Jesteś tutaj: HomeNakielskiObwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Obwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 29 grudzień 2020 15:42
Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy

W ubiegłym tygodniu do użytku oddano obwodnicę Wałcza w województwie zachodniopomorskim. W praktyce skróceniu ulega podróż pomiędzy Bydgoszczą i Szczecinem, stąd też jest to dość istotna informacja dla naszego regionu.

Obwodnica Wałcza liczy prawie 18 km, jej kosz to około 657 mln zł, dofinansowany przez Unię Europejską. Jest to kolejny odcinek, po oddanej kilka lat temu obwodnicy Wyrzyska (województwo wielkopolskie) w ramach planowanej drogi ekspresowej S-10. W kierunku na Szczecin zbudowano jedynie odcinek rozpoczynający się od obwodnicy Stargardu Szczecińskiego do Szczecina.

 

Powstaje odcinek S-10/S-5

Droga ekspresowa S-10 ma docelowo połączyć ring wokół Warszawy i CPK z Toruniem, z Bydgoszczą i ze Szczecinem. Oprócz wspomnianych odcinków mamy także wybudowany fragment południowej obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłem Stryszek i Białe Błota. Na dniach powinien być oddany też odcinek drogi ekspresowej S-5 od węzła Białe Błota do Tryszczyna, na którym do węzła Pawłówek drogi S-5 i S-10 będą biegły w jednym przebiegu.

 

Grafika: GDDKiA

 

Jakie dalsze plany?

Najbardziej zaawansowane są prace na odcinku drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń, na którego wybudowanie przetarg planuje się ogłosić w przyszłym roku. Rząd zapewnia, że na ten odcinek są zapewnione fundusze.

 

Powoli do końca dobiegają prace koncepcyjne dla odcinka Bydgoszcz – Stargard, którego elementami będzie otwarta obwodnica Wałcza, a wcześniej Wyrzyska. Na dzisiaj nie ma jednak zapewnionego finansowania dla tego odcinka.

 

Najmniej zaawansowane prace są dla odcinka Toruń – ring Warszawski / CPK. W tym wypadku trwają prace nad studium korytarzowym, które ma wyznaczyć przebieg tego odcinka. Pod uwagę jest brane także wytyczenie wspólnego odcinka z wybudowaną autostradą A1, np. aż do Włocławka.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu