnym , czyli też na linie kolejową nr 356. W przypadku takiego scenariusza prace ruszyłyby jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

  • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

    Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

    Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.