Jesteś tutaj: HomePolecaneJak prawidłowo uszczelnić okno?

Jak prawidłowo uszczelnić okno?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 11 grudzień 2017 19:28

Prawidłowy montaż okna pozwala w znacznym stopniu na zmniejszenie strat ciepła, które mogą wynosić nawet 30%, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do samodzielnego montażu, które pozwolą na prawidłowe połączenie ościeżnicy okna z murem.

 

Taśmy uszczelniające okna są jednym z niezbędnych elementów, które pozwalają na uzyskanie prawidłowej izolacji termicznej, są samoprzylepne więc ich montaż jest bardzo prosty, nie ma więc konieczności zatrudniania fachowca i narażania się na dodatkowe koszty.

 

Oczywiście prawidłowy montaż okna powinien być, ściśle oparty na zaleceniach producenta.

 

Wybierając taśmy do ciepłego montażu, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj. W sprzedaży są taśmy umożliwiające, zarówno wielowarstwowy jak i jednowarstwowy montaż.

 

Niestety mimo wielu zalet, nie wszyscy decydują się na zastosowanie takich taśm uszczelniających, co niestety jest błędem, bo taśmy nie psują estetycznego wyglądu, a dodatkowo pomiędzy murem a ościeżnica okna powstają termiczne mostki, które warto w ten sposób wyeliminować a materiały izolujące, często ulegają zawilgoceniu, co jest odczuwalne we wnętrzu pomieszczenia.

 

 Dlaczego warto zainwestować w taśmy uszczelniające?

  • pozwalają na znaczne ograniczenia strat ciepła, co w sezonie zimowym stanowi istotną kwestię,
  • są bardzo łatwe w montażu, który zajmie zaledwie kilka minut, gdyż taśmy są samoprzylepne,
  • są bardzo tanie.

Decydując się na montaż taśmy, warto wybrać odpowiedni rodzaj. W sprzedaży można znaleźć taśmy:

  • paroszczelne,
  • paroprzepuszczalne,
  • rozprężne.

Oczywiście, warto wcześniej zorientować się w temacie, gdyż wyróżnia się taśmy wewnętrzne i zewnętrze.

 

Paroszczelna taśma wewnętrzna, wykonywana jest z silikonu, folii EPDM lub z materiału o właściwościach paroizolacyjnych. Idealnie ochroni przed wnikaniem wilgoci.

 

Paroprzepuszczalna taśma zewnętrzna zapewnia idealną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

 

Taśma rozprężna, zapewnia bardzo dobra izolacje termiczną. Wykonywana jest ze specjalnej pianki poliuretanowej dzięki czemu, jest odporna na czynniki atmosferyczne.

 

Rozprężna taśma multifunkcyjna jest doskonałym uszczelniaczem fug okiennych powstałych podczas montażu.

Chcąc wykonać prawidłowe uszczelnienie okna z murem, warto wybierać tylko najlepszej jakości taśmy do ciepłego montażu, tylko wtedy połączenie będzie szczelne i przyniesie oczekiwane rezultaty. 

 

Godne polecenia są również taśmy uszczelniające uniwersalne, które sprawdzą się idealne zarówno podczas montażu okna, jak i przy wykonywaniu prac renowacyjnych. Co ważne, taśmy uniwersalne cechują się bardzo dużą przyczepnością do okiennych ram, bez względu na ich rodzaj. Warto jednak przed montażem zadbać, by powierzchnia do której mają zostać zamocowane była sucha i odtłuszczona.

 

Taśmy przeznaczone do ciepłego montażu nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych substancji klejących, jednak jeśli wiedza z tego zakresu jest uboga, przed wyborem odpowiedniej, warto poradzić się fachowca, by izolacja termiczna była faktycznie prawidłowo wykonana i skuteczna.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj