Jesteś tutaj: HomePolecaneOdwołanie od decyzji ubezpieczyciela – jak wywalczyć wyższe odszkodowanie po wypadku?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – jak wywalczyć wyższe odszkodowanie po wypadku?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 23 styczeń 2017 17:53

Pomyślna likwidacja szkody to temat niezwykle ważny dla poszkodowanych w wypadkach. Niestety decyzje wydawane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe odbiegają daleko od oczekiwań osób roszczących. Otrzymując rażąco niskie odszkodowanie zaczynamy szukać sposobu na wywalczenie godnej rekompensaty. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela to jeden ze sposobów zawalczenie o wyższe środki pieniężne. Jak jednak napisać skuteczne odwołanie? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

 

Argumenty, dokumenty i masz szansę na wyższe odszkodowanie!

Poszkodowani otrzymując odszkodowanie od ubezpieczyciela często nie mogą naprawić powstałej szkody na pojeździe lub mieniu. Środki pieniężne są zbyt małe, a to sprawia, że musimy sięgnąć do kieszeni po własne pieniądze. Nie warto godzić się na rażąco niską wycenę szkody. Każdy poszkodowany w wypadku uzyskujący odszkodowanie z OC sprawcy ma prawo do niezgodzenia się z decyzją firmy ubezpieczeniowej. Składając rzetelne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela  możemy zawalczyć o wyższe środki pieniężne. Jak jednak stworzyć skuteczny dokument, który zagwarantuje nam większe pieniądze? Zacznijmy od podstaw, czyli elementów formalnych odwołania. Stworzenie prawidłowego pisma wymaga uwzględnienia:

  • daty i miejsca sporządzenia odwołania

  • danych poszkodowanego

  • oznaczeniu zakładu ubezpieczeń

  • uzasadnienia z rzetelnymi argumentami

  • naszego numeru konta bankowego

  • podpisu osoby składającej odwołanie

Najważniejszą częścią każdego odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest uzasadnienie. Przemyślana argumentacja to klucz do sukcesu i większego odszkodowania. W przypadku szkód rzeczowych należy formułować argumenty w obrębie sfery majątkowej szkody. Merytoryczność i wskazanie błędów ubezpieczyciela w tworzeniu kosztorysu to bardzo istotne posunięcie. Skuteczne w negocjacjach jest powołanie się na faktyczną wycenę z warsztatu samochodowego lub od rzeczoznawcy. Mają takie dane mamy znaczną szansę na uzyskanie wyższego odszkodowania. Możemy też posiłkować się bieżącym orzecznictwem wydawanym w podobnych przypadkach, a przemawiającym na naszą korzyść.

 

Odpowiedź na odwołanie na naszą niekorzyść – co robić?

Ubezpieczyciel ma obowiązek odpowiedzieć na złożone odwołanie od decyzji przez poszkodowanego. Niestety bardzo często zakłady ubezpieczeń dalej nie przychylają się do stanowiska roszczącego. Zdarza się też, że tylko częściowo przystają do wnioskowanej rekompensaty w odwołaniu. Co w takiej sytuacji robić? Poszkodowany może skierować sprawę na etap postępowania sądowego. Musi jednak liczyć się, że wiąże się to z pewnymi kosztami i ryzykiem. Konieczne będzie wniesienie opłaty sądowej, a także zaangażowanie doświadczonego prawnika. Starcie ze sztabem pełnomocników ubezpieczyciela w pojedynkę nie jest najlepszym pomysłem. Drugim rozwiązaniem tej patowej sytuacji jest skorzystanie z dopłaty do odszkodowania. Doświadczone kancelarie odszkodowawcze mają w swoich ofertach usługę dopłat dla poszkodowanych. Otrzymując kosztorys szkody bezpłatnie weryfikują realny rozmiar szkody i tworzą propozycję dopłaty do odszkodowania. Poszkodowany, który przystanie na zaproponowane wyrównanie może uzyskać dodatkowe środki pieniężne od ręki, a kancelaria już we własnym zakresie będzie dochodzić rekompensaty od ubezpieczyciela.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj