Jesteś tutaj: HomeNakielskiObwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Obwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 29 grudzień 2020 15:42
Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy

W ubiegłym tygodniu do użytku oddano obwodnicę Wałcza w województwie zachodniopomorskim. W praktyce skróceniu ulega podróż pomiędzy Bydgoszczą i Szczecinem, stąd też jest to dość istotna informacja dla naszego regionu.

Obwodnica Wałcza liczy prawie 18 km, jej kosz to około 657 mln zł, dofinansowany przez Unię Europejską. Jest to kolejny odcinek, po oddanej kilka lat temu obwodnicy Wyrzyska (województwo wielkopolskie) w ramach planowanej drogi ekspresowej S-10. W kierunku na Szczecin zbudowano jedynie odcinek rozpoczynający się od obwodnicy Stargardu Szczecińskiego do Szczecina.

 

Powstaje odcinek S-10/S-5

Droga ekspresowa S-10 ma docelowo połączyć ring wokół Warszawy i CPK z Toruniem, z Bydgoszczą i ze Szczecinem. Oprócz wspomnianych odcinków mamy także wybudowany fragment południowej obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłem Stryszek i Białe Błota. Na dniach powinien być oddany też odcinek drogi ekspresowej S-5 od węzła Białe Błota do Tryszczyna, na którym do węzła Pawłówek drogi S-5 i S-10 będą biegły w jednym przebiegu.

 

Grafika: GDDKiA

 

Jakie dalsze plany?

Najbardziej zaawansowane są prace na odcinku drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń, na którego wybudowanie przetarg planuje się ogłosić w przyszłym roku. Rząd zapewnia, że na ten odcinek są zapewnione fundusze.

 

Powoli do końca dobiegają prace koncepcyjne dla odcinka Bydgoszcz – Stargard, którego elementami będzie otwarta obwodnica Wałcza, a wcześniej Wyrzyska. Na dzisiaj nie ma jednak zapewnionego finansowania dla tego odcinka.

 

Najmniej zaawansowane prace są dla odcinka Toruń – ring Warszawski / CPK. W tym wypadku trwają prace nad studium korytarzowym, które ma wyznaczyć przebieg tego odcinka. Pod uwagę jest brane także wytyczenie wspólnego odcinka z wybudowaną autostradą A1, np. aż do Włocławka.

 

Warte obejrzenia

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Znany jest wstępny termin budowy S-10 do Warszawy. Wielu z nas tego nie dożyje

    Droga ekspresowa S-10 połączyć ma zewnętrzną obwodnicę Warszawy z Toruniem, Bydgoszczą i Szczecinem. Budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń planuje się do 2025 roku, odcinek zachodni w kierunku Szczecina to perspektywa kolejnych lat, ale dość sensacyjny wydać się może termin oddania odcinka na wschód od Torunia.

  • Widoczny spadek liczby nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim

    Średnia liczba zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, dla ostatnich 7 dni – wyniosła w województwie kujawsko-pomorskim 25, co jest w stosunku do analogicznego tygodnia spadkiem o 7. Wciąż jest to wynik wyższy od średniej krajowej – 14,5 – ale też znacznie niższy niż obserwowaliśmy to jeszcze na przełomie grudnia i stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu