Jesteś tutaj: HomeNakielskiBitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Bitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 11 styczeń 2021 20:22

11 stycznia 1919 roku stoczona została druga bitwa o Szubin, a zarazem najbardziej istotna. Dzisiaj w 102 rocznicę tego wydarzenia hołd powstańcom oddali wieczorem kibice Zawiszy z Bydgoszczy z Inowrocławia. Przed południem na szubiński cmentarz udała się też delegacja władz samorządowych.

Przed rokiem uroczystości były połączone z odsłonięciem odbudowanego Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich, zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Dzisiaj tak okazałe uroczystości były niemożliwe przez pandemię. Kibice Zawiszy zorganizowali jednak dość ciekawe widowisko z użyciem pirotechniki.

 

 

W styczniu 1919 roku Szubin odgrywał dość strategiczną rolę, po tym jak 6 stycznia powstańcy zajęli Inowrocław. Utrzymanie Szubina dawało Niemcom pozycję do ewentualnego kontrataku i próby odzyskania Inowrocławia, z kolei jego utrata Szubina zbliżyłaby powstańców do podjęcia próby wyzwalania Bydgoszczy.

 

Powstańcy pierwszy raz Szubin próbowali zdobyć już 8 stycznia, ta próba zakończyła się porażką, która nieco skomplikowała sytuację na froncie. Drugą próbę podjęto 11 stycznia. Tego dnia broniące miasto siły niemieckie w liczbie 400 żołnierzy, wspartych baterią artylerii oraz 8 ckm, zaatakowało 1500 powstańców dowodzonych przez późniejszego generała Kazimierza Grudzielskiego zaatakowała miasto od północy i zachodu. Po zaciętych walkach Niemcy musieli wycofać się na dworzec kolejowy, gdzie liczyli na posiłki przybyłe z Bydgoszczy. Wsparcie jednak nie dotarło, dlatego Niemcy ostatecznie skapitulowali. Za zdobycie Szubina Grudzielski otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

 

Mapa bitewna autorstwa IPN

Warte obejrzenia

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Znany jest wstępny termin budowy S-10 do Warszawy. Wielu z nas tego nie dożyje

    Droga ekspresowa S-10 połączyć ma zewnętrzną obwodnicę Warszawy z Toruniem, Bydgoszczą i Szczecinem. Budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń planuje się do 2025 roku, odcinek zachodni w kierunku Szczecina to perspektywa kolejnych lat, ale dość sensacyjny wydać się może termin oddania odcinka na wschód od Torunia.

  • Widoczny spadek liczby nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim

    Średnia liczba zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, dla ostatnich 7 dni – wyniosła w województwie kujawsko-pomorskim 25, co jest w stosunku do analogicznego tygodnia spadkiem o 7. Wciąż jest to wynik wyższy od średniej krajowej – 14,5 – ale też znacznie niższy niż obserwowaliśmy to jeszcze na przełomie grudnia i stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu