Jesteś tutaj: HomePolecaneJakie są etapy postępowania windykacyjnego?

Jakie są etapy postępowania windykacyjnego?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 07 sierpień 2017 23:15

Tak jak w wielu innych sprawach, tak samo podczas windykacji należy postępować według określonego schematu. Oczywiście czasem dochodzi do różnych odstępstw. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego traktowania. Elastyczne myślenie w tej branży bywa istotne, ponieważ może wpłynąć na zwiększenie szans związanych z odzyskaniem długu.

Rodzaje windykacji

Najbardziej popularne są dwa rodzaje odzyskiwania pieniędzy. Pierwszy z nich to windykacja polubowna, a druga to sądowa. Różnią się miedzy sobą przede wszystkim sposobem, który jest stosowany do odebrania wszelkich należności. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko musi się odbywać zgodnie z prawem. Jakiekolwiek odstępstwa będą równoznaczne z nadużyciem, które jest karalne.

 

Etapy windykacji – czym się wyróżniają?

Oczywistym jest fakt, że postępowanie windykacyjne rozpoczyna się od tego, że dochodzi do zaniechania spłaty zadłużenia. Następnym etapem jest próba dojścia do porozumienia z dłużnikiem. Ten proces polega przede wszystkim na kontakcie, wysłaniu upomnień oraz wezwań do zapłaty, ale również na naliczeniu karnych odsetek. Należałoby zwrócić uwagę na to, że jest to ostatni etap, który nie niesie za sobą bardzo poważnych konsekwencji.

 

Sprawa w sądzie

Jeżeli próba kontaktu z dłużnikiem nie odniosła oczekiwanych rezultatów i nadal nie dokonano spłaty należności, to dochodzi do rozprawy sądowej. Trzeba wiedzieć, że wiąże się ona z dodatkowymi kosztami, ale również stresem związanym z samą wizytą w sądzie. Najważniejszym elementem postępowania sądowego jest to, by uzyskać tak zwany tytuł egzekucyjny. Dzięki niemu windykator może rozpocząć kolejny etap związany ze staraniem się o odzyskanie długu.

 

Uzyskanie klauzuli wykonalności

Gdy już zostanie otrzymany tytuł egzekucyjny, to windykator może złożyć specjalny wniosek. Na jego skutek możliwe jest uzyskanie tak zwanej klauzuli wykonalności, czyli inaczej nakazu, który wzywa do zapłaty. Kolejnym etapem jest już egzekucja komornicza.

 

Egzekucja komornicza

Etap ten polega na uzyskaniu wszelkich należności, które powinien zwrócić dłużnik. Ważne jest to, by cały proces oraz sposób działania został dokładnie opisany. Dzięki temu to, co zrobi komornik, będzie jawne dla obu stron, czyli dla zadłużonej osoby oraz windykatora.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj