Jesteś tutaj: HomeNakielskiBitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Bitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 11 styczeń 2021 20:22

11 stycznia 1919 roku stoczona została druga bitwa o Szubin, a zarazem najbardziej istotna. Dzisiaj w 102 rocznicę tego wydarzenia hołd powstańcom oddali wieczorem kibice Zawiszy z Bydgoszczy z Inowrocławia. Przed południem na szubiński cmentarz udała się też delegacja władz samorządowych.

Przed rokiem uroczystości były połączone z odsłonięciem odbudowanego Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich, zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Dzisiaj tak okazałe uroczystości były niemożliwe przez pandemię. Kibice Zawiszy zorganizowali jednak dość ciekawe widowisko z użyciem pirotechniki.

 

 

W styczniu 1919 roku Szubin odgrywał dość strategiczną rolę, po tym jak 6 stycznia powstańcy zajęli Inowrocław. Utrzymanie Szubina dawało Niemcom pozycję do ewentualnego kontrataku i próby odzyskania Inowrocławia, z kolei jego utrata Szubina zbliżyłaby powstańców do podjęcia próby wyzwalania Bydgoszczy.

 

Powstańcy pierwszy raz Szubin próbowali zdobyć już 8 stycznia, ta próba zakończyła się porażką, która nieco skomplikowała sytuację na froncie. Drugą próbę podjęto 11 stycznia. Tego dnia broniące miasto siły niemieckie w liczbie 400 żołnierzy, wspartych baterią artylerii oraz 8 ckm, zaatakowało 1500 powstańców dowodzonych przez późniejszego generała Kazimierza Grudzielskiego zaatakowała miasto od północy i zachodu. Po zaciętych walkach Niemcy musieli wycofać się na dworzec kolejowy, gdzie liczyli na posiłki przybyłe z Bydgoszczy. Wsparcie jednak nie dotarło, dlatego Niemcy ostatecznie skapitulowali. Za zdobycie Szubina Grudzielski otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

 

Mapa bitewna autorstwa IPN

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu