Jesteś tutaj: HomeNakielskiBudowa S-11 powinna uspokoić ruch na Krajnie

Budowa S-11 powinna uspokoić ruch na Krajnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 09 marzec 2021 14:12
Sępólno Krajeńskie Sępólno Krajeńskie

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o perturbacjach związanych z budową obwodnicy Sępólna Krajeńskiego. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło termin jej powstania na 2026 rok, nieco później powinna powstać też obwodnica Kamienia Krajeńskiego. Są to na Krajnie wyczekiwane inwestycje, bowiem w Sępólnie drogą krajową nr 25 przemieszcza się ponad 10 tys. samochodów dziennie (GPR2015), głównie tranzytu, w tym osoby udające się nad morze do Kołobrzegu.

Alternatywą do Kołobrzegu jest droga krajowa nr 11 biegnąca z Poznania przez Piłę i Szczecinek. Na odcinku Piła – Szczecinek (wysokość Człuchowa) ten ruch jest nawet o 40% większy niż pomiędzy Bydgoszczą i Człuchowem.

 

Dzisiaj jadąc z Bydgoszczy do Kołobrzegu bardziej się kalkuluje jazda przez Sępólno Krajeńskie, bowiem chcąc pojechać przez Piłę drogą krajową nr 11 musimy przejechać dodatkowo ponad 30 km.

 

S-11 zmienić może priorytety

Kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla budowy drogi S-11 na odcinku Piła – Szczecinek. GDDKiA liczy, że decyzja będzie wydana w przyszłym roku, co pozwoli przeprowadzić budowę w latach 2025-2027. Patrząc realnie, trzeba zakładać, że mogą pojawić się odwołania środowiskowe i wszystko może się opóźnić o rok.

 

Wniosek o decyzję środowiskową dla odcinka S-10 Bydgoszcz – Wyrzysk ma być złożony w tym roku, stąd też w podobnym czasie co S-11 z Piły do Szczecinka, powinien powstać odcinek z Bydgoszczy do Piły S-10. Po realizacji tych inwestycji nawet pomimo nieco większej odległości do przejechania, atrakcyjniejszy stanie się z Bydgoszczy dojazd do Koszalina i Kołobrzegu drogami ekspresowymi – z racji krótszego czasu podróży oraz większego komfortu i bezpieczeństwa.

 

Powinno to zatem przełożyć się na mimo wszystko mniejsze natężenie ruchu na Krajnie.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

    W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

  • Siarzewo dzieli lewicę

    W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu