Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 16 maj 2014 https://portalkujawski.pl Thu, 23 May 2024 06:07:22 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Posłanki popierają zmianę ordynacji https://portalkujawski.pl/euro-wybory/item/4063-poslanki-popieraja-zmiane-ordynacji https://portalkujawski.pl/euro-wybory/item/4063-poslanki-popieraja-zmiane-ordynacji

Na wspólnej konferencji prasowej posłanki Anna Bańkowska i Teresa Piotrowska apelowały do mieszkańców kujawsko-pomorskiego o aktywny udział w przyszłotygodniowych wyborach. Obie panie pytaliśmy przy tej okazji, o to jak w praktyce sprawdza się obecna ordynacja wyborcza.

- W przypadku naszego województwa ważne jest to, abyśmy w ogóle poszli do wyborów, ponieważ jesteśmy najmniejszym okręgiem wyborczym i nawet jeśli nasi kandydaci uzyskają bardzo dobre poparcie, a mało ludzi weźmie udział w wyborach, to możemy nie mieć żadnego przedstawiciela. Stąd apeluje bardzo serdecznie apeluje, abyście znaleźli państwo czas w dniu 25 maja na udział w wyborach – apelowała posłanka SLD Anna Bańkowska.

 

- Wybory są dla nas obowiązkiem obywatelskim. Całe pokolenia Polaków walczyły o wolność i demokrację – podkreślała posłanka PO Teresa Piotrowska - Eurowybory są bardzo ważne, są prestiżowe, dlatego, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej. Niestety frekwencja w tych wyborach pozostawia wiele do życzenia. Nasz region 5 lat temu uzyskał 3 mandaty tylko dlatego, że bardzo się postaraliśmy i byliśmy w czołówce regionów, bardzo blisko średniej krajowej. 10 lat temu byliśmy dużo poniżej i zdobyliśmy tylko 1 mandat. Dlatego bijemy się wspólnie ponad podziałami politycznymi o mandaty dla województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Polska jest jednym z 6 państw Unii Europejskiej, gdzie funkcjonuje podział na okręgi wyborcze. W większości krajów UE każdy z komitetów wyborczych wystawia jedną ogólnokrajową listę, przez co kampania wyborcza ma zupełnie inną specyfikę.

 

- Ja uważam, że ta lista krajowa, która wzbudza u nas negatywne emocje, bo wiąże się trochę z poprzednim systemem, ale z pewnością w niedługim czasie do tego dojdziemy. Tak naprawdę wpływ europarlamentarzysty na sprawy regionu, umówmy się szczerze, jest żaden.

 

Potrzebna jest reprezentacja Polski w Parlamencie Europejskim, a nie konkretnych regionów – wyjaśniała posłanka Piotrowska - Być może za 5 lat w wyborach do europarlamentu ta lista krajowa będzie już funkcjonować. Ta kampania będzie wtedy inna, bo teraz przypomina ona trochę wybory do parlamentu krajowego lub samorządu. Ktoś mówi 500 zł na dziecko, podatki, itd. Są to rzeczy, które nie maja nic wspólnego z tym co parlamentarzysta w Parlamencie Europejskim może działać.

 

Potrzebę zmiany ordynacji widzi także posłanka Bańkowska - Jestem przekonana, że już dojrzeliśmy do nowej ordynacji. Nie może być tak, że liczba żyjących ludzi w danym okręgu wyborczym i aktywność decydują o wynikach wyborów.

 

Obie panie zapowiadały, że o wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku powinniśmy już zacząć myśleć po zakończeniu tej kampanii wyborczej. Ustalanie zasad przeprowadzania wyborów leży w kompetencji Sejmu i Senatu.

]]>
Wybory do Parlamentu Europejskiego Fri, 16 May 2014 18:37:14 +0200
Gowin: Trzeba ułatwić dostęp młodych lekarzy do specjalizacji https://portalkujawski.pl/region/item/4062-gowin-trzeba-ulatwic-dostep-mlodych-lekarzy-do-specjalizacji https://portalkujawski.pl/region/item/4062-gowin-trzeba-ulatwic-dostep-mlodych-lekarzy-do-specjalizacji

W Polsce lekarzy jest stanowczo za mało, młodym państwo rzuca jednak kłody pod nogi, utrudniając robienie specjalizacji. Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości, który przeprowadził pierwszą transzę deregulacji w dostępie do zawodów ,w Ministerstwie Zdrowia mamy do czynienia z wyjątkowym betonem i oporem na deregulacje.

- Przeprowadzając deregulacje miałem ogromny problem z betonem funkcjonującym w Ministerstwie Zdrowia – powiedział w rozmowie z nami Jarosław Gowin Mój następca minister Biernacki zapowiada, że przygotuje czwartą transzę deregulacyjną, w której znajdą się zawody medyczne. Trzymam kciuki, aby mu się to udało.

 

- Jednym z przykładów zabetonowania dostępu do zawodu lekarza jest to co sie dzieje ze specjalizacjami. Zdecydowanie trzeba ułatwić dostęp młodych lekarzy do tych specjalizacji, bo już dzisiaj mamy za mało specjalistów, w ogóle za mało lekarzy. To jest spowodowane też przez ogromną skalę emigracji zarobkowej przez polskich lekarzy – wyjaśniał były minister sprawiedliwości.

 

W wojewódzkie kujawsko-pomorskim rocznie specjalizacje w trybie rezydentury może rozpocząć około 350 osób. Tyle miejsc przydziela bowiem dla tego województwa Ministerstwo Zdrowia. Jak pokazuje jednak praktyka jest to znacznie mniej, od liczby chętnych do zdobywania wiedzy specjalistycznej.

 

Mała liczba specjalistów po części jest przyczyną długiego oczekiwania przez pacjentów w kolejkach na usługi medyczne. Wskazuje to także w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

]]>
Regionalne Fri, 16 May 2014 15:30:40 +0200
Plakaty z Jędrzejczak klejone nielegalnie https://portalkujawski.pl/euro-wybory/item/4061-plakaty-z-jedrzejczak-klejone-nielegalnie https://portalkujawski.pl/euro-wybory/item/4061-plakaty-z-jedrzejczak-klejone-nielegalnie

Kandydującego z drugiego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej medalistka olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak rozpoczęła kampanie wizerunkową w Bydgoszczy, zaklejając przy tym nielegalnie innych kandydatów.

 

Zarządzeniem z dnia 23 lutego prezydent Rafał Bruski wyznaczył na terenie Bydgoszczy 4 lokalizacje, na którym komitety wyborcze mogą bezpłatnie umieszczać materiały wyborcze (przed targowiskiem przy ulicy Pelpińskiej, przed targowiskiem przy ulicy Broniewskiego, na Starym Rynku i Placu Wolności). Jak wynika z tego zarządzenia, dla każdego komitetu przysługuje iloraz powierzchni tablicy podzielony przez liczbę zarejestrowanych komitetów (łącznie 9).

 

W centrum Bydgoszczy całe bezpłatne tablice wykorzystuje jeden komitet Platforma Obywatelska, bowiem obok nielicznych plakatów europosła Tadeusza Zwiefki, pozostałe miejsca w ciągu ostatnich godzin zaklejono plakatami Otylii Jędrzejczak.

 

Docierają do nas sygnały, że plakaty pływaczki znalazły się na komercyjnych nośnikach reklamowych, za które sztabowcy Jędrzejczak nie zapłacili, zaklejono natomiast plakaty innych kandydatów (głównie prof. Andrzeja Zybertowicza), który za ekspozycję swoich plakatów musiał zapłacić.

 

 

Na chwilę obecną nie wiemy, jakie kroki podejmie miasto, poszkodowani kandydaci oraz firma reklamowa, której nośniki były zaklejane.

]]>
Wybory do Parlamentu Europejskiego Fri, 16 May 2014 15:08:26 +0200
Wicepremier rozważa zerwanie kontraktu na Pendolino https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4060-wicepremier-rozwaza-zerwanie-kontrkatu-na-pendolino https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4060-wicepremier-rozwaza-zerwanie-kontrkatu-na-pendolino

Z powodu braku homologacji kupione u włoskiego producenta pociągi Pendolino mogą nie być wstanie jeździć powyżej 160 km/h. Wicepremier Janusz Piechociński grozi, że kontrakt w takiej sytuacji może być zerwany, natomiast włoski Alstom zwala winę na brak odpowiedniej infrastruktury w Polsce do zrobienia homologacji w Polsce.

We wtorek goszczący w Bydgoszczy były minister Jarosław Gowin ubolewa, że polski rząd zamiast kupić nowe pociągi u polskiego producenta jakim jest m.in. PESA Bydgoszcz, wydał miliardy na włoskie Pendolino, które z punktu widzenia technicznego gorzej się sprawuje od produktów bydgoskiej firmy.

 

Dzisiaj do sprawy odnosi się minister gospodarki Janusz Piechociński, który stwierdził, że jeżeli problemy techniczne nie zostaną rozwiązane to PKP Intercity zerwie kontrakt z włoskim Alstomem.

 

Ze znacznie większym dystansem do sprawy odnoszą się już jednak władze PKP Intercity, które informują, że cze kajana wyjaśnienia od włoskiego producenta i na razie o zrywaniu kontraktu nie myślą.

 

Gowin w Bydgoszczy apelował o wycofanie się Polski z tego zamówienia i rozpisanie nowego przetargu, w którym udział będą mogli wziąć polscy producenci.

]]>
Bydgoszcz Fri, 16 May 2014 12:39:42 +0200
Wymień odpady na rośliny do ogródka https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4058-wymien-odpady-na-rosliny-do-ogrodka https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4058-wymien-odpady-na-rosliny-do-ogrodka

W sobotę na Wyspie Młyńskiej odbędzie się festyn organizowany przez Urząd Miasta: Segregujesz odpady – zyskujesz. W trakcie jego trwania posegregowane odpady będą wymieniane na bezpłatne rośliny ogrodowe.

Głównym celem tej inicjatywy jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców Bydgoszczy. Z tą jednak bywa różnie, bo mimo wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami w Polsce, cały czas w lasach, bądź nasypach kolejowych, powstają dzikie wysypiska. Świadczy to o wciąż niskiej świadomości bydgoszczan na sprawy ekologiczne.

 

W czasie festynu planowany jest pokaz strażacki, nowoczesnych technologii utylizacji odpadów. Nie zabraknie także atrakcji muzycznej w postaci zespołu ,,Żuki”.

 

Festyn odbywać będzie się w godzinach 10:00-15:00.

]]>
Bydgoszcz Fri, 16 May 2014 12:07:41 +0200
Atos chce zatrudnić przynajmniej 850 pracowników https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4057-atos-chce-zatrudnic-przynajmniej-850-pracownikow https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/4057-atos-chce-zatrudnic-przynajmniej-850-pracownikow

W firmie AtosITServices na terenie Polski pracuje około 2,6 tys. pracowników, z czego 2 tys. w Bydgoszczy, gdzie mieści się główny polski oddział. Jak informują władze Atosa w ciągu 3 lat chcą zatrudnić w mieście nad Brdą przynajmniej 850 pracowników.

Atos w Bydgoszczy poszukiwać będzie pracowników z wykształceniem wyższym. W Bydgoszczy planuje się powstanie Centrum Wsparcia Procesów IT, do tego jednak konieczne będzie przyznanie dotacji przez Komisję Europejską.

 

Władze firmy podkreślają, że zwiększają swoje zaangażowanie w Polsce gównie dzięki owocnej współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

 

Atos Societas Europea zatrudnia na terenie 52 krajów ponad 76 tys. pracowników. Polskie oddziały tej firmy funkcjonują od 2000 roku.

]]>
Bydgoszcz Fri, 16 May 2014 11:51:39 +0200
W którym kierunku pójdzie Europa? https://portalkujawski.pl/euro-wybory/item/4056-w-ktorym-kierunku-pojdzie-europa https://portalkujawski.pl/euro-wybory/item/4056-w-ktorym-kierunku-pojdzie-europa

W czwartek w Brukseli odbyła się pierwsza w historii Unii Europejskiej debata kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Mówili oni o swojej wizji Europy, ale także przyznali, że z europejską demokracją nie jest najlepiej.

 

Jak się okazuje frekwencja w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku wyniosła w skali UE 43%, co prawda jest to prawie dwukrotnie więcej niż w Polsce, musimy jednak pamiętać, że np. w Belgii udział w wyborach jest obowiązkowy.

 

Kandydaci ubolewali, że najważniejsze decyzje dotyczące Unii Europejskiej zapadają pomiędzy przywódcami rządów a Parlament Europejski, czyli organ wybierany w wyborach bezpośrednich, ma dość mocno ograniczone kompetencje.

 

Kandydat z partii ALDE Belg Guy Verhofstadt przyznał wprost - Europą kieruje Berlin i Paryż. Brakuje nam niezależności od państwa narodowych. 

 

Uczestnicy debaty zgodnie przyznawali, że europejczycy nie są zainteresowani powszechnie polityką, gdyż nie czują oni, iż mają wpływ na podejmowane decyzje. Świadczy o tym fakt, że w praktyce może się okazać, że żaden z biorących w tej debacie kandydatów szefem Komisji Europejskiej nie zostanie.

 

Wszyscy biorący w tej debacie udział kandydaci wyrazili pogląd, że Unia Europejska powinna być wzmacniana o kolejne kompetencje - Europa jest na rozdrożu. Wrócimy albo do Europy państw narodowych jak część kandydatów przekonuje albo wzmocnimy Unię Europejską. Myślę, że wybór w tej kwestii oczywisty, tylko tak możemy konkurować jako jedna wspólnota – przekonywał Jean-Claude Juncker.

 

Chciałbym, aby Europa była bardziej solidarna. Nie chciałbym, abyśmy wydawali dalej pieniędzy więcej niż mamy. Życzyłbym sobie Europy silnej, która będzie wstanie jednym silnym głosem negocjować ze Stanami Zjednoczonymi. Musimy uniezależnić się energetycznie od Rosji. Unia nie powinna regulować zbyt szczegółowo pewnych kwestii - artykułował przedstawiciel prowadzącej w sondażach partii chadekciej EPP  Jean-Claude Juncker

 

Podobny pogląd wyraziła Niemka Ska Keller z Zielonych - 25 maja państwo zdecydują w jakim kierunku będzie zmierzać Europa. My Zieloni oferujemy Europę alternatywną dla tej, która nie będzie służyć spekulantom, ale sprawiedliwości społecznej. Chcemy walczyć ze zmianami klimatycznymi.

 

- Nie chcemy, abyśmy musieli wszyscy płacić za kryzys, który wywołali spekulanci. Miliony młodych europejczyków nie mają pracy. Chcemy Unii solidarnej ze wszystkimi – mówił o swojej wizji kontynentu Niemiec Martin Schulz z lewicowej S&D, który jest jednym z poważniejszych kandydatów na szefa KE. W czasie trwającej kampanii wyborczej Schulz odwiedził także Polskę - W tych krajach, gdzie bezrobocie jest najwyższe problem polega na tym, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają dostępu do kredytów. Banki otrzymują pieniądze z Europejskiego Banku Centralnego nie udzielają kredytów. My mamy program stworzenia specjalnego funduszu.

 

Przeciwny nadmiernemu oszczędzaniu jest także Grek Alexis Tsipras z Europejskiej Partii Lewicy o poglądach po części komunistycznych - Jestem z Grecji i to mojej ojczyźnie przyszło najbardziej odczuć politykę zaciskania pasa. Była to tragedia społeczna stąd mam też pytanie do tych co do tej tragedii doprowadzili, czy chcecie, aby dotknęła ona inne państwa?

 

Zdecydowany sprzeciw dalszemu zadłużania UE wyraził jednak Guy Verhofstadt - Sądzę, że zamiast wprowadzać pomysły konserwatystów i socjalistów, co powoduje zaciąganie kolejnych długów powinniśmy wrócić do inteligentnego działania.  Trzeba po prostu w nowy sposób zorganizować integracje europejską, w obszarze cyfrowym, bankowym, w energii, żeby wykonać skok naprzód w integracji i aby uzyskać wzrost gospodarczy jak w latach 80-tych. Nam to może też się udać.

 

Za grecki krach winił on rządy, które prowadziły politykę ciągłego zadłużania kraju, czym znacznie nie zgodził się z Alexisem Tsiprasem.

 

Martin Schultz zauważył w czasie trwania tej debaty, że Unia niezbyt skutecznie walczy cały czas z oszustami podatkowymi - Trzeba zwalczać unikanie płacenia podatków. Miliard euro tracą z tego powodu budżetu państw.

 

Guy Verhofstadt przyznał natomiast, że Europa ma problem z powodu braku wspólnej polityki imigracyjnej, co prowadzi nawet do skrajnego zjawiska handlu ludźmi.

 

Kandydaci pytani o kwestię światopoglądową dotyczącą symboli religijnych w miejscach publicznych, wypowiadali się niemalże zgodnie, że Unia Europejska nie powinna się w to wtrącać. Tylko Martin Schultz opowiadał się za usunięciem krzyży, aby nie dyskryminować osób niewierzących.

 

Ta debata ma pomóc europejczykom w podjęciu decyzji w wyborach, która odbędą się w przyszłym tygodniu. Frakcje już teraz przedstawiły swoich kandydatów na to jedno z najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, aby przewodniczącym została osoba z europejskiej partii, która uzyska największe poparcie. Jest to jednak dżentelmeńskie ustalenie, gdyż nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej wybierze Parlament Europejski, a ten wcale nie musi uszanować tych ustaleń.

 

W skład Europejskiej Partii Ludowej (EPP) wystawiającej Jean-Claude Junckera wchodzić będą posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Partię Postępowców i Socjaldemokratów (S&D) reprezentowaną przez Martina Schultza współtworzyć będą europosłowie SLD i być może koalicji Europa Plus-Twój Ruch, którzy nie zdecydowali jeszcze o swojej ewentualnej przynależności w PE. Być może partia Janusza Palikota zasili szeregi Zielonych, których w tej debacie reprezentowała Ska Keller.

 

Pozostałe frakcje, w tym ECR w skład którego wchodzi mające szansę na zwycięstwo w Polsce Prawo i Sprawiedliwość nie wystawiło swojego kandydata do tej debaty, w ten sposób manifestując swoje przywiązanie do idei tzw. europy ojczyzn, czyli poglądu zmniejszania kompetencji Unii Europejskiej, na rzecz rządów narodowych.

]]>
Wybory do Parlamentu Europejskiego Fri, 16 May 2014 02:18:49 +0200